Dobrý den, máte, prosím, někdo zkušenosti se zrušenými lety v souvislosti s koronavirem? Letecká společnost nám před dvěma dny zrušila let (přes Hong Kong) na Filipíny s tím, že dostaneme plnou refundaci. Měli jsme ale ještě rezervované bydlení přes booking (bez možnosti refundace) a vnitrostátní letenky s Air Asia. Majitelé ubytování stejně jako Booking odmítá jakoukoliv kompenzaci, odkazují mě na leteckou společnost. Ta říká, že mají zodpovědnost jen za svůj let. Z Air Asia se neozvali vůbec. Řešil jste někdo teď podobnou věc s lepším výsledkem?  .

Koronavirus - kompenzace za zrušené lety a navazující služby

Založil(a) ve fóru Letecké společnosti

Ne že bys neměl pravdu eremi, ale za současných okolností tahá spotřebitel za kratší konec. Co jako budeš dělat když ti aerolinka odmítne peníze vrátit? Soudit se s nima? Žádná instituce na ochranu spotřebitelským práv ti taky nepomůže, protože jsou naprosto zahlcený.  

edit: a to píšu jako člověk, který má momentálně v neproletěných letenkách skoro 100k Kč. 

0 Citovat

Taky se mi tenhle přístup nelíbí. Vouchery jsou k ničemu. Za rok už to aerolinka nemusí existovat nebo letenky budou stát násobek toho co teď. Chápu, že se snaží udržet peníze, ale tak ať nabídnou změnu termínu bez doplatku rozdílu, ale ne, že ještě chtějí doplatit téměř tu stejnou částku jakou už jsem zaplatil za původní letenku za změnu na podzimní termín místo jarního. V podstatě na tom chtějí ještě víc vydělat. 

0 Citovat

Ono, kdyby aerolinky se snažily chovat fér, tak by lidi k voucherům motivovaly, např. by přidaly 20% jako Wizzair nebo by to byl voucher na danou / podobnou trasu. V případě rebooků by umožnily jakýkoliv termín bez doplatku a něco k tomu přidaly navrch - např. výběr místa zdarma nebo víc mílí do FFP. A taky by umožňovaly refund / rebook i u ještě nezrušených letů u míst, kde je nákaza nebo zákaz vstupu pro občany XY.

Ale v ideálním světě nejsme, tak buďto musíte křičet nebo stáhnout půlky a akceptovat voucher. Ono i po tom křiku možná bude jen voucher.
0 Citovat

COVID-19: Evropská komise vydala pokyny ohledně práv cestujících v EU

Brusel 18. března 2020

IP/20/485

Evropská komise - Tisková zpráva

V rámci snah zmírnit ekonomické dopady pandemie COVID-19 zveřejnila dnes Evropská komise pokyny

k zajištění jednotného uplatňování práv cestujících v celé EU.

Vlády jednotlivých států zavedly různá opatření včetně cestovních omezení a kontrol na hranicích.

Účelem těchto pokynů je ujistit cestující, že jejich práva jsou chráněna.

Komisařka pro dopravu Adina Văleanová uvedla: „Při současném hromadném rušení spojů a zpoždění,

s nimiž se v důsledku pandemie COVID-19 musejí potýkat cestující i dopravci, chce Evropská komise

poskytnout právní jistotu ohledně uplatňování práv cestujících v EU. V případě zrušení spoje musí

dopravce cestujícím vrátit peníze nebo je přepravit jinou trasou. Pokud se cestující rozhodnou svou

cestu zrušit sami, záleží vrácení peněz na typu jízdenky/letenky a dopravci mohou nabízet poukázky

pro pozdější využití


Ze samotných pokynů (str. 2-3) chápu, že pokud je let normálně operován, ale vy nemůžete kvůli restrikcím států cestovat - je voucher možný. Pokud je ale let zrušen leteckou společností, pak má cestující nárok na vrácení ceny letenky. 



0 Citovat

Takže na cestě další voucher ...

Aktuálně email od SA:


"upozorňujeme, že let Madrid - Praha dne 22.3. byl zrušen. 

 Letecká společnost ČSA u zrušených letů nabízí následující možnosti: 

 a) Změna termínu zdarma na jakékoliv datum - případný rozdíl v ceně letenky je nutné uhradit 

 b) Vystavení voucheru 

  - voucher je v hodnotě Vaší letenky - v případě nižší ceny nové letenky rozdíl propadá, v případě vyšší ceny je nutné rozdíl douhradit 

  - voucher je na jméno, na které byla vystavena letenka 

  - platnost voucheru =  1 rok od vystavení "


Odepsal jsem,že žádám vrácení peněz a odkázal jsem se na Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU).


0 Citovat

To je svinarna! Nejlepší je ta nutnost doplatku při vyšší ceně a naopak, že si nechají rozdíl při nižší ceně.

0 Citovat

rad0ja napsal(a):


momentalne resime stejny problem...meli jsme leteky do USA, na strankach aerolinky (norwegian) v reservation statusu pisou ze let byl zrusen, ale zatim zadne potvrzeni neprislo, ani od samotnych norwegian


Mne prišiel mail o zrušení letu až asi 2 dni po tom ako som to videl na ich stránke. Dokonca až potom ako som ten let prebookoval na Jeseň.


0 Citovat

Breathe napsal(a):

Ne že bys neměl pravdu eremi, ale za současných okolností tahá spotřebitel za kratší konec. Co jako budeš dělat když ti aerolinka odmítne peníze vrátit? Soudit se s nima? Žádná instituce na ochranu spotřebitelským práv ti taky nepomůže, protože jsou naprosto zahlcený.  

edit: a to píšu jako člověk, který má momentálně v neproletěných letenkách skoro 100k Kč. 


Soudit se s nima nemusíš teď, odmítl bych voucher (kterej stejně v nejbližší době nikdo nevyužije), pokud by neposlali prachy, tak bych s nimi řešil, až odezní akutní situace a potom případně přes vymahače/soud,. Je tady jasný návod a výklady, který vydala Komise a které sem o stránku dřív dával cali, kde se jasně píše co a jak a moc není co řešit viz https://ec.europa.eu/transport/s...201830.pdf. Myslím, že to budou zkoušet, protože spoustu lidí ví houby a pokud budeš trvat, že chceš peníze, tak je nakonec dostaneš z většiny společností a na soudy nedojde. O to víc bych tady veřejně ocenil (i mnou) hejtovaný FR, jak se k tomu staví, stejně jako třeba Wizz.

0 Citovat

Libor napsal(a):

To je svinarna! Nejlepší je ta nutnost doplatku při vyšší ceně a naopak, že si nechají rozdíl při nižší ceně.

Tak jasný, na tom nemůžou prodělat. Budou mít zajištěný odbyt až se znovu začne létat a v drtivé většině případů ještě vydělají další prachy, protože ty nové letenky budou o dost dražší než hodnota voucheru. Správně je s tím lma poslal do hajzlu. 

0 Citovat

@eremi: Wizzair, když už náhodou něco zruší, tak s refundem nedělají potíže. U nich je spíš potíž v tom, že ještě stále létají trasy, u kterých zůstává rozum stát a žádný program rebooku na rozdíl od U2 a FR nemají.

Fourteen Armenian nationals arrived in Yerevan, and eight Austrian nationals departed for Vienna. We want to congratulate our new partners on their first flight,” the statement reads. @news.am

0 Citovat

No mi zrušil Wizzair let, co měl letět v pondělí 16.3. KEF-KRK, žádný mail mi doteď nedorazil. Jen ráno v to pondělí mi pipla aplikace, že let je zrušen (nicméně v poledne mi ještě připomínali ať si dokoupit zavazadlo). Let se celou dobu tvářil jako confirmed, i teď v historii se tváří jako proletěný.

Tak nevím, jestli se jim nám nějak připomenout. Je pravda, že jsem z pochopitelných důvodů nenastoupil ani na let tam, ale to by nemělo bránit refundaci.

Má někdo podobnou zkušenost?

0 Citovat

Libor napsal(a):

To je svinarna! Nejlepší je ta nutnost doplatku při vyšší ceně a naopak, že si nechají rozdíl při nižší ceně.

Pokud se nepletu, tohle je standardní součást podmínek leteckých společností. Ten rozdíl při nižší ceně nikdy nevyplácely. Tím chci říct, že to není něco, co by teď na rychlo implementovaly na zmírnění svých ztrát.

0 Citovat

Proky napsal(a):

Pokud se nepletu, tohle je standardní součást podmínek leteckých společností. Ten rozdíl při nižší ceně nikdy nevyplácely. Tím chci říct, že to není něco, co by teď na rychlo implementovaly na zmírnění svých ztrát.

Jasně to jo. Šlo mi jen o to, že nedodržují eu261 při ZRUSENEM letu a ještě mají tu "drzost" si nechat prachy při te nížsí cene (a naopak). Kdyby se neridily eu261, ale aspoň nabídli teda libovolnou změnu bez doplatku, tak by mi to přišlo víc fér. Mě také nabízejí kredity, ale to je případ, kdy se let uskuteční, tedy naopak jejich dobrá vůle, protože jejich povinnost to není. Ale při zrušeném letu nabízet jen vouchery a ještě s omezeným spektrem užití a spoustou podmínek je prostě svinarna.  A nic to nemění na tom, že to třeba jen zkoušejí na "slabších" jedincich, to není omluva. Ony si moc dobře uvědomuji, že obyčejný člověk z nich nic bez soudu, do ktereho nikdo nepůjde, nevymuze a akorát toho zneužívají. 


0 Citovat

Řešil teď někdo refund od Wizzu ? Došel e-mail, že let je zrušený. V manage booking je jen změna termínu a refund na voucher. Chci ale refund na kartu. Když jsem hledal jak je kontaktovat, našel jsem jen info, že pracují na novém systému pro refundace a mám je kontaktovat po 15.4.

Není to sice velká částka, ale nevím, proč bych jim měl půjčovat peníze.

0 Citovat

Musíš napřed akceptovat voucher a pak zažádat o platbu na kartu nebo účet.Tzn. přijde ti email, že credit byl zpracován a pak klikneš na Wizz credit conversion.

0 Citovat

Breathe napsal(a):

Ne že bys neměl pravdu eremi, ale za současných okolností tahá spotřebitel za kratší konec. Co jako budeš dělat když ti aerolinka odmítne peníze vrátit? Soudit se s nima? Žádná instituce na ochranu spotřebitelským práv ti taky nepomůže, protože jsou naprosto zahlcený.  

edit: a to píšu jako člověk, který má momentálně v neproletěných letenkách skoro 100k Kč. 


Proč soudit? Využijte chargeback u svojí banky. Na mě to s voucherem zkouší Aegean. Odmítají refundovat, přestali komunikovat, tak to řeším přes mojí banku.

0 Citovat

Zdravím,

 máme letenky Berlín - Palma de Mallorca. Let jsem odbavila, vše v pořádku, nic mi neukazuje, že by byl zrušen a mám palubní lístky (ačkoliv se už nedá najít ve vyhledávání letů a ukazuje to, že let neexistuje a nelze ho zabookovat až do května), otázka je zda je překážkou to, že jsou zavřené hranice a na letiště se nedostanu? Zohlední to Ryanair, nebo mám smůlu a let propadne a peníze neuvidím?  Nevím zda Německo lety ruší, nebo ne, vzhledem k tomu, že Španělsko (Palma de Mallorca) je riziková oblast. Je třeba vyplňovat nějaký formulář, či čekat že let zruší a peníze mi budou vráceny (což od Ryanair moc nečekám :-)  Další možností by bylo přebookování, což bych také uvítala, ale nevím co od Ryanair čekat, ačkoliv s nimi letám už přes 5 let, tohle jsem nikdy neřešila....


Díky za odpověď.
0 Citovat

cali napsal(a):

Musíš napřed akceptovat voucher a pak zažádat o platbu na kartu nebo účet.Tzn. přijde ti email, že credit byl zpracován a pak klikneš na Wizz credit conversion.


Díky :)

0 Citovat

Mal by som otázku.

Včera som požiadal o refund u Ryanair za zrušené Velkonočné letenky do Štokholmu.

Priamo cez správu rezervácie to nešlo a po zakliknutí pasažierov ma to v ďalšom kroku  odkazovalo na ich Customer service s formulárom.

Tak som to potom riešil cez odkaz čo mi poslali v maile o zrušení letu. Vyplnil som to a odoslal.

Vypísalo  to že požiadavka bola odoslaná, a po chválení budú peniaze vyplatené na kartu. Píše sa tam aj o nejakom potvrdzovacom maile ktorý by mal prísť.

Zatiaľ ale nič neprišlo tak by ma zaujímalo ako ste to mali vy?

Či ten mail príde až po shválení refundu (predpokladám že to robia fyzicky a majú toho strašne veľa,  a neviem či robia aj cez víkend ).

0 Citovat

Petr Vondrlík napsal(a):


Proč soudit? Využijte chargeback u svojí banky. Na mě to s voucherem zkouší Aegean. Odmítají refundovat, přestali komunikovat, tak to řeším přes mojí banku.

Doporučuju přečíst si názory v jiné diskuzi: http://www.akcniletenky.com/disk...;start=180

0 Citovat

torpy68 napsal(a):

... Včera som požiadal o refund u Ryanair za zrušené Velkonočné letenky do Štokholmu. ...

Vypísalo  to že požiadavka bola odoslaná, a po chválení budú peniaze vyplatené na kartu. Píše sa tam aj o nejakom potvrdzovacom maile ktorý by mal prísť. ...


Mne po 3 dňoch prišli peniaze na kreditku. Žiadny mail som nedostal.
0 Citovat

Hezký den, chtěla jsem se zeptat, jestli se někdo setkal s refundem od Easy Jet za zrušené lety.  Oba lety byly  let. společností zrušeny. Vybrali jsme refund a čekáme na vrácení částky. Dnes přišlo, že k dnešnímu dni vracejí částku, která odpovídá ceně jedné osoby za jeden let tam. V tom potvrzení je uveden let tam a jen jedna osoba a u toho částka odpovídající té jedné osobě. Má někdo zkušenost s tím, že to posílají po jednom? Nějak jsem to nepochopila a dost mě to zaskočilo. Jen doufám, že nevrátí jen tohle. Děkuji moc.

0 Citovat

    torpy68 napsal(a):

    ... Včera som požiadal o refund u Ryanair za zrušené Velkonočné letenky do Štokholmu. ...

    Vypísalo  to že požiadavka bola odoslaná, a po chválení budú peniaze vyplatené na kartu. Píše sa tam aj o nejakom potvrdzovacom maile ktorý by mal prísť. ...


hugonovak napsal(a):


Mne po 3 dňoch prišli peniaze na kreditku. Žiadny mail som nedostal.


Tak uvidím co s toho bude nakoniec.

Díky

0 Citovat

Ahoj, myslím,že jestli ten let nezrušili, není možné žádat o vrácení.Pokud nemáš nějaký prémiový tarif.

Až to zruší, měli by poslat email, s proklikem na vratku nebo změnu.

0 Citovat

Jestliže to je koupené přes Kiwi, u Norů to na přímo asi nepůjde.Pokud by to náhodou šlo, určitě bych to udělal u nich.

Bůh ví, kdy tu samoobsluhu Kiwi spustí a jak to bude vypadat.

0