Dubaj

Doba a délka letu do Dubaje

Jak dlouho se letí do Dubaje ve Spojených arabských emirátech, kudy se letí a jaká je trasa letu z Prahy? U času říkáme, že obvyklá doba letu z Prahy na letiště Dubaj (DXB) trvá okolo 6 hodin letu. Vše záleží na konkrétní letové trase, typu letadla a především povětrnostních podmínkách. Čtěte dále.

Doba letu do Dubaje

V letovém řádu všech leteckých společností se vždy uvádí časy příletu a odletu podle místního lokálního času. Rozdíl mezi těmito časy tak logicky neodpovídá reálné době letu.

V Emirátech se nemění letní a zimní čas, proto je během letního období Dubaj posunuta oproti ČR +3 hodiny, zatímco v zimě +2 hodiny.

Povšimněte si také, že čas reálný čas letu do Dubaje bývá kratší než doba reálného letu zpět z Dubaje. Obvykle se čas liší zhruba o 30 až 45 minut. Vše je dáno pravidelným prouděním větru, který převládá jihovýchodním směrem a má poměrně výrazný vliv právě na dobu letu.

Kolik hodin tedy trvá let Praha – Dubaj?

  • průměrná čistá doba letu Praha – Dubaj: 5,5 hodiny
  • průměrná čistá doba letu Dubaj – Praha: 6 a čtvrt hodiny

Letový řád bývá mírně nadsazen a obsahuje i čas popojíždění na letišti, proto je reálná doba letu o něco kratší než letový řád uvádí.

Délka letu do Dubaje

Patříte ke geografickým nadšencům nebo zkrátka jen chcete mít představu, jak daleko je Dubaj od Prahy? Jaká je vzdálenost Dubaje z Česka?

Vzdálenost se měří pomocí ortodromy. Tedy čáry po zemském povrchu, která představuje nejbližší vzdálenost.

Letadlo při cestě mezi Prahou a Dubají urazí vzdálenost 4 467 km.

Trasa letu do Dubaje

Kudy se letí do Dubaje? To je další nejčastější otázka, když hovoříme s lidmi mířícími na dovolenou do SAE. Konkrétní trasa letu a letový plán se určuje teprve několik hodin před daným odletem a to z toho důvodu, že je nutné brát v potaz aktuální povětrnostní podmínky po cestě i samotné počasí ve Spojených arabských emirátech.

Trasa letu se příliš neliší od té nejkratší vzdálenosti, neboť je ekonomicky žádoucí, aby let byl co nejkratší a nejrychlejší.

Toto je např. letová trasa spoje EK140 společnosti Emirates z Prahy do Dubaje.

Do Dubaje se v tomto případě letí přes Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko, Černé moře, Turecko, Írán a nad Perským zálivem se vstupuje do vzdušného prostoru Spojených arabských Emirátů.

Občerstvení a služby na letu do Dubaje

Služby na letech do Emirátů v posledních letech dostály velkých změn. Především cesty s tuzemskými aerolinkami Smartwings nebo dubajskou low-cost aerolinkou Flydubai se postupně dostaly až do závěrečné fáze, kterou profesně nazýváme „hladolet“.

Emirates

Proslulá dubajská aerolinka Emirates provozuje denní lety do Prahy a je známá nadstandardně dobrým servisem během letu. I když se aerolinka Emirates často až neoprávněně glorifikuje, musíme uznat, že občerstvení rozhodně patří ke špičce mezi aerolinkami.

Během letu z Prahy do Dubaje dostanete na výběr ze dvou teplých jídel a navíc ještě před přistáním lehký snack. Jídlo, nealkoholické nápoje, pivo a víno jsou zdarma.

Emirates využívají pro let mezi Dubají a Prahou velkokapacitní letadlo Boeing 777-300 se dvěma uličkami, třemi sedačkami po stranách a čtyřmi sedadly mezi uličkami.

Smartwings

Lety s aerolinkami Smartwings (dříve Travel Service) nabídnou pouze palubní prodej. Můžete si zakoupit nealkoholické i alkoholické nápoje, bagety nebo sladké či slané pochutiny. Osobně vám doporučuji, abyste si něco s sebou nakoupili už na letišti, kde je vše o třetinu až polovinu levnější.

Smartwings létají do Dubaje letadly Boeing 737-800 s jednou uličkou a třemi sedačkami po každé straně.

Flydubai

Ve spolupráci s Emirates létá na trase Praha – Dubaj i low-cost aerolinka Flydubai. V nejlevnějším tarifu Lite neodstanete během letu žádné občerstvení, ovšem za příplatek pouhých 250 až 400 Kč za tarif Value získáte na výběr ze dvou teplých jídel (a navíc ještě odbavené zavazadlo).

Jaká letadla létají z Prahy do Dubaje?

Let do Dubaje už je dostatečně dlouhý na to, aby se cestovatelé kromě ceny letenky a služeb na palubě rozhodovali i podle toho, jaký typ letadla na trasu jednotlivé aerolinky nasazují.

Největší letadlo létá v barvách společnosti Emirates (koupit letenku), která v současnosti nasazuje Boeing 777-300 se dvěma uličkami, třemi sedačkami po stranách a čtyřmi sedadly mezi uličkami. Dříve se mezi Prahou a Dubají létalo dokonce s největším dopravním letadlem světa Airbusem A380, ale od pandemie Covidu-19 zatím A380 do Prahy z Dubaje nelétá.

Smartwings i Flydubai létají do Dubaje s letadlem Boeing 737-800. Ten má jen jednu uličku a vždy tři sedačky po stranách.

Chystáš se do Dubaje?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Veronika Čermáková
naposledy aktualizováno 31. 10. 2023

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.