New York night

34 míst co vidět v New Yorku

Ellis Island

Museum

Ellis Island

Ostrůvek Ellis ležící nedaleko Liberty Island se Sochou svobody patří mezi nejdůležitější historická místa v New Yorku a jeho návštěva by vám rozhodně neměla uniknout.

Právě na tomto místě se nacházela hlavní imigrační stanice, přes kterou procházely všichni zahraniční cestující připlouvající do New Yorku žít si svůj americký sen. Celkem přes imigrační budovu na Ellis Island prošlo více než 12 milionů přistěhovalců.

Dnes místo slouží jako velmi zajímavé muzeum přistěhovalectví, které patří mezi základní pilíře fungování USA.

Ostrov slz, ostrov nadějí

Přezdívka, kterou pro Ellis Island poprvé použil ve svém dokumentárním filmu Charles Guggenheim, je asi pro tento ostrov nejpříznačnější.

Federální imigrační stanice na Ellis Island fungovala mezi lety 1892 a 1954 jako jediné místo pro zpracování žádostí o imigraci a vstup do USA. Až po roce 1954 bylo umožněno žádosti podávat na zahraničních velvyslanectvích.

Do té doby se právě až na Ellis Island rozhodovalo o tom, zda imigranti budou přijati nebo odeslání zpět do svých domovin. A právě proto v sobě toto místo kombinovalo naděje na lepší život, ale zároveň také slzy a zhroucení snu při zamítnutí vstupu do země...

Muzeum imigrace – vstupné a informace

V současnosti slouží rozlehlá budova imigračního oddělení jako velké třípatrové muzeum imigrace a přistěhovalectví. Klasifikováno je jako Národní památka a patří k nejnavštěvovanějším muzeím v USA.

Ve velmi rozlehlé a zdařilé expozici se dozvíte mnoho zajímavých informací o vzniku moderních USA, jejichž základním pilířem je právě imigrace a integrace kultur z celého světa. Expozice je zde tematicky rozdělena do několika okruhů:

  • fotografie i video nahrávky příběhů imigrantů
  • prohlídka velké registrační místnosti
  • prohlídka místnosti pro ubytování imigrantů, jejichž žádosti se musely déle prověřovat
  • expozice "Poklady z domova" obsahuje více než 2 000 předmětů imigrantů, které v místní směnárně vyměnili za dolary
  • expozice "Bránou do Ameriky" důkladně popisuje celý imigrační proces
  • expozice "Hlavní léta imigrace" zobrazuje špičku v přistěhovalectví a osvětluje i důvody opouštění domovských zemí

Vstupné do muzea se neplatí, respektive je zahrnuto v ceně trajektů, viz níže.

Oficiální web muzea: statueofliberty.org/ellis-island

Wall of Honor

Druhou z atrakcí na Ellis Island je unikátní Zeď cti, tedy Wall of Honor. Na více než 800 panelech najdete v současnosti takřka milion jmen imigrantů, ale i původních obyvatel Ameriky, kteří se jakýmkoliv způsobem zapojili do procesu imigrace.

Najít zde můžete i jména svých předků a za poplatek od 225 USD dokonce můžete nechat na Zeď cti jméno svých předků, kteří se prokazatelně v USA usadili. Oficiální informace najdete na webu www.statueofliberty.org/support/wall-of-honor.

Trajekty na Ellis Island: cena a jízdní řád

Na ostrov se dostanete pouze jedinou oficiální lodní společností Statue Citycruises, která zajišťuje plavby z Manhattanu a New Jersey k Soše svobody a na Ellis Island. Vyplouvá se z přístavišť v Battery parku (viz přesná poloha na mapě) nebo v Liberty State Park v New Jersey (poloha na mapě). Na výběr jsou 3 varianty vstupenek, ceny z obou přístavů jsou shodné:

  • General Admission za 24 USD zahrnující vstupy a trajekty na Liberty Island a Ellis Island a včetně vstupu do Muzea imigrace, 
  • Pedestal Reserve Ticket za 24,30 USD zahrnuje navíc vstup do podstavce Sochy svobody. Počet vstupenek je omezen a vyžaduje včasnou rezervaci,
  • Crown Reserve Ticket za 24,30 USD vám umožní navíc vstup do korunky. Rezervaci provádějte alespoň 4-6 měsíců dopředu.

Chystáš se do New Yorku?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 29. 08. 2022

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.