Papuchalk tlustozobý

Víza na Island

Občanský průkaz nebo cestovní pas na Island?

Cestujete-li na Island, nepotřebujete cestovní pas. Island sice není součástí Evropské unie, ale je v Schengenském prostoru i v Evropském hospodářském prostoru, což znamená, že při cestování na Island nejsou kladeny žádné bariéry.

Vyhledej letenky na Island

Island na občanku

Přilétáte–li na letiště v Keflavíku, cestujete v rámci Schengenského prostoru a bude vám k cestě stačit platný občanský průkaz. Na Island lze cestovat pouze na občanský průkaz, ovšem samozřejmě i na cestovní pas.

Pokud po vás v hotelu či na letišti žádají "Passport", myslí tím cestovní doklad obecně, tedy je jedno, zda předložíte skutečně pas nebo jen občanku.

Platnost pasu nebo občanky stačí po dobu pobytu na Islandu. Není potřeba, aby platnost přesahovala datum cesty tak, jak je to obvyklé v některých mimoevropských zemích.

Cestovní doklady pro děti

Pamatujte, že od roku 2012 musí mít každé dítě nehledě na svůj věk vlastní cestovní doklad, tedy buď občanský průkaz nebo cestovní pas. Není možné vycestovat s dítětem, a to ani do zemí EU, které nemá cestovní doklad. Zapsání ve vlastním pasu rozhodně nestačí!

Další dokumenty

Ke vstupu na Island vám bude stačit pouze platný občanský průkaz nebo cestovní doklad. Pokud cestujete s dítětem, ujistěte se, že má také platný cestovní doklad.

Dlouhodobé vízum

Pokud na Islandu pobýváte déle než 3 měsíce, je třeba se registrovat na úřadě státní správy skra.is.

Celní předpisy

Na Island můžete dovézt pouze omezené množství alkoholu. Dovoluje se 1 litr lihovin, 1 litr vína a 6 litrů piva nebo jiné kombinace, viz mzv.cz. Dále můžete dovézt maximálně 200 kusů cigaret. Dovoz potravin je omezen na maximálně 3 kg a přísně zakázán dovoz masných výrobků. Dovoz a vývoz hotovosti se omezuje na maximálně 10 000 EUR.

Chystáš se na Island?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 13. 11. 2023

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.