New York night

34 míst co vidět v New Yorku

New York Public Library

Museum

Public Library

Newyorská veřejná knihovna (zkráceně NYPL) představuje jednu z nejdůležitějších veřejných knihoven světa, která spravuje na 55 milionů knižních publikací a vědeckých prací. 

Zároveň patří mezi největší knihovní systémy světa a ve svých sbírkách má nejvíce vědeckých publikací ze všech světových knihoven. Turisty však spíš než miliony svazků knih upoutá samotná budova a vnitřní prostory knihovny.

Jako New York Public Library se označuje celá organizace se sítí mnoha poboček, pro turistické účely se však vždy myslí hlavní budova Stephena A. Schwarzmanna na Manhattanu.

Otevírací doba a prohlídky knihovny

Pozornost přitahuje už exteriér knihovny, který pochází z roku 1895 a jenž je vystavěn v honosném architektonickém stylu Beaux-arts. Hlavní vchod stráží ikonické sochy dvou ležících lvů.

Uvnitř knihovny zaujme především obrovský sál veřejné studovny, kterou může navštívit kdokoliv za předpokladu ohleduplného tichého chování. Za návštěvu ale určitě stojí i menší sál Rare Book Division, kde si lze prohlédnout nejcennějších knihy ve sbírkách, či rotundu McGrew s krásnými nástěnnými malbami.

Prostory knihovny jsou otevřeny veřejnosti denně většinou od 10 do 18 hodin a vstup je zdarma. Nenechte si ujít honosné prostory jedné z největších knihoven světa, které jistě znáte z některých filmových scén.

Kromě individuální návštěvy se můžete zúčastnit i 1 hodinu trvající komentované prohlídky knihovny, které se v časech 11:00–14:00 konají rovněž zdarma. Je však nutné prohlídku rezervovat předem online, protože je limitovaná na 15 účastníků.

Oficiální web knihovny: www.nypl.org

Jak se ke knihovně dostat?

Hlavní budova se nachází v Bryant parku na 42. St a 5. Av.

Nejbližší stanice metra:

  • 5 Av (cca 20 metrů) – fialová linka 7
  • 42 st / Bryant Park (cca 150 metrů) – oranžové linky B, D, F, M a modrá linka A

Chystáš se do New Yorku?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 27. 08. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.