Tejeda

27 míst co vidět na Gran Canarii

Tamadaba

Pobřeží, Národní park

Tamadaba

Tamadaba je velká přírodní rezervace pokrývající přes 7,5 tisíce hektarů severozápadního pobřeží Gran Canarie a patří k nejkrásnějším přírodním místům ostrova. Tamadaba je biosférickou rezervací zapsanou na seznamu UNESCO.

Cestovatelé se zde pokochají zeleně porostlými spektakulárními útesy na prakticky nepřístupném pobřeží, rozsáhlými lesy kanárských borovic na vrcholcích hor vysokých přes 1 000 metrů, unikátní zemědělskou krajinou plnou pastvin, luk a políček i hlubokými rozmanitými údolími s množstvím potoků, říček a malých vodopádů.

Turistika v horách

Autem se po asfaltové a dobře udržované silničce dostanete z vesnice Artenara až do nejvyšších partií Tamadaby. Podél silničky najdete několik výchozích bodů se značenými turistickými trasami, po nichž se voňavými lesy kanárských borovic, které vyrůstají ze skalnatého podloží, vypravíte jak na nejvyšší bod pohoří Tamadaba do výšky 1 440 metrů. tak na hranu hor, odkud se naskytnou dechberoucí výhledy na pobřeží a oceán.

Pláž a rokle Guayedra

Severní straně rezervace Tamadaba dominují strmé svahy a holé útesy porostlé jen řídkou vegetací, ale i hluboké zelené rokle s mnohými políčky. K nejkrásnějším místům patří beze sporu oblast Guayedra. Místo jako jedna z mála části pobřeží Tamadaby dobře dostupné po silničce z vesničky Agaete. Nevynechejte zde tyto zajímavosti:

  • Barranco de Guayedra – krátká hluboká rokle vedoucí od silnice směrem dolů k pobřeží zaujme terasovitými políčky i krásnými výhledy z turistické stezky nad roklí
  • Playa de Guayedra – na konci turistické stezky dojdete až k oceánu na jednu z nejdivočejších kamenitých pláží na ostrově, z níž se naskytnou úchvatné výhledy na guayederské útesy padající do moře z výšek až přes 600 metrů.

Kromě auta se do oblasti Guayedra dostanete i autobusovou linkou 101 (výběr z jízdních řádů) spojující města Gáldar a San Nicolás. Zejména v Gáldaru můžete přestoupit na další linky směrem do Las Palmas.

Playa del Risco

Tato pláž patří ke klenotům rezervace Tamadaba, zejména kvůli magickým výhledům na divoké a necivilizované pobřeží s vysokými útesy a horami. Samotná pláž Risco je zajímavý černým sopečným pískem, po kterém jsou "rozházený" jemně zakulacené velké kameny, jež vytváří velmi fotogenické prostředí.

K pláží Risco se dostanete jednoduše po značené a nenáročné cestě z vesničky El Risco po necelém kilometru. Kromě auta můžete využít i autobusovou linkou 101 (výběr z jízdních řádů) spojující města Gáldar a San Nicolás.

Vodopády Charco Azul

Nad vesničkou El Risco vystoupejte asi 600 metrů po stezce do skal s desítkami menších vodopádů kaskádovitě stékajících po kamenech a odtékajících potokem údolím Barranco del Risco až do moře. Procházka k Charco Azul zabere asi hodinu a je ideální zastávkou na cestě podél pobřeží.

Ubytování

Rezervace Tamadaba je skvělé místo pro ubytování, vyhledáváte-li přírodní lokality s minimem turistů, malé vesničky a málo civilizace. Největší obcí s veškerým zázemím včetně supermarketu Spar je vesnice Agaete, v níž narazíte i na klasické hotely. Například 4* Hotel Puerto de las Nieves s cenami kolem 1 500 Kč na noc bude skvělou volbou.

Preferujete-li venkovské rodinné apartmány, skvělou volbou bude ubytování Ático con gran terraza ve vesničce El Risco nebo luxusní venkovský dům Redondo de Guayedra uprostřed stejnojmenné soutěsky. 

Chystáš se na Gran Canarii?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 22. 01. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.