Zpět na seznam míst co vidět v New Yorku
Chrysler Building

Chrysler Building

Jeden z nejkrásnějších mrakodrapů v New Yorku vznikl na přelomu 20. a 30. let 20. století v dobách honby za titulem nejvyšší budovy světa. Jak bylo v této době obvyklé, i Chrysler Building je postaven ve stylu art deco ozvláštněný 56 metrů vysokou ocelovou špicí s půlkruhovými architektonickým prvky.

Díky této netradiční elegantní špičce je Chrysler Building považována za jedno z nejvýraznějších mistrovských děl stylu art deco na celém světě.

Výška a stavba mrakodrapu

Chrysler Building se začala stavět v roce 1928 a původně měla být bez slavné ocelové špičky. Původně měla za cíl být pouze nejvyšší budovou světa, ale až v průběhu stavby byl projekt pozměněn tak, aby překonal i Eiffelovu věž a stal se tak nejvyšší stavbou vůbec. K projektu tak byla přidána 58 metrů vysoká špice, která byla instalována na konci roku 1929, cela budova se pak slavnostně otevřela 27.5.1930.

S výškou 319 metrů se tak stala nejvyšší stavbou světa. Prvenství však vydrželo jen necelý rok, když jej zastínila výrazně vyšší o pár bloku dál stojící Empire State Building.

Na vrcholu Chrysler Building sice najdete vyhlídkovou plošinu, ale výhled z ní není o nic lepší než z Rockefellerova centra, ze kterého navíc uvidíte i samotnou Chrysler Building, která patří k nejkrásnějším budovám v New Yorku.

  • Naviguj: 40.7518, -73.9754

Další místa v New Yorku

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 9 dny
Navrhni úpravu