Zpět na seznam míst co vidět v New Yorku
Pátá Avenue

5th Avenue

Pátá neboli Fifth, chcete-li 5th, Avenue. Pojem, který zná každý cestovatel a místo, jež nelze minout. Přes 10 km dlouhá třída táhnoucí se napříč Manhattanem se řadí na vrchol nejznámějších ulic světa a patří k symbolům New Yorku.

Fifth Avenue dělí Manhattan na západní a východní část, svoji pouť městem začíná na jihu u Washington Square Park a končí po 6 mílích na severu až v Harlemu. Úseku mezi 34. a 59. ulicí je považován za nejdražší obchodní zónu na světě, ulice tak často bývá srovnávána s londýnskou Oxford Street nebo pařížskými Champs-Élysées.

Od ulice zbohatlíků po nákupní zónu

Pátá Avenue byla svoji centrální polohou už od počátků New Yorku předurčena k tomu, aby se stala hlavním městským bulvárem. Již v 80. letech 19. století se na 5th Avenue začaly budovat honosné rezidence newyorských průmyslníků a podnikatelů, ke kterým postupně přibývaly byty a domy slavných celebrit či politiků.

I proto se 5th Avenue na přelomu 19. a 20. století přezdívalo Millionaire's Row.

Bohatá rezidenční oblast zákonitě začala přitahovat i luxusní obchody, které na této třídě vznikaly postupně od začátků 20. století. Primárně rezidenční čtvrť ve střední části Manhattanu (Midtown) se s rostoucí výstavbou, počtem obyvatel i dopravou přirozeně měnila v centrum New Yorku s nepřebernými nákupními možnostmi.

Luxusní butiky

5th Avenue je bezesporu známá hlavně pro své nákupní možnosti. Obchody všemožného ražení najdete prakticky po celé délce ulice, ale hlavní jádro se nachází ve čtvrti Midtown mezi 34th Street a 59th Street, resp. mezi Empire State Building a Central Parkem.

V této části naleznete butiky a obchody snad všech luxusních světových podniků. K největším a nejlákavějším obchodům na 5th Avenue patří Tiffany & Co. Flagship Store, Bulgari, Gucci, Louis Vuitton nebo prodejna švýcarské čokolády Lindt.

Na Páté Avenue najdete také Microsoft Store nebo Apple Store.

Slavné jsou také luxusní obchodní domy Saks Fifth Avenue nebo Bergdorf Goodman.

Museum Mile

Další slavná část Páté Avenue vede po východním okraji Central Parku a díky mimořádné koncentraci muzeí se jí přezdívá Muzejní míle. Navštívíte zde například tyto instituce:

Další zajímavosti na Páté...

Díky své délce a centrální poloze se může Pátá Avenue chlubit i dalšími památkami a zajímavostmi, které během návštěvy New Yorku zkrátka nelze nenavštívit. Přímo na 5th Avenue hledejte třeba tyto atrakce:

Ubytování 5th Avenue

Bydlení v centru dění na místě, které zná celý svět. Pokud je toto vaše představa ubytování, pak lze Pátou Avenue jedině doporučit, jste-li ochotní akceptovat vyšší ceny hotelů startující na 16 000 Kč za noc.

K nejlepším hotelům na Páté patří Andaz 5th Avenue **** přímo naproti knihovně nebo stylový The Sherry Netherland ***** na rohu Central Parku.

Doprava na 5th Avenue

Přímo pod Pátou Avenue sice nevede žádná linka metra, ale stanic je v docházkové vzdálenosti do 5 minut podél celé třídy nepočítaně. O jednu ulici vedle, pod 6th Avenue, projíždí oranžové linky metra B, D, F, M severo-jižním směrem.

Naopak západo-východním směrem křižují Fifth Avenue žluté linky N, R, Q, W; modré linky E, M; fialová linka 7 a šedivá linka L.

Po ulici projíždí také celá řada autobusových linek, ovšem protože je 5th Avenue jednosměrka, jezdí tudy jen ve směru na jih. V opačném severním směru se jezdí o blok vedle po Madison Avenue.

Více o cestování po New Yorku v kapitolách Doprava a Metro.

  • Naviguj: 40.7563, -73.9788

Další místa v New Yorku

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 21 dny
Navrhni úpravu