Dobrý den, máte, prosím, někdo zkušenosti se zrušenými lety v souvislosti s koronavirem? Letecká společnost nám před dvěma dny zrušila let (přes Hong Kong) na Filipíny s tím, že dostaneme plnou refundaci. Měli jsme ale ještě rezervované bydlení přes booking (bez možnosti refundace) a vnitrostátní letenky s Air Asia. Majitelé ubytování stejně jako Booking odmítá jakoukoliv kompenzaci, odkazují mě na leteckou společnost. Ta říká, že mají zodpovědnost jen za svůj let. Z Air Asia se neozvali vůbec. Řešil jste někdo teď podobnou věc s lepším výsledkem?  .

Koronavirus - kompenzace za zrušené lety a navazující služby

Založil(a) ve fóru Letecké společnosti

Nenapadlo by mě používat diakritiku při nákupu letenek, jak se tu občas řeší možný problém nejen v souvislosti s refundem. Nicméně je fakt, že když jsem poprvé před X lety kupoval na webu letenku, napsal jsem dotaz Lufthanse, protože mi nebylo jasné jestli diakritiku ano nebo ne.

Každý někdy kupuje letenku poprvé a nechápu, proč na webech všech leteckých společností (prodejců letenek) není zřetelně uvedeno, jaké znaky používat a jaké ne. Nebo proč v poli pro jméno rovnou nemají kontrolu nepovolených znaků. Resp. ono to bude asi někde na těch webech ukryto, ale zjevné to na první pohled vesměs není.

0 Citovat

na pojišťovnu zasláno minulou středu poštou a dnes přišel email a i peníze na účet... třeba jsem měl štěstí a třeba to tak budou řešit i do budoucna..:) teď mám další až v červenci..  koupeno už v říjnu.. tak uvidíme co bude...😉

0 Citovat

Cali: je to pro cestovni sluzby zakoupene od 17.3. kamkoliv.  Storno u starsich nakupu (do 23.1. JV Asie,  pozdeji Italie,...) porad plni. Nechci moc pojistovny obhajovat, ale s tou nakazlivosti a jakou lidi nemaji soudnost je to v celku logicke, ze covid-19 dali do vyluk.. To by se to pak nekterym kupovaly letenky i s predpokladem ze to mozna budu chtit zrusit z osobnich duvodu, ale vymluvim se na covid-19.

0 Citovat

Ale to já vím. Však  jsem psal, že včera není dnes;-) 

0 Citovat

Vsem dekuji za postrehy. Pro info, na FB Emirates trocha natlaku, oficialni reklamace, zmineni podnetu CAA, chargebacku a konecne soudniho reseni - najednou uz mi misto voucheru na 1 rok nabizi voucher na 2 roky. Cilem je plny refund, tak uvidime. Alespon uz komunikuji + mam k refundu jejich zamitave stanovisko cerne na bilem. 

0 Citovat

Zdravím, nevím jestli píšu do správného fóra, prosím o radu: Máme s přítelkyní zaplacený zájezd koncem srpna do Řecka s cestovkou. Už se nám ozvali, že doporučují, abychom zájezd stornovali, že to nejspíš nebude a že si strhnou "pouze" 10 % na storno poplatcích. Ale já to rušit nechci, není moje chyba, že se neletí. Proč bych měl přijít o 10%? Předem děkuji za radu, J.

0 Citovat

Jendam napsal(a):

Zdravím, nevím jestli píšu do správného fóra, prosím o radu: Máme s přítelkyní zaplacený zájezd koncem srpna do Řecka s cestovkou. Už se nám ozvali, že doporučují, abychom zájezd stornovali, že to nejspíš nebude a že si strhnou "pouze" 10 % na storno poplatcích. Ale já to rušit nechci, není moje chyba, že se neletí. Proč bych měl přijít o 10%? Předem děkuji za radu, J.

V tom případě musíte počkat, až to stornují oni. ALE nejspíš budou chtít jako spousta dalších cestovek vnutit voucher a možná si mezitím prolobují, aby to měli posvěceno zákonem. Nebo skončíte jako italští lyžaři - zákaz vycestovat padne, ale MZČR to nebude doporučovat, v Řecku stále koronavirus a cestovka pojede...

0 Citovat

Tak nějak v to doufám a nevěřím, že povolí vycestovat. I kdyby na Thassu vir nebyl, kterýkoli turista ho tam může přivézt a to se mi fakt riskovat nechce. Děkuji.

0 Citovat

Tak abychom to ještě trochu zkomplikovali, mohu také očekávat voucher v případě British Airways a balíčku flight+car, kde je zaplacená pouze záloha 75 GBP a termín je červen? Nehodlám v tuto chvíli doplácet zbytek ceny, abych pak dostal bezcenné vouchery, které pravděpodobně neuplatním. A záloha jinak propadne, pokud se nedoplatí zbytek.

0 Citovat

Tak docela pěkně zamázli tu možnost kompenzací dle krizového zákona, zajímalo by mě, jestli si to někdo zkusí vyžalovat...

0 Citovat

Jendam napsal(a):

Zdravím, nevím jestli píšu do správného fóra, prosím o radu: Máme s přítelkyní zaplacený zájezd koncem srpna do Řecka s cestovkou. Už se nám ozvali, že doporučují, abychom zájezd stornovali, že to nejspíš nebude a že si strhnou "pouze" 10 % na storno poplatcích. Ale já to rušit nechci, není moje chyba, že se neletí. Proč bych měl přijít o 10%? Předem děkuji za radu, J.

To by mě tedy zajímalo co to je za cestovku ?

Většina cestovek se právě klienty snaží přesvědčit ať zájezdy zbytečně neruší kór na léto.

Osobně máme celá rodina na srpen Turecko a já věřím,že v tu dobu už budou hranice pro většinu zemí otevřené a odletíme!

Pokud zruší zájezd CK samozřejmě by se měli vracet peníze i když některé CK už volají aby zasáhl stát a mohli klienty odškodnit formou voucheru v ceně zájezdu (což aktuálně zkouší snad už každá letecká společnost..).

Je třeba též počítat,že některé hlavně ty menší regionální můžou krachnout - první už by byla -  Aeolus.


 

0 Citovat

doctorex napsal(a):

Tak docela pěkně zamázli tu možnost kompenzací dle krizového zákona, zajímalo by mě, jestli si to někdo zkusí vyžalovat...

Poslechni si, co na tu dříve zvažovanou možnost kompenzací říkal Aleš Rozehnal: https://video.aktualne.cz/dvtv/a...47ab5f122/

Myslíš, že by bylo rozumné, aby se stát zadlužil o další stovky miliard Kč (kromě toho, co plánuje a co bude nutné pro stabilizaci ekonomiky) jen proto, aby si bohatí podnikatelé udrželi stejný životní standard a majitelé komerčních nemovitostí měli stále stejné příjmy z jejich pronájmů atd.?

0 Citovat

Libor_S napsal(a):

Poslechni si, co na tu dříve zvažovanou možnost kompenzací říkal Aleš Rozehnal: https://video.aktualne.cz/dvtv/a...47ab5f122/

Myslíš, že by bylo rozumné, aby se stát zadlužil o další stovky miliard Kč (kromě toho, co plánuje a co bude nutné pro stabilizaci ekonomiky) jen proto, aby si bohatí podnikatelé udrželi stejný životní standard a majitelé komerčních nemovitostí měli stále stejné příjmy z nájmů atd.?


To co jsi napsal je podle mě demagogie a ne argument. Kromě bohatých podnikatelů zkus ještě kulaky a máš třídní boj jako vyšitý.
Dělám právníka pro středně velkou společnost. Není přímo zasažená opatřeními, ale spíš by ji trápila druhotná platební neschopnost našich klientů, kteří zasažení jsou. Majitelem je čech "bohatý podnikatel" a vážně s ním v tuhle chvíli neřešíme životní standard, ale jak se vyhnout masivnímu propouštění, jak pomoct našim klientům vůbec nezkrachovat, jak udržet cash flow na nějaké snesitelné hranici.

0 Citovat

A ještě k doplnění. Nemusíme se bavit jen o ušlém zisku, ale spoustě společností vzniká škoda přímo z nouzového stavu - například kvůli tomu, že mají část podniků v uzavřených oblastech.

0 Citovat

doctorex napsal(a):


To co jsi napsal je podle mě demagogie a ne argument. Kromě bohatých podnikatelů zkus ještě kulaky a máš třídní boj jako vyšitý.
Dělám právníka pro středně velkou společnost. Není přímo zasažená opatřeními, ale spíš by ji trápila druhotná platební neschopnost našich klientů, kteří zasažení jsou. Majitelem je čech "bohatý podnikatel" a vážně s ním v tuhle chvíli neřešíme životní standard, ale jak se vyhnout masivnímu propouštění, jak pomoct našim klientům vůbec nezkrachovat, jak udržet cash flow na nějaké snesitelné hranici.

Není to snadné pro nikoho, ale musíš to brát tak, že ekonomika velkého množství firem se brzo ocitne ve stejné situaci jako ve válce (ale s výhodou kurzarbeitu a dalších úlev), což se postupně přenese i na ostatní,  pokud to bude trvat déle. Tam pak není prostor na nějaké chození k soudům, které navíc nejen u nás jsou na dlouhé roky i za normálního stavu a už by neměl v mnoha případech ani kdo k tomu soudu jít, když firmy zkrachují. Druhotnou platební neschopnost by souzení určitě nevyřešilo. Kdyby všichni podnikatelé dostali uhrazené vše, bude výsledek, jak jsem psal.

0 Citovat

Libor_S napsal(a):

Není to snadné pro nikoho, ale musíš to brát tak, že ekonomika velkého množství firem se brzo ocitne ve stejné situaci jako ve válce (ale s výhodou kurzarbeitu a dalších úlev), což se postupně přenese i na ostatní,  pokud to bude trvat déle. Tam pak není prostor na nějaké chození k soudům, které navíc nejen u nás jsou na dlouhé roky i za normálního stavu a už by neměl v mnoha případech ani kdo k tomu soudu jít, když firmy zkrachují. Druhotnou platební neschopnost by souzení určitě nevyřešilo. Kdyby všichni podnikatelé dostali uhrazené vše, bude výsledek, jak jsem psal.


V normálním světě by soud nebyl potřeba, protože náhradu škody uplatňuje pomocí vyplnění formuláře, doložení vzniklé škody (složenky, znalecké posudky...) a uplatnění nároku u ministerstva, ti potom mají 6 měsíců na uznání nároku. 

0 Citovat

doctorex napsal(a):


V normálním světě by soud nebyl potřeba, protože náhradu škody uplatňuje pomocí vyplnění formuláře, doložení vzniklé škody (složenky, znalecké posudky...) a uplatnění národu u ministerstva, ti potom mají 6 měsíců na uznání nároku. 

Člověče, čteš vůbec zprávy? Kde je dnes normální svět? Ve kterém státě to takto teď bude fungovat? Poslechl sis názor Aleše Rozehnala, že by to takto nefungovalo s ušlým ziskem tak jako tak?
0 Citovat

Libor_S napsal(a):

Člověče, čteš vůbec zprávy? Kde je dnes normální svět? Ve kterém státě to takto teď bude fungovat? Poslechl sis názor Aleše Rozehnala, že by to takto nefungovalo s ušlým ziskem tak jako tak?


Uvidíme, za mě dost spoléhám na Německo. A nevím, proč jsi pořád tak strašně fascinovaný úšlým ziskem, to je jen jedna z položek o kterých se bavíme.

Za mě si pořád neuvědomuješ obludký rozměr průseru, který nás v ekonomické rovině může čekat. Opatření vlády, která teď zavádí, jsou straně, strašně nedostatečná. Teď možná pomohou OSVČ alespoň těmi 15.000 CZK měsíčně. 

A jinak v jiném případě (samozřejmě, s pandémií tu úplně nemáme zkušenost), ale dokázali jsme si ušlý zisk vysoudit, takže bych řekl, že s tímhle určité zkušenosti máme.

0 Citovat

@doctorex  Nejsem ničím fascinovaný. Za války nebylo ani těch 15000 Kč, ošetřovné rodičům atd. Ty si teda snad představuješ, že by firmy nedostaly od státu jen ušlý zisk, ale plné tržby, jak měly dříve? Rozhodně ani v Německu nebudou kompenzace, jak by sis naivně představoval. Půjde o výhodné úvěry a podobně i tady a asi i ve většině zemí: https://www.patria.cz/zpravodajs...ktoru.html

https://ec.europa.eu/commission/.../IP_20_504

Jistě budou i další kompenzace, ale určitě ne stylem "vyplnění formuláře, doložení vzniklé škody (složenky, znalecké posudky...) a uplatnění nároku u ministerstva, ti potom mají 6 měsíců na uznání nároku."

0 Citovat

@Libor_S

Mám pocit, že tady  ještě spoustě lidí nedochází, která bije.

0 Citovat

Libor_S napsal(a):

@doctorex  Nejsem ničím fascinovaný. Za války nebylo ani těch 15000 Kč, ošetřovné rodičům atd. Ty si teda snad představuješ, že by firmy nedostaly od státu jen ušlý zisk, ale plné tržby, jak měly dříve? Rozhodně ani v Německu nebudou kompenzace, jak by sis naivně představoval. Půjde o výhodné úvěry: https://www.patria.cz/zpravodajs...ktoru.html

https://ec.europa.eu/commission/.../IP_20_504

Jistě budou i další kompenzace, ale určitě ne stylem "vyplnění formuláře, doložení vzniklé škody (složenky, znalecké posudky...) a uplatnění nároku u ministerstva, ti potom mají 6 měsíců na uznání nároku."


Hele ono to asi nemá smysl. Za mě já mluvím o něčem, ty čteš něco úplně jiného.

Dám Ti příklad. Zavřou mi provozovnu. Musím plati nájem, musím platit energie, musím platit mzdy.

Tohle je náklad na mé straně, který by měl být podle mě kompenzovatelný.
Tržby a ušlý zisk jsi do toho začal tahat Ty.

Jsem právník, mám to vystudované, v tomhle oboru se pohybuji docela dost let a pro mě za mě si o mých názorech mysli, že jsou naivní a nevyznám se v tom.
Ale upřímně - situaci jako byla za války a po válce bychom se právě měli vyhnout. Takže co kdybychom téhle debaty nechali s tím, že se prostě neshodneme?

0 Citovat

@doctorex  S tebou fakt nemá smysl vést debatu dál, protože nedovedeš pochopit, co jsem ti napsal. Já jako ekonom chápu, jaké mají firmy problémy. Na mzdy je možné použít částečně kurzarbeit, nájmy se budou v některých případech odpouštět nebo dočasně snižovat a firmy by si to měly aktivně vyjednávat, energie se u zavřené provozovny moc nespotřebuje a snad má každý nějaké rezervy, aby pokryl fixní složku účtu za energie. Na cash flow, které jsi zmínil ze začátku, a pokrytí dalších nákladů budou právě ty výhodné úvěry. Je i logické, aby se kvůli přežití nějaké firmy zadlužila více sama firma (pokud si už nebyla schopná zajistit rezervy), než aby se zadlužoval stát.

Na právní kličky teď není vhodná doba.
0 Citovat

Proč by ti měly být kompenzované náklady? Snad ušlé tržby, ne? A tam jde o to, jaké by byly, kdyby ti to nezavřeli rozkazem.

Třeba v Karlíně jsou desítky restaurací. Předminulou sobotu je stát zavřel, ale jelikož stejně všechny officy (což je hlavní příjem těch restaurací) ještě dřív poslaly lidi na HO, příjmy těch restaurací by byly tak 20%. Takže těžko můžou chtít kompenzaci nákladů. Leda můžou chtít kompenzaci ušlých tržeb, ale to by bylo v reálu jen 20 %, rozhodně ne 100 %. 

0 Citovat

Libor_S napsal(a):

@doctorex  S tebou fakt nemá smysl vést debatu dál, protože nedovedeš pochopit, co jsem ti napsal. Já jako ekonom chápu, jaké mají firmy problémy. Na mzdy je možné použít částečně kurzarbeit, nájmy se budou v některých případech odpouštět nebo dočasně snižovat a firmy by si to měly aktivně vyjednávat, energie se u zavřené provozovny moc nespotřebuje a snad má každý nějaké rezervy, aby pokryl fixní složku účtu za energie. Na cash flow, které jsi zmínil ze začátku, a pokrytí dalších nákladů budou právě ty výhodné úvěry. Je i logické, aby se kvůli přežití nějaké firmy zadlužila více sama firma (pokud si už nebyla schopná zajistit rezervy), než aby se zadlužoval stát.

Na právní kličky teď není vhodná doba.

Alespon na necem jsme se shodli. Preji hezky zbytek dne.

0 Citovat

tmx napsal(a):

Proč by ti měly být kompenzované náklady? Snad ušlé tržby, ne? A tam jde o to, jaké by byly, kdyby ti to nezavřeli rozkazem.

Třeba v Karlíně jsou desítky restaurací. Předminulou sobotu je stát zavřel, ale jelikož stejně všechny officy (což je hlavní příjem těch restaurací) ještě dřív poslaly lidi na HO, příjmy těch restaurací by byly tak 20%. Takže těžko můžou chtít kompenzaci nákladů. Leda můžou chtít kompenzaci ušlých tržeb, ale to by bylo v reálu jen 20 %, rozhodně ne 100 %. 

Přesně v tomto duchu o tom mluvil Aleš Rozehnal. Kdyby si to doctorex poslechl, nemusel tu rozvádět své úvahy. Myslím, že těch lidí by bylo ještě méně, protože by si mnozí vzali jídlo z domova.
0