Tejeda

Co dělat na Gran Canarii

Pláže a koupání

Gran Canaria se často chlubí nejkrásnějšími plážemi na koupání z celých Kanárských ostrovů a pokud máte rádi upravená letoviska, krásné písčité pláže s plným zázemím, pak nelze než souhlasit. Všechna hlavní plážová letoviska se soustředí na jihozápadní pobřeží ostrova do asi 30 km dlouhého pásu mezi Maspalomas a Puerto de Mogán.

Letoviska na Gran Canarii jsou všechna moderní, většinou bez historických center, ale s plným zázemím a krásnými přírodními sceneriemi pouští, divokého skalnatého pobřeží a rozeklaných kaňonů. Koupání v oceánu je na většině pláží jižního pobřeží bezpečné, protože jsou chráněny vlnolamy a voda je zde velmi klidná. Vstup do moře je v hlavních letoviscích upravený a pozvolný. Naopak na přírodních plážích se objevují větší vlny a voda je zde citelně studenější.

Samotné pláže jsou většinou uměle vytvořené z jemného bílého písku dovezeného ze Sahary. Výjimkou jsou přírodní pláže okolo maspalomaských dun, které však rovněž pokrývá jemný světlý písek.

Všechny pláže jsou vybavené toaletami a sprchami se sladkou vodou, stejně jako půjčovnami lehátek a slunečníků. Obvykle za set 2 lehátek a jednoho slunečníku zaplatíte kolem 12 EUR15 EUR na den. U všech pláží jsou také vybudované promenády s restauracemi, bary a obchody.

Nejkrásnější pláže Gran Canaria

Jaké pláže na Gran Canarii patří k těm nejlepším? Vybíráme TOP 8 nejhezčích pláží na ostrově, pro všechny máme zpracované miniprůvodce, kdy stačí kliknout na název pláže:

 1. Playa de Amadores – fotogenická 400 metrů dlouhá umělá pláž s vlnolamy
 2. Playa del Inglés – téměř 3 km dlouhá přírodní pláž s písečnými dunami v pozadí
 3. Playa de Maspalomas – přes 3 km dlouhá přírodní pláž s pouštními dunami a slavným majákem
 4. Playa de Mogán – umělá pláž v malebném letovisku na samém konci jižní riviéry
 5. Playa de Puerto Rico – umělá pláž přímo v centru stejnojmenného letoviska
 6. Playa de San Agustín – pláž s tmavými sopečným pískem v klidném letovisku s dobrou dostupností do rušného Maspalomas
 7. Anfi del Mar – krásná umělá pláž v příjemném klidném letovisku oblíbeném mezi rodinami s dětmi
 8. Playa de Las Canteras – městská pláž přímo v Las Palmas a jediná velká pláž severního pobřeží

Pěší turistika

Ostrov Gran Canaria patří mezi nejlepší místa k pěší turistice nejen na Kanárech, ale v celé Evropě. Celé vnitrozemí Gran Canarie pokrývají nesmírně rozmanité hory, jež však na rozdíl od sousedního Tenerife nedosahují takových výšek (maximálně přes 1 900 metrů) a tudíž jsou mnohem vhodnější i pro méně náročnou turistiku.

Navíc je Gran Canaria nejzelenější ze všech kanárských ostrovů, zároveň tu ale narazíte i na velmi exoticky vyhlížející oblasti vyschlých a hlubokých kaňonů, které připomínají západní USA. Na západním pobřeží ostrova pak budete obdivovat přes 600 metrů vysoké holé skalnaté útesy s mnoha roklemi, které patří k nejvíce fotogenickým místům Gran Canarie.

Na výpis značených tras se můžete podívat na oficiálním turistickém webu www.grancanaria.com/turismo/en, ale prakticky všechny turistické trasy jsou vyznačeny i na české webu mapy.cz.

Nejlepší oblasti pro pěší turistiku

Vybíráme pro vás místa s největším počtem turistických tras, stačí jen kliknout na detail místa.

 1. Hory kolem vesnice Tejeda
 2. Kopcovitá krajina okolo města Teror
 3. Výstup k Roque Nublo
 4. Přírodní rezervace Tamadaba
 5. Rezervace Güigüi

Historie předhispánské civilizace

Na Gran Canarii je ze všech kanárských ostrovů největší koncentrace památek původního národa Guančů z předhispánské civilizace, který ostrov osídloval až 1 000 let př. n. l.  Nikde jinde na Kanárech nenajdete tak zachovalé pozůstatky Guančů, zejména v podobě jeskynních obydlích, které tehdejší obyvatelé měli v oblibě díky bezpečnosti a úkrytu před nepřízní počasí.

Mezi hlavní památky předhispánských civilizací patří tyto lokality:

Městský a noční život

Ačkoliv je Gran Canaria známá hlavně pro svou krásnou přírodu, zkrátka nepřijdou ani cestovatelé, kteří si během dovolené chtějí povyrazit ve větších městech a nechat se unášet dlouhými nocemi v místních tapas barech a klubech.

Pro typický městský život rozhodně nevynechte návštěvu největšího města Las Palmas de Gran Canaria, které nabídne vše od nákupních tříd po restaurace zavírající až časně nad ránem.

Z plážových letovisek si pravý jižanský noční život užijete zejména v centru Maspalomas.

Chystáš se na Gran Canarii?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 23. 01. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.