Ať už trávíte na Islandu týden nebo měsíc, vždy budete mít pocit, že je to málo. Island je rájem cestovatelů, kteří chtějí zažít dobrodružství, nebo se kochat překrásnou krajinou. Ať už je důvod pro vaši návštěvu jakýkoli, určitě stojí za to podniknout následující výlety nebo aktivity:

Ledovcové lezení

Do národního parku Skaftafell se vydejte, pokud si chcete vyzkoušet lezení po ledovci s průvodcem. Výhodou je, že s ledovcovým lezením nemusíte mít žádné předchozí zkušenosti.

Road trip kolem dokola

Díky tomu, že kolem Islandu se táhne jedna silnice, střed Islandu je těžko dostupný a veřejná doprava není příliš rozšířená, je skoro nezbytností podniknout okružní jízdu po Islandu. Na cestu vám vystačí 8 dní, ale můžete si ji klidně rozložit třeba do tří týdnů. Po cestě je totiž co obdivovat.

Horké prameny, geotermální laguny a bazény

Na Islandu se setkáte s geotermální aktivitou na každém kroku, ať už se zrovna sprchujete, nebo si chcete zaplavat v přírodním horkém pramenu. Po náročném treku není nic lepšího než zůstat na čerstvém vzduchu, ponořit se do teplé vody a prostě jen tak relaxovat. To Islanďané moc dobře ví, a tak nedají dopustit na své venkovní geotermální bazény, které najdete jak ve velkých městech, tak i v těch nejzapadlejších vesničkách. Pokud si chcete popovídat s místními, určitě do některého bazénu vyrazte. Navíc budete překvapeni, jak málo za vstup do bazénu zaplatíte.

Samozřejmě také můžete navštívit lázně jako Modrá laguna nebo Mývatn, kde už si ovšem za vstup připlatíte trochu víc. Např. nejlevnější vstup do Modré laguny stojí 6 990 ISK, asi 1 500 Kč. V ceně je celodenní vstup, ručník, bahenní maska a jeden nápoj na baru včetně alkoholických drinků. Vstupenky si kupujte předem na bluelagoon.com.

Poslední a tou nejlevnější variantou je najít přírodní geotermální jezírko, které se nachází například v Landmannalaugar, z čehož budete mít určitě skvělý zážitek a ještě k tomu naprosto zdarma.

Treky

Pro mnoho cestovatelů je to právě nespočet treků, co je táhne na Island. Pokud se vydáte na trek, počítejte s tím, že během pár hodin se vám krajina bude měnit před očima. Mezi nejlepší a nejznámější treky patří trek Laugavegur měřící 55 km, kdy procházíte Duhovými horami, až se dostanete do Thorova údolí, neboli Þórsmörk. Tento trek si můžete prodloužit o několik dní s tím, že vyjdete ze Skógar a 23 km budete procházet mezi ledovci. Dále naleznete spoustu treků v Západních fjordech, které nejsou tak známé, proto tu narazíte na mnohem méně cestovatelů.

Polární záře

Polární záři můžete na Islandu běžně pozorovat od září do dubna, tedy v měsících, kdy je největší tma. Když vám zrovna vyjde počasí a nebe bude jasné, máte velikou šanci, že polární záři spatříte. Polární záři je možné spatřit i v Rekyjavíku, ale její jas bude značně omezen kvůli mnoha světlům, proto se vyplatí vyrazit mimo Reykjavík a nemusíte ani jezdit příliš daleko.

Pozorování velryb

Nemusíte být „velrybí nadšenci“, abyste ocenili výlet na lodi za těmito pozoruhodnými savci. Především během léta máte největší šanci spatřit velryby, které hledají potravu u břehů ostrova. Můžete tak spatřit kosatku, plejtváky nebo keporkaka. Existuje mnoho společností, které nabízejí denní výlety za velrybami.

Jednou z doporučovaných je Artic Sea Tours sídlící v Dálviku. Celková plavba zahrnující asi 4 hodiny na moři bude stát necelé 2 000 Kč a krom pozorování velryb si můžete cestou zpět ke břehu zarybařit z lodi. Po návratu jsou úlovky společně ogrilovány. V ceně je taktéž teplá kombinéza, horké nápoje a sušenka. Zkuste u nákupu poprosit o slevu, 10 % bývá většinou poskytnuto.

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 7 dny
Navrhni úpravu