Barcelona

30 míst co vidět v Barceloně

Montjuïc

Montjuic

Ke klíčovým bodům Barcelony nepochybně patří rozlehlý kopec Montjuic rozprostírající se na jižní straně města hned nad barcelonským přístavem. Těžko uvěřit, že se taková oáza klidu a zeleně nachází v blízkosti rušného velkoměsta. Obrovský areál nabízí nepřeberné množství kulturních památek, botanických zahrad a míst k odpočinku.

Nejlepší ubytování v Barceloně

Kopec vypínající se do výšky 213 metrů poskytne ideální prostor pro odpočinek ve stínu vzrostlých stromů, nádherné výhledy na Barcelonu i na širé moře a také mnoho zajímavých staveb, které můžete navštívit.

Co vidět na Montjuïcu

Na tomto kopci lze strávit klidně celý den nebo minimálně pár hodin určitě. Kromě vyhlídek a procházek totiž nabízí mnoho dalších zajímavosti. Při cestě na Montjuïc byste neměli opomenout tato místa:

 • Magická fontána (Font Magica de Montjuïc) – zpívají fontána na úpatí kopce, která každý večer představuje neuvěřitelnou show světel, hudby a vodní choreografie
 • Castillo de Montjuïc – stará vojenská pevnost na vrcholu kopce, jejíž historie sahá až do roku 1640. Představuje také temnou stránku španělské historie, kdy ve 30. letech 20. století sloužila jako věznice a mučírna za občanské války. Nyní je uvnitř hradu muzeum vojenské historie, které lze navštívit za 5 EUR, viz oficiální web
 • Olympijský stadion – celou západní stranu kopce okupuje olympijský areál pro LOH 1992, jemuž vévodí stadion pro 55 000 diváků, který lze navštívit i mimo sportovní akce (oficiální web)
 • Telekomunikační věž – patří mezi vrcholná díla moderní architektury v Barceloně a jejím architektem byl slavný Santiago Calatrava
 • Botanické zahrady – na kopci narazíte hned na 3 botanické zahrady
  • Hlavní barcelonská botanická zahrada - vstup 5 EUR, každá první neděle v měsíci zdarma a každá neděle po 15 hod. zdarma (oficiální web)
  • Jardins de Mossèn Costa i Llobera - kaktusová zahrada se vstupem zdarma
 • Hřbitov Montjuïc – na jižních svazích se rozprostírá na 56 hektarech ohromný okázalý hřbitov s mnoha slavnými osobnostmi a místy až neuvěřitelnou hřbitovní architekturou hrobek a kolumbárií

Dále můžete v oblasti Montjuïcu navštívit hned několik muzeí nebo třeba skanzen:

 • Poble Espanyol – skanzen ve stylu španělské vesničky s ukázkou architektury a života napříč španělskou historií a mimořádně oblíbená atrakce
 • Fundació Joan Miró – muzeum moderního umění s více než 10 000 exponáty (oficiální informace)
 • Muzeum vojenství – výstava ve výše zmíněné pevnosti Montjuïc
 • Katalánské národní muzeum umění – jedno z nejvýznamnějších barcelonských muzeí, které se pyšní zejména rozsáhlou sbírkou uměleckých předmětů z románského období, jež se řadí mezi největší na světě. Sídlí v honosném novorenesančním paláci Palau Nacional (oficiální informace)
 • Etnografické muzeum (oficiální informace)
 • Katalánské archeologické muzeum (oficiální informace)

Jak se dostat na Montjuïc

Pěšky

Cest na kopec je opravdu mnoho. Hlavní pěší cesta vede Plaça d'Espanya skrz barcelonské výstaviště a okolo nejznámějších montjuïských muzeí klikatými cestami až na vrchol. Celkem měří trasa z náměstí až na kopec zhruba 3 km.

Lanovkou

Asi nejatraktivnější cesta však vede soustavou lanovek od stanice metra Paral-lel (linky L2 a L3).

Od metra Paral-lel se nejprve vyvezete podzemní kolejovou lanovkou, na které platí běžný tarif barcelonské MHD (detaily v kapitole Doprava) do stanice Parc de Montjuïc zhruba ve třetině kopce. Tato lanovka jezdí každých 10 minut ve všední dny od 7:30 do 22:00 (v létě), resp. do 20:00 (v zimě). O víkendech pak jezdí až od 9:00. Aktuální a oficiální jízdní řády na webu tmb.cat.

Dále až na vrchol budete pokračovat klasickou visutou kabinkovou lanovkou, která už sama o sobě poskytne krásné výhledy. Zde už platí vlastní ceník:

 • Dospělí: 8,90 EUR jednosměrně, resp. 13,50 EUR zpáteční
 • Děti 4-12 let: 7,10 EUR jednosměrně, resp. 9,10 EUR zpáteční
 • při koupi online máte slevu 10%

Kabinková lanovka jezdí denně od 11:00, poslední jízda se liší dle sezony, viz jízdní řád a další informace.

Autobusem

Nejméně atraktivní, ale pohodlná a levná je cesta autobusem MHD, na který až nahoru platí běžné tarify. Z náměstí Plaça d'Espanya jezdí na Montjuïc linka číslo 150 (jízdní řád).

Mapa zajímavostí na Montjuïc

Chystáš se do Barcelony?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Veronika Čermáková
naposledy aktualizováno 12. 12. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.