New York night

35 míst co vidět v New Yorku

Empire State Building

Mrakodrap, Vyhlídka

Empire State Building

Elegantní kráska tyčící se nad Manhattanem, vkusná a dominantní, sebevědomá a už po desetiletí přitahující pozornost návštěvníků města. Řeč je budova Empire State Building, jednom z nejslavnějších mrakodrapů světa.

Empire State Building tvoří 103 pater a její vznešený architektonický styl art deco je tolik typický pro New York.

10 nejlepších hotelů v New Yorku

Budova byla pojmenována po přezdívce státu New York: The Empire State.

Výška Empire State Building

Budova se svojí anténou sahá do výšky 443 metrů, střecha je pak ve výšce 381 metrů. Od doby svého dokončení v roce 1931 byla po více než 40 let nejvyšší budovou světa. Až v roce 1972 mrakodrap o prvenství připravila severní věž Světového obchodního centra.

Po 11.9.2001, kdy došlo k teroristickým útokům a zřícení World Trade Center, se sice Empire State Building nevrátila na první pozici nejvyšších budov světa, ale stala se 3. nejvyšší v USA po Willis Tower a Trump International Tower v Chicagu.

Vstupné na vyhlídku

Empire State Building se může pochlubit dvěma vyhlídkovými plošinami. Otevřeno je denně v čase 9:00–0:00.

  • 86. patro Main Deck: hlavní vyhlídka s venkovní terasou vedoucí okolo celého mrakodrapu a poskytující 360° výhledy
  • 102. patro Top Deck: vnitřní vyhlídka se skly od podlahy až ke stropu nabízí nejvyšší možné patro, avšak chybí zde venkovní terasa

Vstupenky na obě vyhlídky je třeba rezervovat dopředu, na místě nejsou k mání. Využívejte pouze oficiální web budovy: esbnyc.com/buy-tickets.

Ceny jsou následující:

  • pouze 86. patro: 44 $ + taxy = 48 USD, během západu slunce 59 USD
  • obě patra: 77 $ + taxy = 84 USD, během západu slunce 100 USD
  • děti a senioři mají drobnou slevu od 2 do 4 $

Je vyhlídka z ESB nejlepší?

Mnoho cestovatelů nemůžu na výhledy z Empire State Building dopustit, my bychom však s tímto tvrzením tak úplně nesouhlasili.

Jistě, díky centrálnímu umístění budete mít celý Manhattan jako na dlani, ale při výhledu bude chybět jeden z nejkrásnějších mrakodrapů v New Yorku. Samozřejmě Empire State Building.

Doporučili bychom tedy jednak o něco levnější, ale hlavně vyhlídku, ze které uvidíte Manhattan i s Empire State Building jako na dlani v blízkém Rockefellerově centru.

Noční osvětlení ESB

Od roku 1976 bylo na vrchní část stavby přidáno osvětlené, které dnes již po mnoho desetiletí určuje panorama Manhattanu.

Defaultní osvětlení vrchní části mrakodrapu je bílé, ale velmi často se mění v reakci na významné události, státní svátky, firmy si můžou dokonce i zaplatit osvětlení ve svých barvách. A například ve dny, kdy má některý z významných sportovních newyorských klubů domácích zápas.

Například na den sv. Patrika věž září zeleně, na významné americké svátky či dny voleb svítí červeně, bíle a modře v barvách americké trikolory a třeba v roce 1995 svítily reflektory v barvách Microsfotu.

Osvětlení se mění velmi často, obvykle několikrát týdně a když náhodou není žádný významný den, svítí bíle.

Na kalendář nočního osvětlení s informacemi, jak v daný den bude Empire State Building svítit, se můžete podívat na oficiálním webu: esbnyc.com/about/tower-lights.

Ubytování u ESB

Vzhledem k lokaci v jádru New Yorku očekávejte v okolí Empire State ceny hotelů startující na 7 000 Kč za noc. V těsné blízkosti věže bychom doporučili například tyto hotely:

Historie a výstavba

Empire State Building vznikla v rekordním čase, byť se stavěla v těžkých dobách velké světové finanční krize. Už jen stavební výkresy architektonické firmy Shreve, Lamb a Harmon byly navrženy za pouhé 2 týdny.

Původně měla mít budova jen 80 pater, ale po navýšení plánované výšky konkurenční Chrysler Building byl projekt upraven na 102 vnitřních + 103. venkovní patro.

Práce začaly v roce 1929 a tempo stavby bylo skutečně závratné: v průměru vzniklo 4,5 patra za týden, a tak již 1.5.1931 byla Empire State Building slavnostně otevřena.

Zajímavostí je fakt, že původně měla nejvyšší patra sloužit jako přístaviště pro vzducholoď, po několika pokusech však bylo vyhodnocena tato myšlenka jako krajně riziková a bylo od ní upuštěno.

Jak se k ESB dostat?

Neodmyslitelná dominanta New Yorku stojí na rohu slavné 5th Avenue a 34th West Street takřka přímo uprostřed Manhattanu.

Nejbližší stanice metra:

  • 34 St/Herald Sq (cca 200 metrů) – žluté linky N, Q, R, W a oranžové linky B, D, F, M
  • 33 St (cca 200 metrů) – zelená linka 6

Přímo pod budovou zastavují také tyto autobusové linky: M1, M2, M3, M5, M55, M34, QM10, QM12, QM15, QM16, QM1, QM18, QM24, X27, X28, X37, X38, BM5

Chystáš se do New Yorku?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 08. 01. 2024

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.