Papuchalk tlustozobý
Island

Jak se dostat na Island

V zásadě existují pouze dvě možnosti, jak se dopravit na Island – vlastním autem v kombinaci s trajektem nebo letadlem.

Letecky na Island

Cesta letadlem vede skoro vždy přes mezinárodní letiště Keflavík. Aktuálně existují linky Swissu a Condoru i na letiště Akureyri. Na Island se létá přímo hned z několika měst ve střední Evropě, ceny letenek bývají tradičně nejvyšší během letní sezony, naopak v zimě se dají pořídit opravdu levně. Všechny níže uvedené ceny jsou pouze s příručním zavazadlem. Odbavené vyjde obvykle na dalších cca 2 000 až 2 500 Kč.

  • z Prahy – přímé lety s Icelandair nebo islandskou aerolinkou PLAY, ceny od 5 000 Kč za zpáteční let, o prázdninách je dobrá cena i 6 500 Kč. S přestupem často levněji s Lufthansou nebo Austrian Airlines
  • z Vídně – přímé lety s Wizz Air nebo Austrian Airlines, ceny od 2 500 Kč mimo sezonu, v akcích občas ještě levněji. V létě pak ceny stoupají a pohybují se kolem 5 000 Kč.
  • z Katowic – přímé lety s Wizz Air, ceny od 3 500 Kč mimo sezonu, během zimy výjimečně i pod 2 000 Kč, naopak o prázdninách většinou nad 5 000 Kč
  • z Wroclawi – přímé lety s Wizz Air, ceny od 3 500 Kč mimo sezonu, během zimy výjimečně i pod 2 000 Kč, naopak o prázdninách většinou nad 5 000 Kč

Doba letu na Island je asi 4,5 hodiny z Prahy.

Vyhledej letenky na Island

Trajekt na Island

Pokud zvolíte cestu vlastním autem, budete mít tu výhodu, že ušetříte na dopravě po Islandu. Připravte se na dlouhou cestu. Samotná plavba trajektem z Dánska na východní pobřeží Islandu trvá 48 hodin a trajekt vyplouvá jednou za týden. Pojedete přes Faerské ostrovy, kde je možné si udělat zastávku. Lístek na trajekt se vyplatí koupit s větším předstihem.

Na Island jezdí z Evropy jediný pravidelný trajekt společnost Smyril Line, pluje většinou loď MS Norröna. Pluje se z dánského přístavu Hirtshals do islandského přístavu Seyðisfjörður na východě ostrova.

  • doba plavby: 45 hodin
  • cena jednosměrné jízdenky (listopad-prosinec): 90 EUR / dospělý + 86 EUR / běžné osobní auto
  • cena jednosměrné jízdenky (leden-březen, říjen): 112 EUR / dospělý + 108 EUR / běžné osobní auto
  • cena jednosměrné jízdenky (konec března-duben, září): 146 EUR / dospělý + 140 EUR / běžné osobní auto
  • cena jednosměrné jízdenky (květen-červen): 192 EUR / dospělý + 182 EUR / běžné osobní auto
  • cena jednosměrné jízdenky (červenec-srpen): 240 EUR / dospělý + 228 EUR / běžné osobní auto

Zpáteční jízdenky se neprodávají se slevou a jsou prostým dvojnásobkem lístku jednosměrného.

Online rezervace a další informace najdete na smyrilline.com.

Počítejte s tím, že z přístavu Seyðisfjörður nevede žádná veřejná doprava a nejbližší autopůjčovna je až ve 30 km vzdáleném městě Egilsstadir, takže cesta trajektem je opravdu vhodná hlavně v případě, že po Islandu chcete cestovat vlastním autem.

Chystáš se na Island?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 19. 03. 2023
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.