New York night

35 míst co vidět v New Yorku

Socha svobody

Vyhlídka, Socha

Socha svobody a Manhattan

Symbolem New Yorku, ale i celé Ameriky, je Socha svobody (Statue of Liberty). Neoklasicistní měděná socha připomíná přátelství a pomoc, kterou Francie v roce 1776 vyjádřila podporu americkým osadníkům v boji za nezávislost nad Velkou Británií. Symbol svobody stojí na ostrůvku Liberty Island pod Manhattanem od roku 1886 a dnes je jednou z celosvětově nejvyhledávanějších turistických atrakcí.

10 nejlepších hotelů v New Yorku

Samotná postava sochy znázorňuje římskou bohyni svobody Libertas. V pravé ruce drží pochodeň vztyčenou nad hlavu, zatímco v levé ruce svírá tabulku s nápisem JULY IV MDCCLXXVI, což je římskými číslicemi vyjádřeno datum 4.7.1778, den vyhlášení nezávislosti USA.

U paty sochy jsou znázorněné přetrhané řetězy, symbol osvobození se od otroctví.

Výška Sochy svobody a návštěva koruny

Samotná měděná socha měří od nohou až po špičku pochodně 46 metrů, stojí však na 47 metrů vysokém žulovém podstavci, takže celková výška od země činí 93 metrů.

V koruně, kterou má socha na hlavě, se nachází vyhlídková plošina, kterou lze navštívit. Přístup je však pouze po schodech, výtahem se dostanete pouze na vrchol žulového podstavce, samotnou 46 metrů vysokou sochou můžete do koruny vystoupat pouze po 162 úzkých a strmých schodech, které spíš připomínají žebřík.

Vstupné a trajekty

K Soše svobody na Liberty Island se dostanete při zakoupení vstupenek pouze na webu statuecruises.com, které zahrnují i lodní přepravu z přístavu v Battery parku (viz přesná poloha na mapě) nebo z přístaviště Liberty State Park v New Jersey (poloha na mapě). Na výběr jsou 3 varianty vstupenek, ceny z obou přístavů jsou shodné:

  • General Admission za 24,50 USD zahrnující vstupy a trajekty na Liberty Island a Ellis Island a také vstup do malého muzea Sochy svobody, 
  • Pedestal Reserve Ticket za 24,80 USD zahrnuje navíc vstup do podstavce Sochy svobody. Počet vstupenek je omezen a vyžaduje včasnou rezervaci,
  • Crown Reserve Ticket za 24,80 USD vám umožní navíc vstup do korunky. Rezervaci provádějte alespoň 4-6 měsíců dopředu.

Lodě vyplouvají z Battery parku každých 15–20 minut od 8:30 do 16:00.

Jak vidět Sochu svobody zdarma?

Pokud se vám nechce platit, Sochu svobody uvidíte z několika desítek metrů také při plavbě na Staten Island. Loď vyplouvá každých 30 minut ze Staten Island Ferry (asi 5 minut od Battery parku) a je zdarma.

Lodě na Staten Island plují 24 hodin denně, takže si klidně můžete vychutnat i noční pohledy.

Další krásné výhledy na sochu se naskytnou přímo z Battery Parku nebo Liberty State Parku v New Jersey, odkud vyplouvají trajekty.

Příběh a historie Sochy svobody

Nejžádanější praktické informace k návštěvě už znáte, ale jak a kde vlastně socha vznikla?

Dar Francie Američanům

Prvotní nápad na stavbu velkolepého památníku svobody vzešel z hlavy francouzského markýze jménem Éduard René de Laboulaye, předsedy Francouzské společnosti proti otroctví a významný myslitel této doby. Vždyť právě Francie významnou měrou přispěla k nezávislosti USA, když s nimi bok po boku bojovali proti Britům. Laboulaye doufal, že impozantní dar Francie také vybudí francouzský lid ke svržení vlády teroru Napoleona III.

Jako hlavní sochař byl pověřen Fréderic August Bartholdi, kterého při návštěvě New Yorku zaujal právě malý ostrůvek na vjezdu do přístavu, okolo kterého musely proplouvat všechny lodě.

Nedostatek peněz a intervence Pulitzera

První návrh přišel v roce 1870, ovšem projekt se neustále potýkal s nedostatkem peněz a zpočátku i s velmi vlažným přístupem newyorčanů, kteří své mínění začali měnit až po hrozbě, že socha bude nakonec postavena v Bostonu.

Původní datum dokončení sochy na rok 1876 (100leté výročí nezávislosti USA) se nestihlo, a tak byla aspoň na Světovou výstavu do Filadelfie poslána již hotová ruka s pochodní. Trvalo ještě dalších 10 let než se socha podařila dokončit a 4.7.1886 byla slavnostně odhalena v Paříži, kde se kompletovala.

Po té byla opět rozebrána na 300 dílů a lodí poslána do New Yorku, kde však stále, opět kvůli nedostatku financí, chyběl masivní žulový podstavec. Snahy o získání příspěvků na jeho stavbu od bohatých podnikatelů byly neúspěšné, o vybrání dostatečných prostředků se zasloužil až slavný novinář Joseph Pulitzer. Ten ve svých novinách Svět přišel s masivní kampaní s myšlenkou, že socha je darem francouzského lidu tomu americkému. Po tomto sdělení začali obyčejní Američané ve velkém měřítku přispívat na stavbu podstavce.

K finálnímu odhalení přímo v New Yorku došlo 28. října 1886.

Chystáš se do New Yorku?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 14. 04. 2023
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.