Barcelona

30 míst co vidět v Barceloně

Casa Batlló

Památka

Casa Battló

Architekt Gaudí vždy stavěl s respektem k přírodním zákonům, z nichž i čerpal inspiraci. Stejně tak tomu bylo i v případě unikátní secesní budovy Casa Batlló, kterou v letech 1904–1906 zásadně přestavěl. Mírně zvlněná fasáda, na níž se nacházejí balkóny ve tvaru lebek a okna rozdělená holenními kostmi, je pokrytá třpytivými mozaikovými kamínky. Jen nedaleko od místa, kde tento dům stojí, narazíte na další Gaudího skvost Casa Milá.

Nejlepší ubytování v Barceloně

Podoba a historie

Dům z roku 1877 nechal jeho majitel, textilní magnát Josep Battló, přestavět na počátku 20. století a jako architekta si vybral neotřelého Antonia Gaudího se zadáním, že budova musí na každého návštěvníka působit jiným dojmem. Vznikla tak unikátní stavba, jejíž fasáda je potažena třpytivou fasádou z barevné mozaiky s balkony připomínající lidské lebky, velká spodní okna jsou rozdělena sloupy ve tvaru holenních kostí a střecha vyzdobená komíny s podobou mimozemšťanů...

Neméně působivý je interiér s neotřelými zaoblenými křivkami, tradiční "gaudíovskou" hrou barev a stínů skrz malé vitráže nebo třeba zajímavou výzdobou schodiště s obrázky chobotnic a hvězdic.

Casa Batlló je zkrátka unikátní stavba, ale zároveň také jedna z nejpodivnějších v Evropě. Od roku 2005 je zapsána na seznamu UNESCO.

Vstupné a otevírací doba

Vstupné patří k nejdražším ze všech památek v Barceloně, automaticky však obsahuje audioprůvodce. Zakoupit lze aktuálně pouze online na oficiálním webu casabatllo.es na přesně určený čas.

  • Dospělí: 35 EUR
  • Senioři nad 65 let: 32 EUR
  • Studenti s ISICem: 29 EUR
  • Mladiství 13-17 let: 19 EUR
  • Děti pod 12 let: zdarma 

Otevřeno je denně od 9:30 do 17:30.

Oficiální informace na webu www.casabatllo.es.

Poloha a doprava

Casa Batlló najdete na jedné z hlavních tříd Passeig de Gracia v centrální částí města a dostanete se sem dobře veřejnou dopravou:

  • Metro: stanice Passeig de Gracia cca 120 metrů – linky L2, L3, L4
  • Vlak: podzemní nádraží Passeig de Gracia cca 100 metrů – linka R2 (letiště) a některé dálkové spoje
  • Autobus: zastávka Passeig de Gràcia - Consell de Cent hned před vchodem – linky 22, 24

Chystáš se do Barcelony?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Veronika Čermáková
naposledy aktualizováno 09. 09. 2022

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.