Dubaj

Metro v Dubaji

Dubajské metro je základním kamenem místní MHD a zdaleka nejpohodlnějším dopravním prostředkem pro turisty. Metrem, případně krátkou návaznou tramvajovou linkou do Mariny, se dostanete ke většina zajímavostem v Dubaji.

Metro v Dubaji je moderní systém zprovozněný teprve v roce 2010.

Mapa metra v Dubaji a linky

I když Dubaj brázdí pouze 2 linky metra, bohatě pokryjí většinu města. Naprostá většina tratí je umístěna nad zemí. Pod povrchem se jezdí jen ve velmi krátkých úsecích v historickém centru města.

 • Červená linka – nejdelší trasa kopíruje podobu města z jihu na sever. Vede také na letiště Dubaj (DXB), k Marině, mrakodrapu Burj Khalifa či obchodnímu centru Dubai Mall
 • Zelená linka – má tvar podkovy a protkává historické centrum města včetně čtvrti Deira
 • tramvajová linka – spojuje stanice červeného metra "Sobha Realty" a "DMCC" s centrem čtvrti Marina, resp. umělým poloostrovem Palm Jumeirah

Podívejte se na mapu metra v Dubaji v reálném měřítku včetně vyznačení všech stanic:

Oficiální mapa metra je k nalezení na webu dopravního podniku: www.rta.ae/wps/portal/rta/ae

Ceny jízdenek: kolik stojí NOL Card?

Jízdné v dubajském metru se platí prostřednictvím kartiček NOL. Ty fungují i v tramvajích a autobusech dubajské MHD.

Karty NOL se prodávají ve 4 různých variantách: červená, stříbrná, zlatá a modrá, přičemž poslední jmenovaná slouží pouze obyvatelům Dubaje. Všechny karty jsou znovudobíjecí, takže si na ně v každém automatu můžete nahrávat další kredit, resp. jízdy dle libosti nebo v rámci jejich platnosti

 • Červená karta – jednorázová karta, kterou můžete využít až na 90 dnů a 10 jízd. Vystavení karty stojí 2 AED.
 • Stříbrná karta – kreditová karta, na kterou si nabíjíte kredit. V ceně 25 AED je již započteno jízdné ve výši 19 AED
 • Zlatá karta – stojí také 25 AED a je v ní již započteno jízdné ve výši 19 AED. Tato karta vás opravňuje jezdit ve třídě Gold Class (něco jako "první třída").

Samotná cena jízdného se pak vypočítává podle ujetých zón.

 • 1 zóna – 3 AED (Stříbrná Nol), 4 AED (Červená Nol), 6 AED (Zlatá Nol)
 • 2 zóny – 5 AED (Stříbrná Nol), 6 AED (Červená Nol), 10 AED (Zlatá Nol)
 • více než dvě zóny – 7,50 AED (Stříbrná Nol), 8,50 AED (Červená Nol), 15 AED (Zlatá Nol)
 • 7denní na 2 zóny – 80 AED (Stříbrná Nol), 160 AED (Zlatá Nol)
 • 7denní na všechny zóny – 110 AED (Stříbrná Nol), 220 (Zlatá Nol)

Oficiální informace a mapy zón vyčtete na webu dopravního podniku: www.rta.ae/wps/portal/rta/ae/public-transport/Nol-Fares

Na jednu jízdenku můžete jet maximálně 180 minut a lze přestoupit maximálně 3x, a to i z metra na autobus či tramvaj.

U většiny cest po Dubaji pojedete maximálně přes 2 zóny, výjimkou je třeba cesta z letiště k Marině, kdy pojedete přes 3 zóny.

Kde koupit jízdenku na metro

Karty NOL si můžete koupit v automatech na všech stanicích metra.

Lze platit kartou i hotovostí a při koupi si rovnou zvolíte, na jakou částku chcete kartičku dobít. Až tuto částku vyčerpáte, můžete si bez nutnosti pořizovat novou kartu NOL tu stávající v kterémkoliv automatu dobít o další libovolnou částku.

Jak používat karty NOL

Při každém vstupu na nástupiště a výstupu z něj si musíte "pípnout" kartičku u čtečky. Budete-li přestupovat na tramvaj nebo autobus, musíte si opět pípnout u čtečky. Systém strhne finální částku až po uplynutí 180 minut.

Speciální oddíly pro ženy a "první třída"

Dubajské metro je plně automatické a všechny soupravy jezdí bez řidiče. Samozřejmostí ve vozech i na všech stanicích je výkonná klimatizace.

Při nastupování dávejte pozor, do jakého vozu smíte vstoupit. V dubajském metru je totiž pár odlišností, které z běžných systémů metra po světě neznáte:

 • vozy Gold Class – vagony "první třídy", do kterých smíte nastoupit pouze se zlatou kartičkou (Nol Gold). Tyto vozy mají prostornější a pohodlnější sedačky, ale popravdě si myslíme, že rozdíl oproti běžné třídě není tak velký, aby se vyplatilo za jízdu připlácet
 • vozy pro ženy a děti – vagon vyčleněný pouze pro ženy s dětmi je řazen v každé soupravě a je vysoce nevhodné, aby v této časti cestovali i muži. Naopak ženy můžou cestovat i v běžných vozech a nikdo se pohoršovat nebude

Jízdní řády a intervaly

Metro je v provozu každý den od 5:00 hodin ráno do 1:15 s výjimkou pátku, kdy jezdí až od 8:00 hodin a funguje do 2:15 ráno následujícího dne. Metro jezdí v intervalech 3-8 minut.

Chystáš se do Dubaje?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Veronika Čermáková
naposledy aktualizováno 06. 10. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.