Black Beach

18 míst co vidět na Lanzarote

Teguise

Turistické město, Hrad, Trh

Teguise

Historické městečko Teguise najdete ve vnitrozemí severní polovina Lanzarote a pyšní se hned několika turistickými zajímavostmi. Teguise také patří k nejstarším lanzarotským městům. Bylo založeno v roce 1414 a až do roku 1847 si užívalo titul hlavního města ostrova. Mezi roky 1425 až 1448 bylo Teguise dokonce hlavním městem Království Kanárských ostrovů.

Leží na strategickém místě uprostřed ostrova poměrně daleko od moře, a to zejména kvůli ochraně proti četným pirátským nájezdům.

Zhruba 10 km východním směrem najdete také populární letovisko Costa Teguise.

Hrad Santa Bárbara

Nejpřitažlivější památka hledí na Teguise z okraje sopečné kaldery ve výšce takřka 200 metrů nad centrem města. Středověký hrad sv. Barbory (Castillo de Santa Bárbara někdy také zvaný Castillo de Guanapay podle sopky, na které se nachází) patřil od 15. století k hlavním obranným tvrzím města.

V průběhu let byl spolu se zesilujícími se nájezdy pirátů i berberů přestavován a dnešní podobu získal kolem roku 1586. Svůj význam ztratil v 17. století, kdy vzniklo masivní opevnění u hlavního přístavu v Arrecife.

V hradu se v současnosti nachází Muzeum pirátství, detailní informace o cenách a otevírací době naleznete na oficiálním webu: museodelapirateria.com/en

Až na vrchol, kde Santa Bárbara stojí, se pohodlně dostanete autem po asfaltové silnici. Pokud do Teguise vyrazíte autobusem, čeká vás z centra obce pěší pochod po silnici s poměrně velkým převýšením, avšak vzdálenost pouhé 2 km (mapa trasy) jedním směrem není nic, co by průměrně trénovaný turista nezvládl.

Nedělní trhy Teguise

Velmi populární atrakcí nejen pro turisty, ale i pro místní, jsou každonedělní trhy konající se na hlavním teguiském náměstí. Ve španělštině jsou známé pod pojmem Mercadillo de Teguise.

Původní farmářské trhy se s rozvojem turismu přeměnily na neuvěřitelný pel-mel zboží od řemeslných výrobků přes oblečení až po tradiční lanzarotské pokrmy. Stánky najdete nejen na hlavním náměstí, ale i v postranních uličkách a místní trh se řadí k největším na celých Kanárských ostrovech.

Trhy se konají každou neděli cca od 9:30 do 14:00.

Historické centrum

Projděte se několika vkusně opravenými uličkami s tradičními nízkými bílými domky připomínající dobu největší slávy Teguise během 15. a 16. století. Dominantou celého městečka je krásný kostelík Nuestra Señora de Guadalupe (Panny Marie Guadalupské) pocházející z první poloviny 15. století.

Ubytování v Teguise

Díky značné turistické oblibě najdete v Teguise hned několik apartmánů a dokonce i malý hotel. Teguise může posloužit jako vhodný výchozí bod pro poznávání středu ostrova a dobré místo k bydlení tu bude i pro ty, kteří si nechtějí půjčit auto. Přes Teguise totiž projíždí hned několik autobusových linek (viz jejich seznam níže).

K nejlepším ubytování v Teguise patří Hotel Boutique Palacio Ico ****, moderně, ale s citem k historii zařízený hotýlek přímo v centru městečka.

Naopak k nejlevnějším patří prázdninový dům Casa Galiano až pro 6 lidí s cenami i pod 2 000 Kč za noc.

Jak se do Teguise dostat?

Snadná cesta po silnici LZ-10 vede do Teguise autem. Pro konání trhů jsou zde vybudovaná velká parkoviště zdarma, která samozřejmě můžete využít i mimo neděle. Z hlavního města Arrecife ujedete do Teguise asi 12 km.

Městečko je ale dobře dostupné i autobusy, které jezdí například do těchto míst:

V době konání nedělních trhů navíc do Teguise jezdí speciální autobusové linky z celého ostrova. Zde postačí jízdní řády, které zobrazíte kliknutím na číslo linky:

  • z Arrecife: 14
  • z Puerto del Carmen: 12
  • z Costa Teguise: 11
  • z Playa Blanca: 13

Chystáš se na Lanzarote?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 26. 11. 2023