Dubaj

Jak se dostat do Dubaje

Letecky z Prahy

Do Dubaje se z Evropy dostanete jedině letecky za zhruba 5–6 hodin letu, přičemž z Prahy sem létá hned několik leteckých společností, od levných nízkonákladových flydubai či Smartwings, až po dražší Emirates, které na let nasazují největší dopravní letoun Airbus A380, případně Boeing 777-300.

Zatímco průměrné ceny u Flydubai nebo Smartwings se pohybují mezi 8 000 a 9 000 Kč za zpáteční let, u Emirates počítejte s částkou okolo 10 000 až 13 000 Kč. Na druhou stranu výhodu Emirates je odbavené zavazadlo zdarma, které Flydubai ani Smartwings v základní ceně nemají.

Akční letenky z Prahy se nejčastěji vyskytují u Smartwings, a to obvykle jen 1-2 měsíce před odletem. Nejnižší cena z Prahy, na jakou se můžete zhruba 2x za rok dostat, se pohybuje kolem 5 000 až 6 000 Kč za zpáteční letenku.

Na výhodné ceny okolo 8 500 Kč můžete také narazit u letů s přestupem, nejčastěji u Turkish Airlines nebo Qatar Airways.

Letecky z okolních měst

Výraznější akce se zpátečními letenkami i pod 2 000 Kč čas od času (cca 1-2x do roka na velmi omezené množství termínů) nabídne Wizz Air, který do Dubaje létá z Budapešti, na blízké letiště v Abu Dhabi pak navíc i z polských Katowic.

Tyto letenky jsou však vhodné zejména pro ty, kteří si cestovatelsky vystačí s malým batůžkem a do Dubaje vyráží třeba na prodloužený víkend. S příplatky za klasická zavazadla se už letenky s Wizz Air příliš nevyplatí.

Bratislava a Krakow mají rovněž přímé spojení s Dubají skrz aerolinie Flydubai, nicméně ceny zpátečních letenek jen zřídka klesají pod 8 000 Kč.

Letiště v Dubaji

Dubaji aktuálně slouží jediné civilní letiště Dubai International (DXB), které se řadí mezi největší na světě a míří sem všechny linky z Evropy.

Ambiciózní projekt nového letiště Dubai World Central (DWC) zatím zamrzl ve fázi, kdy je toto letiště využíváno prakticky výhradně nákladní dopravou. V minulosti sem létaly i nízkonákladové aerolinky jako je Flydubai nebo Wizz Air, ale i ty se přesunuly na letiště Dubai (DXB) nebo do sousedního města Abu Dhabi (AUH). Na letiště Dubai World Central tak nyní létají zejména charterové lety pro ruské cestovní kanceláře.

Z Dubaje po Emirátech

Kromě půjčeného auta, které bude nejlepší formou dopravy při cestě do pouště nebo hor na hranicích s Ománem, můžete při cestách mezi Dubají a dalšími městy v SAE využívat pohodlnou autobusovou dopravu. Vlaky ve Spojených arabských emirátech nejezdí.

  • Abu Dhabi – linky E101 ze stanice metra Ibn Battua a E100 z centra Dubaje (stanice Al Ghubaiba), každá jezdí cca jednou za 15-30 minut, cesta trvá hodinu a půl, cena 25 AED
  • Hatta (populární horské městečko) – linka E16 z autobusového nádraží Sabkha a od stanic metra Al Ras a Oud Metha, jede jednou za hodinu, cesta trvá 2,5 hod., cena 10 AED
  • Sharjah – linky E303, E303A, E304, E306, E307, E307A z různých míst v Dubaji, souhrnně jezdí co 5 minut, jízda trvá 40 minut, cena 10 AED
  • Jízdní řády na webu rta.ae

Z Dubaje do Ománu

Velmi oblíbený je při pobytu v Dubaji výlet do sousedního Ománu, do kterého lze vyřídit víza online. Ačkoliv mezi Dubají a hlavním městem Ománu Maskatem funguje velmi frekventované letecké spojení 4 aerolinek (Emirates, Oman Air, Flydubai a Salam Air), ceny zpátečních letenek se pohybují většinou okolo 5 500 Kč a nejsou příliš konkurenceschopné výrazně levnější pozemní dopravě.

Z Dubaje do Maskatu (Muscat) jezdí autobusová linka 201 společnosti Mwasalat, na jejímž oficiálním webu si zkontrolujete přesný jízdní řád. Autobusy jezdí 1-3x denně a cesta z Dubaje do Maskatu zabere včetně hraniční kontroly mezi  6,5 a 7 hodinami.

V Dubaji staví linka 201 na autobusovém nádraží Abu Hail a Rashidiya, v Maskatu pak na nádraží Al Athaiba. Jízdenky je nutné vždy koupit ve stánku Mwasalat na autobusovém nádraží, online koupit nejdou.

  • 60 AED - jednosměrná
  • 90 AED - zpáteční

Do Ománu můžete jet i půjčeným autem, naprostá většina dubajských autopůjčoven přeshraniční cestu do Ománu umožňuje.

Chystáš se do Dubaje?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Veronika Čermáková
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

4 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.