Zpět na seznam míst co vidět v Barceloně
Sagrada Familia

Sagrada Família

Nejslavnějším dílem věhlasného architekta Gaudího je chrám smíření Svaté rodiny neboli La Sagrada Família, monumentální stavba považovaná za dominantu města. Její výstavba začala v roce 1882 a trvá dodnes. Gaudí, který svůj život zasvětil právě tomuto chrámu, strávil na stavbě více než 40 let. V době jeho nečekané smrti byla dokončena pouze jedna z osmnácti plánovaných věží, novogotická krypta a východní průčelí, což odpovídá zhruba desetině jeho plánů.

Nejlepší ubytování v Barceloně

Gaudího projekt na staletí

Na stavbě chrámu Svaté rodiny začal pracovat tehdy nepříliš známý architekt Antonio Gaudí již v roce 1883, původně pouze jako na plánu malého farního kostela na kraji Barcelony, později se však z malého projektu stala snaha vybudovat největší svatyni křesťanství. Gaudí byl ovlivněn mnoha architektonickými směry od art nouveau přes secesi, novogotiku, kubismus až po moderní architekturu a podle toho také Sagrada Família vypadá – je neuvěřitelným a překrásným mixem všech těchto směrů.

Když v roce 1926 Gaudí zemřel, diskutovalo se, zda se bude v náročné a megalomanské stavbě pokračovat. Stavba nakonec pokračuje i nadále, a to v maximálně snaze držet přání a myšlenky Antonia Gaudího, byť se má za to, že minimálně barvy fasády a exteriérů byly zamýšleny mnohem živější.

Střešní konstrukce například byla dokončena až v roce 2010, kdy papež Benedikt XVI. chrám vysvětil.

Kdy bude Sagrada Família dokončena?

Kromě náročnosti stavby je důvod jejího dlouhého trvání prostý. Veškeré financování jde pouze z příspěvků a výběru vstupného. Žádné soukromé firmy, veřejné peníze, ani vláda nejsou do financování nijak zapojeny. Předpokládá se, že chrám by mohl být dokončen v roce 2026, tedy na 100leté výročí Gaudího smrti.

Gaudí už od počátku pracoval se symbolikou Svaté rodiny a tomu také přizpůsobil finální podobu katedrály. Pyšnit se má celkem 18 věžemi symbolizujícími 12 apoštolů, 4 evangelisty, Pannu Marii a Ježíše Krista. Právě věž Ježíše Krista má být s výškou 170 metrů nejvyšší kostelní věží na světě.

Bohaté i divoké interiéry

Chrám má velmi nevšední podobu zvenčí, o to více unešeni budete z jeho vnitřních prostor. Uvnitř se můžete pokochat velmi neobvyklými tvary stropů s pravidelnými, ale zároveň netradičními liniemi, masivními sloupy a opravdu velmi bohatě zdobenými vitrážemi, které vytvářejí celodenní hru světel.

Návštěva katedrály zákonitě zanechá hluboký dojem i v cestovatelích, kteří se jinak o architekturu příliš nezajímají.

Vstupné a otevírací doba

Vstupné se běžně dělí na vstupenku pouze do katedrály a na vstupenku umožňující jízdu výtahem na severní i jižní věž. V současnosti však kvůli stavbě vstup na věže není možný.

Doporučujeme vstupenku koupit online na oficiálním webu. Cena je stejná jako na místě a nevýhoda je v přesně určeném času návštěvy, za to však můžete vyhnout až dvouhodinovým frontám, které jsou časté zejména v létě a o víkendech. V současné době je kvůli pandemii Covid-19 vstupenky možné koupit pouze online.

  • Dospělí: 26 EUR
  • Mladí mezi 11-30 lety: 24 EUR
  • Senioři nad 65 let: 21 EUR
  • Děti pod 11 let: zdarma

Otevřeno je denně v časech 9:00 – 18:00.

Vstup na mši, která probíhá vždy v 9:00 (každý den) je samozřejmě zdarma, avšak pozor, většina mší probíhá v malé suterénní lodi a do hlavní částí chrámu se tak nepodíváte.

Poloha a doprava

Sagrada Família stojí zhruba uprostřed Barcelony asi 2 km od historického centra a od moře. Kromě pěší chůze je samozřejmě výborně dostupná i MHD.

  • Metro: stanice Sagrada Família cca 20 metrů – linky L2, L5
  • Autobus: zastávka Mallorca - Marina cca 20 metrů – linky 19, 33, 34, B24, D50, H10
  • Naviguj: 41.4036, 2.17438

Další místa v Barceloně

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele Veronika Čermáková
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 27 dny
Navrhni úpravu