Korsika

43 míst co vidět na Korsice

Bonifacio

Turistické město, Útes, Schodiště, Pevnost

Bonifacio na Korsice

Bonifacio je opevněné středověké město ležící na křídově bílých útesech na nejjižnějším výběžku Korsiky. Leží pouhých 12 km od Sardinie a tudíž slouží jako jeden z hlavních přístavů pro trajekty z tohoto italského ostrova. Bonifacio je populární turistické středisko s kompletní zázemím a mnoha zajímavostmi. V korsičtině se město nazývá Bunifaziu nebo taky Bonifaciu.

Bonifacio má za sebou dlouhou a bohatou historii, díky níž se zde zachovalo velké množství památek a zajímavostí a řadí se k nejstarším korsickým městům.

Janovská citadela

Dominantou Bonifacia je masivní citadela stojící mezi centrem na bílých útesech tak, aby z ní byl strategický výhled na moře. Vybudovaná byla v 9. století za Janovské republiky, kompletně zničena v roce 1553, ale po té opět kompletně obnovena a postupně modernizována. Citadela chrání celé historické centrum La Haute Ville ležící až na 70 metrů vysokém útesu.

Od bonifacijského přístavu vede k citadele dvojice schodišť: sv. Rocha a Rastello.

Z hradeb citadely se naskytnou nejkrásnější výhledy na exoticky vyhlížející útesy, vnitřek citadely nyní vyplňuje historické centrum s úzkými stinným uličkami a skvělým restauracemi. Vstup na hradby je zdarma, do malého muzea v nitru citadely pak 3,50 EUR.

Vjezd do úzkého a krytého přístavu chrání útesy spolu s fotogenickým majákem Madonetta, na který je hezký výhled ze západního okraje poloostrova, na němž se nachází historické centrum.

Schody krále Aragonského

Jednu z nejznámějších památek celé Korsiky je schodiště krále Aragonského (Escalier du Roi d'Aragon) vytesané do vápencového útesu a klesající pod úhlem 45° z historického centra a citadely k téměř až k mořské hladině.

Podle legendy byly schody do skály vytesány v roce 1420 aragonskými vojáky během obléhání za jedinou noc, avšak ve skutečnosti schodiště stavěli františkánští mniši po mnoho měsíců a jeho účelem byl přístup z tehdejšího kláštera přímo k jeskyni s pitnou vodou.

Celkem po 187 schodištích sestoupáte jen pár metrů nad mořskou hladinu, odkud se můžete vydat po vodorovné a asi 400 metrů dlouhé stezce k dnes již vyschlé jeskyni. Stejnou cestou se pak dostanete zpět nahoru do centra. Návštěva aragonských schodů by vám rozhodně neměla uniknout, naskytnou se odsud totiž nádherné výhledy na útesy i historické centrum.

  • Vstup na schody: 5 EUR
  • Celková délka návštěvy: cca 30-40 minut

Vycházka podél útesů

Nádherné a divoce rozeklané bílé vápencové útesy se táhnou od Bonifacia dál na jih až k mysu Capo Petrusato s malou kamenitou pláží Saint-Antoine a majákem Fanale di Petrusatu.

Z centra Bonifacia až k mysu vede cca 4 km dlouhá stezka (jedním směrem) povětšinou podél útesů s překrásnými výhledy, zejména při západu slunce (mapa trasy). Zhruba do půlky trasy k mysu Petrusatu se dostanete u autem po asfaltové silničce.

Ubytování Bonifacio

Město je populárním výchozím bodem pro cesty po jižní Korsice a vhodným místem pro ubytování. Ceny běžných hotelů se zde pohybují kolem 3 000 až 3 500 Kč, v soukromých apartmánech ale lze narazit i na ceny kolem 2 000 Kč za noc.

Přidáváme i tipy na několik konkrétních ubytování:

  • L'Escale – malý soukromý penzion s jednoduchým, ale čistým zařízením přímo v přístavu
  • Hôtel A Madonetta – pěkný moderní 3* hotel kousek od přístavu s krytým parkovištěm ideální pro cestovatele s autem
  • Faro di Capo Testa – nejlépe hodnocené soukromé apartmány umístěné přímo v centru citadely
  • Hotel Colomba – romantický hotel přímo v historickém centru Bonifacia jen kousek od Aragonských schodů

Doprava

Bonifacio leží na úplném jihu Korsiky a končí zde obě pobřežní silnice T10 i T40. V Bonifaciu můžete zaparkovat pouze na oficiálních turistických parkovištích u přístavu i na poloostrově s historickým centrem. Parkoviště jsou přehledně značena a zaplatíte na nich 0,70 EUR za 15 minut, resp. mezi 19 EUR a 20 EUR na celý den.

Z veřejné dopravy do Bonifacia zajíždí pouze autobusy:

  • Ajaccio: 2-3x denně linka M1 s přestupem ve městě Scupetu, cesta trvá cca 3,5 hodiny a stojí 16 EUR (jízdní řády)
  • Porto Vecchio: 2-3x denně, cesta trvá 30 minut a stojí cca 2 EUR (jízdní řád)
  • Bastia: pouze se přestupem v Porto Vecchio (návazný jízdní řád)

Dále jezdí lokální autobus k pláži Piantarella 6x denně za cenu 5 EUR jednosměrně (jízdní řád).

Přímo z Bonifacia vyplouvají trajekty na sousední ostrov Sardinie, konkrétně do městečka Santa Teresa Gallura. Cena s autem vyjde na 55 EUR až 60 EUR, plavba trvá 1 hodinu a na trase jezdí tyto společnosti několikrát denně: Corsica FerriesIchnusa LinesMoby.

Chystáš se na Korsiku?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Zdenka _1
naposledy aktualizováno 03. 02. 2024

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.