Tejeda
Gran Canaria

27 míst co vidět na Gran Canarii

Jeskyně Valerón

Jeskyně, Archeologické naleziště

Jeskyně Valeron

Jeskyně Valerón (Cenobio de Valerón) přezdívané také jako "Valerónský klášter" patří mezi nejvýznamnější archeologická naleziště na Kanárských ostrovech. Přírodní jeskyně ve strmém skalnatém masivu nedaleko severního pobřeží Gran Canarie byly osidlovány již v předhispánské době, kdy Kanáry obývali původní obyvatelé Guančové. Jeskyně sloužily jako ideální úkryt i strategické místo blízko oceánu a zároveň na velmi snadno bránitelném místě.

Historie a popis

Přírodní jeskyně začaly opracovávat a upravovat do lidských obydlí původní obyvatelé již zhruba v 1. tisícletí př. n. l. a více či méně obývané zůstaly až do 15. století, kdy byly Kanáry masivně kolonizovány Španělskem.

Jeskynní obydlí jsou vykutaná v 8 patrech a jednotlivých "pokojíků" o rozměrech zhruba do 3 mzde můžete napočítat 298.

Vstupné a otevírací doba

Pro veřejnost jsou jeskyně otevřené denně kromě pondělí vždy od 10:00. Od října do března do 17:00, v létě pak do 18:00.

Vstupenka se platí na místě a stojí jen 3 EUR pro dospělé, resp. 2 EUR pro děti do 14 let a studenty s ISIC kartou.

Oficiální web: www.arqueologiacanaria.com

Jak se sem dostat?

Cenobio de Valerón leží poblíž města Gáldar a jen asi 1 km od dálnice GC-2. Ve směru od Las Palmas je však nutné sjet už na výjezdu číslo 15 (viz mapa trasy). Na klikaté horské silničce pak můžete zaparkovat na malém parkovišti, ze kterého vedou schody asi o 70 metrů výš k pokladně a jeskyním.

Autobusy k jeskyním žádné nejezdí.

Chystáš se na Gran Canarii?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 23. 01. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.