New York night

34 míst co vidět v New Yorku

Broadway

Cesta

Broadway

Ulice Broadway patří k nejstarším a nejdelším ulicím v New Yorku. Vznikla ještě za dob Nového Amsterdamu a táhne se z úplného jižního cípu Manhattanu až do Bronxu a dál do Westchester County. Její celková délka činí úctyhodných 53 km a jako jedna z mála newyorských ulic narušuje přesnou pravoúhlou síť městských komunikací, ale vede nepravidelně šikmo skrz město.

Broadway je také neodmyslitelně spjata s nejslavnějšími muzikálovými i činoherními divadly světa.

Slavné muzikály i divadla

Třída Broadway patří ke kulturním srdcím nejen New Yorku, ale celých Spojených států. Zejména místní muzikály daly světu mnoho slavných představení, která mají tisíce a tisíce repríz a stále neopadají v oblibě.

Nejdéle hraným muzikálem na Broadwayi je Fantom Opery (nepřetržitě od roku 1987), byť premiéra se uskutečnila v Londýně. Nejslavnější světový muzikál s premiérou přímo na Broadwayi je dílo Jesus Christ Superstar.

K broadwyským klasikám patří také jazzový muzikál Chicago.

Nejslavnější scény na Broadwayi

Muzikálové a divadelní srdce Broadwaye najdete v okolí Times Square zhruba mezi 40. a 53. ulici. Termínem "Broadway theatre" se kromě jednoho konkrétního divadla zároveň označuje soubor divadelních představení hraných ve 41 divadlech s kapacitou více než 500 míst na třídě Broadway. 

Spolu s londýnským West Endem je Broadway Theatre považován za nejúspěšnější řetězec divadel na světě.

A jaká konkrétní divadla a muzikály zde navštívíte? Vypisujeme jen několik nejslavnějších scén, které byste určitě neměli minout, patříte-li ke kulturním nadšencům:

Kompletní seznam scén na Broadwayi najdete na oficiálním webu ibdb.com.

Kde koupit lístky na představení

Vstupenky přeprodává mnoho organizací a turistických agentur, doporučujeme však kupovat přes oficiální kanály organizace Broadway theatre, nejčastěji webovou stránku ticketmaster.

Přehledný web srovnávající všechna aktuálně hraná představený je oficiální stránka ibdb.com, která vás vždy odkáže na oficiální prodejní kanál daného divadla.

Ceny se pohybují od 30 USD po 200 USD dle atraktivity představení i místa v divadle.

Nechcete-li plánovat dopředu, doporučujeme se stavit u stánku TKTS přímo na Times Square, kde se nabízejí vstupenky na ten samý den se slevou až 50%.

Památky a zajímavosti na Broadwayi

Kromě již zmíněné divadelní čtvrti se Broadway pyšní i dalšími turistickými zajímavostmi. Jakby taky ne, když měří přes 50 km, z čehož 21 km je pouze na Manhattanu.

Největší ruch je vždy právě v divadelní čtvrti okolo Times Square, kde dnem i nocí září do světa tisíce neonových a ledkových světel, reklam a poutačů. Tato část města vznikala ještě před rokem 1916, kdy vešla v platnost stavební regulace s nutností stavět mrakodrapy se zužující se špičkou, aby do ulic pronikalo více světla. Díky tomu je střední část Broadwaye hotovým kaňonem z mrakodrapů, kam slunce pronikne spíš jen náhodou, čímž nahrává živelné atmosféře světelných reklam.

Další zajímavosti, které byste při procházce po Broadwayi neměli minout:

Hotely na Broadway

Broadway patří k nejznámějším ulicím světa, je tedy logické, že ceny hotelů zde budou nejvyšší v New Yorku. Přímo na Broadwayi očekávejte ceny za 1 noc ve 2lůžkovém pokoji mezi 6 500 a 15 000 Kč.

Hotely v "divadelní části" kolem Times Square:

Hotely v jižní části kolem finančního distriktu:

Doprava na Broadway

Vedení ulice Broadway kopírují v její jižní části žluté linky metra R a W, k nimž se na chvíli připojuje i expresní linka N. Na stanici Times Sq–42 St "štafetu" přebírají červené linky 1, 2 a 3, z čehož dvojka a trojka se na úrovni střední části Central Parku odpojují a pouze jednička vede po Broadwayi dál na sever.

Západo-východním směrem křižuje Broadway na různých místech většina ostatních linek metra.

Více o cestování po New Yorku v kapitolách Doprava a Metro.

Chystáš se do New Yorku?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 29. 08. 2022

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.