Rhodos

Co dělat na Rhodosu

Pláže a koupání

Rhodos nabízí mnoho rozmanitých typů pláží, lišících se svou velikostí i typem. Obecně lze tvrdit, že severní část se vyznačuje písečnými plážemi a luxusními hotelovými komplexy (Faliraki, Kolymbia), západní část je oblíbená surfaři (Ixia) a jižní část je vhodná pro klidnější dovolenou (Gennadi, Kiotari). Pláže na Rhodosu jsou obvykle oblázkové nebo z hrubšího písku a s malými oblázky. 

Klidnější moře je Středozemní na východní straně, Egejské na západní straně bývá často větrné a vlnité.

Písčité pláže

Mezi nejoblíbenější písečné pláže na Rhodosu patří například Tsambika, Glystra, Stegna a Afantou, všechny na východní straně ostrova v okolí městečka Lindos. Další písečné pláže najdete na severní straně v okolí města Rhodos.

Nejkrásnější pláže

Je vždy velmi subjektivní vybrat několik nejkrásnějších pláží, obecně se ale za ty nejlepší na Rhodosu považují tyto:

Ideální pláže pro děti

Pokud hledáte pláže s pískem a velmi pozvolným vstupem do moře, pak se podívejte do kapitoly "Co vidět" na tato místa:

 • Pláže ve Faliraki, 
 • Pláž Tsambika

Ceny lehátek a slunečníků

Kolik stojí půjčení lehátka se slunečníkem na Rhodosu? Ceny se liší na jednotlivých plážích, obecně však lze říct, že za jeden den zaplatíte za set 2 lehátek a slunečníku od 5 do 10 EUR.

Vodní atrakce

Ve všech velkých letoviscích ostrova najdete na plážích nabídky různých vodních atrakcí pro děti i dospělé. Narazíte na klasické jízdy na banánu, parasailing (paragliding za člunem), půjčovny vodních skútrů, jízdy na vodních lyžích nebo jen jednoduché půjčovny šlapadel. Jaké jsou orientační ceny?

 • Parasailing: 40 EUR
 • Jízda na banánu: 20 EUR
 • Půjčovna šlapadla na hodinu: 20 EUR
 • Jízda na vodních lyžích: 40 EUR

Poblíž Faliraki také najdete největší aquapark v Evropě.

Památky a kultura

Rhodos je skvělým místem pro kombinaci plážové dovolené s poznáváním. Jsme stále v Řecku a i tudíž i tady můžeme narazit na mnoho stop antiky a antické památky, ale i na pozůstatky johanitského řádu z 15. století a další významné kláštery.

Mezi jednoznačně nejvýznamnější památky patří antické akropole ve městech Lindos a Rhodos. 

Narazit můžete i na zříceniny opevnění a hradů v krásných sceneriích nad mořem či v horách. Příklad budiž hrad Monolithos na jihozápadním cípu Rhodosu.

Muzea

 • Archeologické muzeum: Zahrnuje sbírky keramiky, mincí, šperků, náhrobní kameny, sochy, reliéfy, mozaiky, sarkofágy a další archeologické nálezy. Nachází se v Paláci velmistrů ve starém městě Rhodosu. Od dubna do října mají otevřeno denně 8:00–20:00 hod., od listopadu do března je otevřeno 8:00–15:00 hod. s výjimkou úterý. Cena vstupného činí 6 EUR, zlevněné vstupné stojí 3 EUR
 • Městská galerie Rhodos: Galerie v představuje jednu z nejvýznamnějších sbírek řeckého malířství 20. století. Nachází se v historické části města na náměstí Symi a představuje přes 600 děl významných řeckých umělců. Trvalá expozice představuje mimo jiné také rytiny 19. a 20. století, archivní fotografie a pohlednice. 
 • Galerie moderního umění Rhodos: Tato galerie se nachází na náměstí Gavriil Charitou v Novém Městě a představuje více než tisíc ukázek moderního řeckého umění 20. století. Mezi nejvýznamnější zástupce patří např. díla Bouzianise, Kontoglou, Vassiliou, Hadzikyriakose-Gikase, Spyropoulose a mnoha dalších.
 • Folklorní muzea: Muzea, představující lidové tradice a artefakty lze nalézt ve všech částech ostrova, za všechny lze jmenovat například muzeum ve městech Lardos a Archangelos a v Kolymbii. 

Šnorchlování a potápění

Ačkoliv Středozemní či Egejské moře nepatří mezi světové extratřídy pokud jde o šnorchlovací nebo potápěčské spoty, pro rekreační zábavu určitě vody ostrova Rhodos poskytnou dostatek zajímavostí. Naprosto ideální pro šnorchlování jsou zátoky na východním pobřeží s klidnými vodami a velmi členitým dnem, kde uvidíte desítky druhů především menších ryb, ale při troše štěstí uvidíte i mureny, chobotnice a další zajímavé druhy podmořských potvor.

Nejlepší šnorchlovací spoty:

 • Pláž Anthonyho Quinna, 
 • Zátoka svatého Pavla ve městě Lindos
 • Zátoky a pláže Kallithea
 • Pláž Traganou

Půjčovny šnorchlovacího vybavení přímo na těchto místech obvykle nenajdete, ale jednoduchý šnorchl s ploutvemi si do 10 EUR můžete koupit v každém místním obchodě se suvenýry či supermarketu.

Volné potápění je ve vodách kolem ostrova zakázáno, na ponory se však můžete vypravit s některou s certifikovaných agentur, která zaučí i začátečníky. Příkladové ceny jsou zhruba tyto:

 • Lekce Scuba Diving pro začátečníky i s ponorem: cca 60 EUR
 • Každý další ponor: cca 30 EUR
 • Plnohodnotný kurz Scuba Diving: cca 280 až 300 EUR

Příklad PADI center na Rhodosu:

Příroda a treky 

Rhodos je pro turistiku a výlety do přírody jako stvořený. Za přírodou se můžete vydat do Údolí motýlů (Petaloudes), na Sedmero pramenů (Efta Piges), užívat si můžete vyhlídky z velkého množství benátských pevností i zřícenin, strategicky rozmístěných po pobřeží celého ostrova. Ve vnitrozemí se naopak můžete zaměřit na výlety do klášterů, viz sekce Co navštívit.

Turistické cesty nejsou systematicky značeny, je vhodné se orientovat pomocí GPS. Terén bývá kopcovitý, většinou však nepříliš náročný.  

Zábava a noční život

Rhodos je místem, kde si na své přijde téměř každý. V letních měsících na většině míst zábava nikdy nekončí, návštěvníci si můžou vybrat z velkého množství hudebních festivalů a koncertů, plážových diskoték i barů. Oblíbené jsou také tzv. fool moon party, tj. obrovské hudební festivaly, pořádané na městských plážích ve vybraných letoviscích, nejčastěji ve Faliraki, městě Rhodos, Kolymbii či Gennadi.

Téměř v každém větším městě lze také narazit na golfové hřiště nebo na půjčovnu motokár. 

Klidnější typ zábavy nabízí kulturní události v hlavním městě, například divadlo pod širým nebem nebo pravidelný festival růží v historické části Rhodosu. Důležitým svátkem je také 15. srpen, den Nanebevzetí Panny Marie. Svátek je spojen s večerními oslavami ve formě tance a dobrého jídla a slaví se i v těch nejmenších vesnicích. 

Surfování, windsurfing a kitesurfing

Větrné západní pobřeží Egejského moře vytváří ideální podmínky pro vodní sporty. Na Rhodosu se velké vlny příliš netvoří, takže klasické surfování je spíš na úrovni pro začátečníky. Naopak většinově mírnější moře, široké zátoky a otevřené pláže a stálé větry jsou naprosto ideální pro windsurfing a kitesurfing. Rhodos patří rozhodně mezi nejlepší řecká místa pro tyto vodní sporty.

Nejvhodnější podmínky panují na samotném jihu ostrova u výběžku Prasonisi a pak také na severozápadní straně ostrova na plážích Ixia a Ialysos poblíž hlavního města Rhodos. 

Využít můžete několika surfařských center, které půjčují vybavení, ale i školy pro začátečníky. Orientační ceny:

 • Škola windsurfingu / kitesurfingu: 2x3 hodiny cca 250 EUR
 • Soukromá hodina: cca 40 EUR
 • Zapůjčení windsurfu / kitesurfu: cca 30 EUR na hodinu

Půjčovny vybavení a školy

Prasonisi:

Ixia a Ialysos:

Theologos

Výlet do Turecka

Rhodos leží v nejvýchodnější části Egejského moře a vzdušnou čarou od tureckého pobřeží je necelých 20 km. Pravidelné lodní linky vás vždy 2x denně dopraví hned do tří tureckých letovisek. Pluje se do Marmaris (cca 1 hodina jízdy), Fethiye (1,5 hodiny) a do letoviska Bodrum (2,5 hodin). Vypravte se na klidně na jednodenní otočku přes moře, navštivte na skok Asii, užijte si orientální atmosféru u pravého tureckého čaje a nakupte suvenýry na tureckém bazaru. 

Zpáteční jednodenní lístky na loď stojí od 40 do 50 EUR a detaily, včetně odkazů na jízdní řády a online koupi jízdenek, najdete ve spodní části kapitoly "Jak sem".

Trajektem do Turecka se samozřejmě můžete vypravit i organizovaně s cestovní kanceláří. Snad všechny cestovky pořádající zájezdy na Rhodos nabízejí jednodenní fakultativní výlet do Turecka. Příplatek se obvykle pohybuje kolem 65 EUR.

Chystáš se na Rhodos?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

4 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele Lucie _40
Lucie _40
před měs

Nemá někdo nějaký tajný tip, co vidět nebo navštívit na Rhodosu (cokoli - vesnička, taverna, příroda...)? Byli jsme tam už několikrát, takže většinu toho, co se běžně doporučuje, už jsme viděli. Jedeme se ještě na týden trochu ohřát, ale nechce se nám úplně jen válet...

Avatar uživatele Trixi
Trixi
před rokem

Mimochodem nikde se o tom nepíše ale lidé kteří nemají rádi kočky by se měli připravit na to, že rhodesané je evidentně milují. Jsou VŠUDE a i na můj vkus (a to je ráda mám) je jich MOC!

Avatar uživatele Alena Svobodová
Alena Svobodová
před rokem

Mě nepřišlo, že by jich bylo víc než jinde v Řecku. Jo, je jich hodně, ale jsou vychované. Nevnucují se, ale když člověk projeví zájem, jsou miloučké. Kousek od lázní Kallithea je místo, kde se o ně stará místní spolek a můžete jim tam nechat jídlo. Pokud to nevíte, tak kastrované kočky mají nastřižené ucho, naštěstí jsem takových viděla většinu.

Avatar uživatele
Bedlivá
před rokem

lze pujčitna Rhodosu kola?