Jak se dostat do Dubaje

Letadlem

Do Dubaje se nejlépe dostanete letecky za zhruba 5–6 hodin letu, přičemž z Prahy sem létá hned několik leteckých společností, od levných nízkonákladových flydubai či SmartWings, až po nesmyslně drahé Emirates, které na let nasazují největší dopravní letoun Airbus A380. Zatímco průměrné ceny u Flydubai nebo SmartWings se pohybují mezi 8.000 a 9.000 Kč za zpáteční let, u Emirates počítejte s částkou přes 10 tisíc korun.

Akční letenky se v poslední době bohužel téměř nevyskytují, jedinou levnější alternativu tak představují aerolinky Ukraine International s přestupem v Kyjevě. Při koupi přímo na jejich webu se můžete dostat i k ceně kolem 6.500 Kč.

Pokud letíte do Dubaje s Emirates, Flydubai nebo SmartWings, přistanete na letišti Dubai International Airport, které je samo o sobě velkým zážitkem. Mezinárodní letiště se řadí mezi největší a nejrušnější letiště světa a je pověstné svými nadstandardními službami. Naleznete zde nepřeberné množství restaurací, kaváren, obchodů, ale také zdravotní středisko, bezplatné sprchy (terminál 1 a 3) a především fascinující systém prosklených výtahů na pozadí stěny s vodopádem. 

Z letiště se do centra města dostanete snadno taxíkem, prostřednictvím červené linky metra či autobusem. Některé hotely nabízí kyvadlovou dopravu. 

Druhou možností, kam můžete přiletět, je letiště Dubai World Central Al Maktoum International Airport, kam létá Wizz Air.

Z Dubaje se přímo letecky dostanete do následujících měst v ČR a okolí:

  • Praha: Flydubai, SmartWings, Emirates
  • Bratislava: Flydubai
  • Krakov: Flydubai
  • Katovice: Wizz Air
  • Budapešť: Wizz Air

Jak cestovat po Dubaji

Možností, jak se dá pohybovat po Dubaji, existuje mnoho. Nejvíce využijete linky metra a tramvaje, na krátké přejezdy i taxi, které je v Emirátech velmi levné.

MHD

Dubaj má velmi dobře organizovanou veřejnou dopravu, díky níž se dostanete snadno a jednoduše do všech turisticky atraktivních míst. Dubajskou hromadnou dopravu tvoří metro, tramvaje a autobusy, přičemž jízdenku platnou na všechny druhy MHD zakoupíte v podobě karty Nol, která je k dispozici ve čtyřech různých variantách:

  • Červená karta – jednorázová karta, kterou můžete využít až na 90 dnů a 10 jízd. Vystavení karty stojí 2 AED.
  • Stříbrná karta – kreditová karta, na kterou si nabíjíte kredit. V ceně 25 AED je již započteno jízdné ve výši 19 AED
  • Zlatá karta – stojí také 25 AED a je v ní již započteno jízdné ve výši 19 AED. Tato karta vás opravňuje jezdit ve třídě Gold Class.
  • Modrá karta – pro abonenty trvale žijící v Dubaji.

Všechny typy jízdenek si můžete zakoupit v kterékoli stanici metra či na hlavních autobusových zastávkách. V metru i v autobusech je zaveden tzv. systém „označování“ jízdenek, a to jak při vstupu, tak i při výstupu. Celková výše jízdného se odvíjí od počtu zón, které ujedete, a podle typu karty. Dubaj je podél pobřeží rozdělena do tří zón, z nichž prakticky budete využívat nanejvýš dvě. Standardně pak jízdné na stříbrnou kartu v 1 zóně činí 3 AED, ve dvou zónách 5 AED a ve třech a více pak 7,5 AED. Jízdné na červenou kartu vychází vždy o jeden dirham dráž.

Tip: K plánování trasy můžete využít plánovací aplikaci Wojhati.

Web: www.rta.ae

Metro

Dubajské metro je prvotřídní a plně automatizované, tedy bez řidiče. V současné době má dvě linky (červenou a zelenou) a téměř padesát otevřených stanic, které jsou rozprostřené podél pobřeží a obsluhují i hlavní destinace turistů včetně letiště. Výjimkou jsou pláže, kam se metrem bohužel nedostanete. 

Metro je v provozu každý den od 5:30 hodin ráno do půlnoci s výjimkou pátku, kdy je v provozu až od 10:00 hodin a funguje do jedné hodiny ráno následujícího dne.

Web: www.rta.ae/links/rail/en/about-metro.html

Tramvaj

Dubajskou tramvají se dostanete na místa, jako je ostrov Palm Džumeira, do dubajského přístavu, k mrakodrapům Jumeirah Lakes Towers a na spoustu dalších míst. Celý okruh trvá zhruba 42 minut.

Web: www.rta.ae/links/rail/en/about-tram.html

Autobus

Levný způsob přepravy mezi jednotlivými čtvrtěmi Dubaje poskytují klimatizované autobusy, které jsou ideální pro přejezdy mezi jednotlivými čtvrtěmi. Základní jízdné činí 2 dirhamy, pokud však budete cestovat do vzdálenějších oblastí, bude i cena přiměřeně vyšší. Turisticky nejzajímavější linkou je číslo 8, která vede ze zlatého tržiště až k Burj Al Arabu a vodnímu zábavnímu parku Wild Wadi Waterpark. 

Poznámka: Přední část autobusu bývá vyhrazena ženám.

Web: http://dubai-buses.com

Taxi

Cestujete-li ve skupinkách 2 a více osob, jsou taxíky tím nejlepším způsobem, jak cestovat po městě, ale i jeho blízkém okolí. Cena taxíků je velmi přijatelná, sazba za kilometr se však mění v závislosti na mýtném či denní době. Standardní nástupní sazba vychází na 6 AED, v době od 22:00 do 6:00 pak na 7 AED. Každý ujetý kilometr stojí 1,6 AED, takže ani v případě jízdy přes celé město nebývá konečná částka nikterak závratná. Na dubajské taxíky lze mávnout prakticky kdekoli a kdykoli. Pokud si jízdu raději plánujete, můžete zavolat na dispečink na čísle + 971 4 208 0808, v případě přivolání taxi přes dispečink se přičte až 7 AED (48,33 Kč).

V Dubaji seženete i taxíky určené pouze ženám, poznáte je podle růžové střechy.

Pokud dáváte přednost objednání odvozu přes mobilní aplikaci, funguje zde Uber nebo Careem.

Auto

V Dubaji najdete snad všechny mezinárodní autopůjčovny, a tak zde auto seženete téměř na každém kroku. K půjčení auta vám postačí český a mezinárodní řidičský průkaz, cestovní pas a kreditní nebo debetní platební karta.

Co se týká pravidel silničního provozu, ty jsou v celých Spojených arabských emirátech téměř totožná s našimi, nicméně doporučujeme je řádně nastudovat, jinak by se vám půjčovné mohlo dost prodražit. Pozor si dejte především na rychlou jízdu, téměř všechny silnice jsou monitorovány rychlostními radary a ihned přenášeny online do vaší půjčovny. Pokud tedy dostanete pokutu, bude vám při vrácení auta vyúčtována. Jestliže plánujete cestu dopředu, provádějte rezervaci online, ideálně s několikaměsíčním předstihem, ušetříte tak nemalé peníze. Pokud si přece jen musíte auto půjčit až na místě, vyhněte se letištím, kde bývají ceny za půjčení nejvyšší.

Kolo

Po Dubaji se nachází řada krátkodobých stanic pro sdílení jízdních kol Byky, a tak není nic jednoduššího, než poznávat krasy Dubaje ze sedla jízdního kola. Kolo, případně motokáry a tříkolky si můžete pronajmout až na 24 hodin v některé z 85 výpůjčních stanic, které najdete všude od centra až po čtvrť Dubai Marina.

Web: www.bykystations.com/en/dubai

Abra

Pokud budete cestovat mezi starými čtvrtěmi Deira a Bur Dubai, setkáte se s vodním taxi, tzv. abrou. Jedná se o malé stylové loďky pro dvacet osob, které nabízí levnou a rychlou dopravu mezi čtvrtěmi. Jedno překročení řeky vás vyjde na pouhý 1 AED a jako bonus získáte nádherný výhled na město. Více informací naleznete na webu dubai-online.com.

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele Veronika Čermáková
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 9 měs
Navrhni úpravu