Průvodce státem
Island
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Jídlo na Islandu

Islandská kuchyně

Stejně jako v ostatních skandinávských kuchyních, se i v islandské příliš nepoužívá koření a bylinky. Místní kuchyně tak není proslulá výraznými chutěmi. V posledních letech se jí však dostává čím dál tím větší pozornosti. Potraviny, s nimiž se setkáte nejčastěji, budou různé druhy ryb a mořských plodů, jehněčí maso, brambory a skyr (kysaný mléčný výrobek).

Ryby a mořské plody se na Islandu připravují na nesčetně způsobů. Můžete se například setkat se sušeným rybím masem. Island je také nechvalně proslulý pro svoje národní jídlo „hákarl“ neboli kvašené žraločí maso, které se zapíjí kmínovou pálenkou. Pokud se odvážíte ochutnat, čekejte velice specifický zápach a chuť tohoto jídla.

Kromě ryb se v restauracích můžete běžně setkat s jehněčím a také velrybím masem, konkrétně s plejtvákem malým, což vzbuzuje mnohé kontroverze.

Z mléčných produktů určitě stojí za zkoušku skyr, což je zakysaný mléčný produkt podobný jogurtu. Stejně jako jogurty ho na Islandu konzumují v neochucené formě (bílý) nebo s různými ovocnými příchutěmi. V nedávné době se usadil i na policích českých supermarketů.

Islandská kuchyně

Jak se stravovat jako místní

Velice populární a hlavně levný způsob stravování jsou již zmíněné hot dogy neboli „pylsur“. Stánky s nimi najdete v centru Reykjavíku i na benzinové pumpě na kraji města. Na výběr máte z různých druhů náplní. Nejlépe uděláte, když si objednáte „eina með öllu“, tedy „jeden se vším“. Připravte se, že za jeden hot dog zaplatíte přibližně 70 Kč.

Na Islandu najdete také spoustu rychlých občerstvení a bister, kde se dá najíst dobře za relativně nízkou cenu. Vybírat můžete mezi hamburgery, asijskou kuchyní nebo si můžete dát „vikinský“ kebab.

Islanďan bez kávy je jako losos bez vody. Ve městech najdete mnoho útulných kaváren, kde kromě dobré kávy můžete vyzkoušet islandské zákusky nebo si dát něco menšího na zub a pozorovat přitom, jak za oknem prší.

Pylsur

Obvyklé ceny v restauracích

Na Islandu mnoho podniků funguje přes den jako kavárna, večer jako restaurace a v pozdějších hodinách jako bar, proto v jednom podniku můžete strávit klidně celý den. V takových podnicích můžete narazit na nižší ceny. Stravování v klasických restauracích může být však velice nákladné. Za hlavní chod v restauraci většinou zaplatíte mezi 500 a 700 Kč.

Počítejte, že za pivo v restauraci nebo baru zaplatíte zhruba 200 Kč, za sklenku vína zaplatíte ještě víc. V hotelech a penzionech jsou obvykle nabízeny snídaně, které však často nejsou součástí ceny za ubytování. Běžně si tak můžete za snídani připlatit 250–300 Kč.

V Reykjavíku najdete nemálo restaurací, kde si opravdu pochutnáte na jídlech připravených z lokálních potravin. Za zmínku stojí například restaurace Dill, Kex, Icelandic Fish and Chips nebo Fiskfelagid.

Země ohně, ledu a elfů

Island je poměrně izolovaný ostrov nacházející se mezi Severním ledovým oceánem a Atlantikem. Leží těsně pod polárním kruhem a jeho nejbližším sousedem je Grónsko, které se nachází přibližně 1.500 km západně, a dále Faerské ostrovy ležící jihovýchodně od Islandu.

Island je země nesmírných kontrastů, což znamená, že na své si tu přijde každý. Ať už nadšeně skáčete po horách, nebo raději skočíte do přírodního bazénu vyhřívaného geotermální vodou, Island vám nabídne obojí a ještě mnohem více.

Předtím, než na Islandu přistanete, si při pozorování ostrova z letadla budete myslet, že se právě chystáte přistát na jiné planetě. Sopky, ledovce, gejzíry, geotermální prameny a doutnající země vás ohromí. Není vůbec divu, že se Island stává populární destinací pro celou škálu cestovatelů.

Průvodce pro tebe napsal Iva J
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
květen - září
Léto nabídne hodně světla a solidní teploty, zima autentický zážitek.
Více o počasí
Letenky od
6 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 4x za měsíc a ušetříš cca 38 %.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu