Barcelona
Barcelona

30 míst co vidět v Barceloně

Sagrada Família

Kostel

Sagrada Familia

Nejslavnějším dílem věhlasného architekta Gaudího je chrám smíření Svaté rodiny neboli La Sagrada Família, monumentální stavba považovaná za dominantu města. Její výstavba začala v roce 1882 a trvá dodnes. Gaudí, který svůj život zasvětil právě tomuto chrámu, strávil na stavbě více než 40 let. V době jeho nečekané smrti byla dokončena pouze jedna z osmnácti plánovaných věží, novogotická krypta a východní průčelí, což odpovídá zhruba desetině jeho plánů.

Nejlepší ubytování v Barceloně

Gaudího projekt na staletí

Na stavbě chrámu Svaté rodiny začal pracovat tehdy nepříliš známý architekt Antonio Gaudí již v roce 1883, původně pouze jako na plánu malého farního kostela na kraji Barcelony, později se však z malého projektu stala snaha vybudovat největší svatyni křesťanství. Gaudí byl ovlivněn mnoha architektonickými směry od art nouveau přes secesi, novogotiku, kubismus až po moderní architekturu a podle toho také Sagrada Família vypadá – je neuvěřitelným a překrásným mixem všech těchto směrů.

Když v roce 1926 Gaudí zemřel, diskutovalo se, zda se bude v náročné a megalomanské stavbě pokračovat. Stavba nakonec pokračuje i nadále, a to v maximálně snaze držet přání a myšlenky Antonia Gaudího, byť se má za to, že minimálně barvy fasády a exteriérů byly zamýšleny mnohem živější.

Střešní konstrukce například byla dokončena až v roce 2010, kdy papež Benedikt XVI. chrám vysvětil.

Kdy bude Sagrada Família dokončena?

Kromě náročnosti stavby je důvod jejího dlouhého trvání prostý. Veškeré financování jde pouze z příspěvků a výběru vstupného. Žádné soukromé firmy, veřejné peníze, ani vláda nejsou do financování nijak zapojeny. Předpokládá se, že chrám by mohl být dokončen v roce 2026, tedy na 100leté výročí Gaudího smrti.

Gaudí už od počátku pracoval se symbolikou Svaté rodiny a tomu také přizpůsobil finální podobu katedrály. Pyšnit se má celkem 18 věžemi symbolizujícími 12 apoštolů, 4 evangelisty, Pannu Marii a Ježíše Krista. Právě věž Ježíše Krista má být s výškou 170 metrů nejvyšší kostelní věží na světě.

Bohaté i divoké interiéry

Chrám má velmi nevšední podobu zvenčí, o to více unešeni budete z jeho vnitřních prostor. Uvnitř se můžete pokochat velmi neobvyklými tvary stropů s pravidelnými, ale zároveň netradičními liniemi, masivními sloupy a opravdu velmi bohatě zdobenými vitrážemi, které vytvářejí celodenní hru světel.

Návštěva katedrály zákonitě zanechá hluboký dojem i v cestovatelích, kteří se jinak o architekturu příliš nezajímají.

Vstupné a otevírací doba

Vstupné se běžně dělí na vstupenku pouze do katedrály a na vstupenku umožňující jízdu výtahem na severní i jižní věž. V současnosti však kvůli stavbě vstup na věže není možný.

Doporučujeme vstupenku koupit online na oficiálním webu. Cena je stejná jako na místě a nevýhoda je v přesně určeném času návštěvy, za to však můžete vyhnout až dvouhodinovým frontám, které jsou časté zejména v létě a o víkendech. V současné době je kvůli pandemii Covid-19 vstupenky možné koupit pouze online.

  • Dospělí: 26 EUR
  • Mladí mezi 11-30 lety: 24 EUR
  • Senioři nad 65 let: 21 EUR
  • Děti pod 11 let: zdarma

Otevřeno je denně v časech 9:00 – 18:00.

Vstup na mši, která probíhá vždy v 9:00 (každý den) je samozřejmě zdarma, avšak pozor, většina mší probíhá v malé suterénní lodi a do hlavní částí chrámu se tak nepodíváte.

Poloha a doprava

Sagrada Família stojí zhruba uprostřed Barcelony asi 2 km od historického centra a od moře. Kromě pěší chůze je samozřejmě výborně dostupná i MHD.

  • Metro: stanice Sagrada Família cca 20 metrů – linky L2, L5
  • Autobus: zastávka Mallorca - Marina cca 20 metrů – linky 19, 33, 34, B24, D50, H10

Chystáš se do Barcelony?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Veronika Čermáková
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

5 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Petr Novák_2
před rokem

Děkuji, myslil jsem si to, ale doufal v jinou odpověď.

Avatar uživatele pokus
pokus
před rokem

Na věže se vždy kupovaly vstupenky zvlášť, nejsou zahrnuty ve vstupence

Avatar uživatele
cali
před rokem

Musíš si koupit základní vstupenku+věže, nejdou koupit samostatně. Ale teď prostě kvůli Covidu jsou věže zavřené. Na konci května by měly být otevřené a pak i půjdou koupit vstupenky.

Avatar uživatele
Petr Novák_2
před rokem

Chceme navštívit věže chrámu Sagrada Familia, ale jediné vstupenky dostupné na oficiálních stránkách mají zdůrazněnou informaci, že neopravňují k návštěvě věží. Proč jsou věže nepřístupné ?

Avatar uživatele
cali
před rokem

Kvůli čemu to asi tak může být... Jasně, že kvůli Covidu, protože prostě na tom úzkém schdišti nejdou dodržovat hygienické předpisy. Proto vstup nyní prodávané vstupenky neumožňují.