Zpět na seznam míst co vidět v New Yorku
Flatiron Building

Flatiron Building

Jeden z prvních newyorských mrakodrapů nese název Flatiron Building, v češtině "Žehlička". Odkud pojmenování pochází, je zcela patrné již při prvotním pohledu na budovu.

Žehlička patří díky svému neotřelému špičatému a velmi úzkému tvaru k předním turistickým atrakcím a při toulkách Manhattanem byste sem rozhodně měli zavítat.

Architektura a historie

Flatiron Building vyznává novorenesanční styl podobně jako mnoho newyorských budov postavených na začátku 20. století. Architekt Daniel Burnham se dobře popasoval s trojúhelníkovým prostorem mezi ulicemi 5th AvenueBroadway a tvarem budovy tento pozemek okopíroval.

V nejužší zakulacené špičce je "Žehlička" široká pouhé 2 metry a v nejširším pak necelých 25 metrů, což spolu s výškou 87 metrů vytváří velmi štíhlý a subtilní dojem.

Stavba byla dokončena roku 1902 a díky tehdy nové ocelové konstrukci se stala druhou nejvyšší budovou v New Yorku po Park Row Building.

Jak se k Flatiron Building dostat?

Budova stojí na jižním konci Madison Square Park na středním Manhattanu a je jednou z atrakcí obou hlavních newyorských tříd: 5. AvenueBroadwaye, které se zde kříží.

Nejbližší stanice metra:

  • 23 St (cca 20 metrů): žluté linky R a W
  • 23 St (cca 230 metrů): zelená linka 6
  • Naviguj: 40.7411, -73.9897

Další místa v New Yorku

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 20 hod
Navrhni úpravu