Dubaj

Metro v Dubaji

Dubajské metro je základním kamenem místní MHD a zdaleka nejpohodlnějším dopravním prostředkem pro turisty. Metrem, případně krátkou návaznou tramvajovou linkou do Mariny, se dostanete ke většina zajímavostem v Dubaji.

Metro v Dubaji je moderní systém zprovozněný teprve v roce 2010.

Mapa metra v Dubaji a linky

I když Dubaj brázdí pouze 2 linky metra, bohatě pokryjí většinu města. Naprostá většina tratí je umístěna nad zemí. Pod povrchem se jezdí jen ve velmi krátkých úsecích v historickém centru města.

  • Červená linka – nejdelší trasa kopíruje podobu města z jihu na sever. Vede také na letiště Dubaj (DXB), k Marině, mrakodrapu Burj Khalifa či obchodnímu centru Dubai Mall
  • Zelená linka – má tvar podkovy a protkává historické centrum města včetně čtvrti Deira
  • tramvajová linka – spojuje stanice červeného metra "Sobha Realty" a "DMCC" s centrem čtvrti Marina, resp. umělým poloostrovem Palm Jumeirah

Podívejte se na mapu metra v Dubaji v reálném měřítku včetně vyznačení všech stanic:

Oficiální mapa metra je k nalezení na webu dopravního podniku: www.rta.ae/wps/portal/rta/ae

Ceny jízdenek: kolik stojí NOL Card?

Jízdné v dubajském metru se platí prostřednictvím kartiček NOL. Ty fungují i v tramvajích a autobusech dubajské MHD.

Karty NOL se prodávají ve 4 různých variantách: červená, stříbrná, zlatá a modrá, přičemž poslední jmenovaná slouží pouze obyvatelům Dubaje. Všechny karty jsou znovudobíjecí, takže si na ně v každém automatu můžete nahrávat další kredit, resp. jízdy dle libosti nebo v rámci jejich platnosti

  • Červená karta – jednorázová karta, kterou můžete využít až na 90 dnů a 10 jízd. Vystavení karty stojí 2 AED.
  • Stříbrná karta – kreditová karta, na kterou si nabíjíte kredit. V ceně 25 AED je již započteno jízdné ve výši 19 AED
  • Zlatá karta – stojí také 25 AED a je v ní již započteno jízdné ve výši 19 AED. Tato karta vás opravňuje jezdit ve třídě Gold Class (něco jako "první třída").

Samotná cena jízdného se pak vypočítává podle ujetých zón.

  • 1 zóna – 3 AED (Stříbrná Nol), 4 AED (Červená Nol), 6 AED (Zlatá Nol)
  • 2 zóny – 5 AED (Stříbrná Nol), 6 AED (Červená Nol), 10 AED (Zlatá Nol)
  • více než dvě zóny – 7,50 AED (Stříbrná Nol), 8,50 AED (Červená Nol), 15 AED (Zlatá Nol)
  • 7denní na 2 zóny – 80 AED (Stříbrná Nol), 160 AED (Zlatá Nol)
  • 7denní na všechny zóny – 110 AED (Stříbrná Nol), 220 (Zlatá Nol)

Oficiální informace a mapy zón vyčtete na webu dopravního podniku: www.rta.ae/wps/portal/rta/ae/public-transport/Nol-Fares

Na jednu jízdenku můžete jet maximálně 180 minut a lze přestoupit maximálně 3x, a to i z metra na autobus či tramvaj.

U většiny cest po Dubaji pojedete maximálně přes 2 zóny, výjimkou je třeba cesta z letiště k Marině, kdy pojedete přes 3 zóny.

Jakou kartu zvolit?

Pro turisty, kteří se v Dubaji staví jen na den či dva při přestupu a plánují využít MHD maximálně 4x, je nejvýhodnější Nol Red Ticket (červená karta).

Pokud míříte do Dubaje na delší dobu, zakupte si Nol Silver Ticket (stříbrnou kartu).

Kde koupit jízdenku na metro

Karty NOL si můžete koupit v automatech na všech stanicích metra.

Lze platit kartou i hotovostí a při koupi si rovnou zvolíte, na jakou částku chcete kartičku dobít. Až tuto částku vyčerpáte, můžete si bez nutnosti pořizovat novou kartu NOL tu stávající v kterémkoliv automatu dobít o další libovolnou částku.

Jak používat karty NOL

Při každém vstupu na nástupiště a výstupu z něj si musíte "pípnout" kartičku u čtečky. Budete-li přestupovat na tramvaj nebo autobus, musíte si opět pípnout u čtečky. Systém strhne finální částku až po uplynutí 180 minut.

Speciální oddíly pro ženy a první třída

Dubajské metro je plně automatické a všechny soupravy jezdí bez řidiče. Samozřejmostí ve vozech i na všech stanicích je výkonná klimatizace.

Při nastupování dávejte pozor, do jakého vozu smíte vstoupit. V dubajském metru je totiž pár odlišností, které z běžných systémů metra po světě neznáte.

Každý spoj disponuje speciálními oddíly ve přední a zadní části vlaku. Po směru z letiště do centra je vpředu Gold Class a vzadu Ženský oddíl, po směru z centra na letiště jsou oddíly logicky opačně - vpředu pro ženy a vzadu pro cestující v Gold Class.

Díky speciálním oddílům tak můžete sledovat Dubaj z čelního okna metra.

Vůz pro ženy a děti

Jedná se o necelou část jednoho vagónu, který je samolepkami oddělen od prostoru ostatních cestujících. V této části je povolena cesta pouze ženám a dětem.

Mužům v této části hrozí pokuta 100 AED.

Gold Class vůz

Vozy pro cestující zlaté třídy jsou naprosto shodné s těmi pro zbytek cestujících. Jediný rozdíl je v tom, že jsou na konci vlaku a prostor je oddělen přepážkou od ostatních cestujících.

Tlačenice je ve vozech Gold Class stejná, jako v celém vlaku.

Jediným důvodem proč jet v Gold Class je možnost sledovat Dubaj z předního okna vlaku, zejména při cestě z letiště do centra.

Jízdní řády a intervaly

Metro je v provozu každý den od 5:00 hodin ráno do 1:15 s výjimkou pátku, kdy jezdí až od 8:00 hodin a funguje do 2:15 ráno následujícího dne. Metro jezdí v intervalech 2-8 minut.

Chystáš se do Dubaje?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Veronika Čermáková
naposledy aktualizováno 09. 03. 2023

10 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.