Papuchalk tlustozobý
Island

Jídlo na Islandu

Jaké jídlo byste měli ochutnat na Islandu? Co jsou místní typické pokrmy a jak se běžně stravují Islanďané?

Hledat ubytování na Islandu

Islandská kuchyně

Stejně jako v ostatních skandinávských kuchyních, se ani v islandské příliš nepoužívá koření a bylinky. Místní kuchyně tak není proslulá výraznými chutěmi. V posledních letech se jí však dostává čím dál tím větší pozornosti.

Potraviny, s nimiž se setkáte nejčastěji, budou různé druhy ryb a mořských plodů, jehněčí maso, brambory a skyr (kysaný mléčný výrobek).

Ryby a mořské plody se na Islandu připravují na nesčetně způsobů. Můžete se například setkat se sušeným rybím masem. Island je také nechvalně proslulý pro svoje národní jídlo „hákarl“ neboli kvašené žraločí maso, které se zapíjí kmínovou pálenkou. Pokud se odvážíte ochutnat, čekejte velice specifický zápach a chuť tohoto jídla.

Kromě ryb se v restauracích můžete běžně setkat s jehněčím a také velrybím masem, konkrétně s plejtvákem malým, což vzbuzuje mnohé kontroverze.

Z mléčných produktů určitě stojí za zkoušku skyr, což je zakysaný mléčný produkt podobný jogurtu. Stejně jako jogurty ho na Islandu konzumují v neochucené formě (bílý) nebo s různými ovocnými příchutěmi. V nedávné době se usadil i na policích českých supermarketů.

Jak se stravovat jako místní

Velice populární a hlavně levný způsob stravování jsou již zmíněné hot dogy neboli „pylsur“. Stánky s nimi najdete v centru Reykjavíku i na benzinové pumpě na kraji města. Na výběr máte z různých druhů náplní. Nejlépe uděláte, když si objednáte „eina með öllu“, tedy „jeden se vším“. Připravte se, že za jeden hot dog zaplatíte přibližně 70 Kč.

Na Islandu najdete také spoustu rychlých občerstvení a bister, kde se dá najíst dobře za relativně nízkou cenu. Vybírat můžete mezi hamburgery, asijskou kuchyní nebo si můžete dát „vikinský“ kebab.

Islanďan bez kávy je jako losos bez vody. Ve městech najdete mnoho útulných kaváren, kde kromě dobré kávy můžete vyzkoušet islandské zákusky nebo si dát něco menšího na zub a pozorovat přitom, jak za oknem prší.

Obvyklé ceny v restauracích

Na Islandu mnoho podniků funguje přes den jako kavárna, večer jako restaurace a v pozdějších hodinách jako bar, proto v jednom podniku můžete strávit klidně celý den. V takových podnicích můžete narazit na nižší ceny. Stravování v klasických restauracích může být však velice nákladné. Za hlavní chod v restauraci většinou zaplatíte mezi 3 000 ISK a 4 000 ISK.

Počítejte, že za pivo v restauraci nebo baru zaplatíte zhruba 200 Kč, za sklenku vína zaplatíte ještě víc. V hotelech a penzionech jsou obvykle nabízeny snídaně, které však často nejsou součástí ceny za ubytování. Běžně si tak můžete za snídani připlatit 250–300 Kč.

V Reykjavíku najdete nemálo restaurací, kde si opravdu pochutnáte na jídlech připravených z lokálních potravin. Za zmínku stojí například restaurace Dill, Kex, Icelandic Fish and Chips nebo Fiskfelagid.

Chystáš se na Island?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 12. 11. 2023

3 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.