Proudy lávy Big Island

26 míst co vidět na Big Islandu

Waipio Valley

Příroda

Waipio

Spektakulární 400 metrů široké a přes 600 metrů vysoké údolí najdete při severním pobřeží ostrova, nejbližším větším městem je Waimea. Z vyhlídky na jižní stěně vede dolů nejstrmější silnice v USA přístupná pouze vozům 4x4. Kromě toho samozřejmě do údolí můžeme sestoupit po turistické stezce.

Nejlevnější ubytování na Big Island

Výhledy na údolí Waipio

Dechberoucí výhled, při kterém se vám údolí otevře jako na dlani, najdete na úrovni pobřežní linie, takže kromě samotného údolí uvidíte i širý oceán v dáli se siluetou ostrova Maui.

Vyhlídka s parkovištěm se nachází na konci silnice číslo 240 ve vesničce Kukuihaele.

Nejstrmější silnice v USA

Budete-li pokračovat dál za vyhlídku, asfaltová silnička začne za pár desítek metrů prudce klesat na dno údolí. Na délce pouhého 1 km silnice překoná převýšení 800 metrů s průměrným klesáním/stoupáním kolem 25% s tím, že v nejstrmějších úsecích je ještě strmější. Jedná se tak o nejstrmější zpevněnou silnici své délky v celých USA.

Ač je celá asfaltová, je na ní zakázán vjezd všem autům, které nemají pohon 4x4.

Neplatí se zde žádné poplatky za vjezd.

Pláže a surfování

Pobřeží údolí Waipio lemuje více než 500 metrů dlouhá pláž s černým sopečným pískem ideální na koupání v překrásných přírodních kulisách a skvělé podmínky se naskýtají u pro surfaře.

Místní pláž je díky horší přístupnosti povětšinou volnější s dostatek prostoru a soukromí. Nehledejte zde žádné zázemí, o to silnější však bude zážitek z pobytu na Waipio Beach.

Pěší turistika

Pokud nemáte půjčené auto 4x4 nebo si zkrátka chcete dát trochu do těla, vypravte se do Waipio Valley pěšky. Z vyhlídky vede na "dno" údolí necelé 3 km (jedním směrem) dlouhá stezka Waipio Valley Trail. Cesta není nijak nebezpečná, avšak velmi náročná kvůli extrémnímu převýšení.

Jste-li trénované cestovatelé s dobrou fyzičkou, vypravte se ze dna údolí i na druhou stranu podél pobřeží po trasách Muliwai Trail Waiilikahi Falls Trail, které vás dovedou do těch nejkrásnější a neméně civilizací zasažených oblastí ostrova Hawai'i.

Z mnoha míst údolí se vám naskytnou nádherné pohledy na vodopády Hi'ilawe Falls, ke kterým se však přímo nedá nijak jednoduše dostat.

Ubytování

U Waipio Valley se ubytují ti, kteří preferují domácí soukromé apartmány v krásné přírodě a ve velmi klidné oblasti mimo civilizaci. Nejbližším městem s obchody a restauracemi je 35 minut autem vzdálená Waimea.

Ve vesničce Kukuihaele bychom doporučili soukromý apartmán Waipi'o Lodge s cenou kolem 2 500 Kč na noc pro 2, což je na havajské poměry mimořádně dobrá nabídka.

Jak se sem dostat

K Waipio Valley se dostanete pouze autem, do vesničky Kukuihaele nezajíždí žádný autobus. Z letiště Kona je Waipio vzdálené asi 95 km a z letiště Hilo cca 88 km.

Nebudete-li se chtít po strmé silnici vydávat na vlastní pěst, využijte služeb malé cestovní kanceláře Waipio Valley Shuttle sídlící v přilehlé vesnici. Terénní dodávkou vás údolím během hodiny a půl provezou za ceny okolo 70 USD.

Chystáš se na Big Island?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 06. 12. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.