Papuchalk tlustozobý
Island

Doprava na Islandu

Prakticky jediný způsob, jak pořádně poznat ostrov, je autem. Veřejná doprava funguje jen mezi městy a frekvence není příliš velká a placení turistických autobusů vyjde ve finále výrazně dráž než autopůjčovna, a to i po započítání ceny benzínu. Vyplatit se jen tak tak může při cestě v jedné osobě, ale ve 2 a více lidech už nikdy.

Autem

Na Islandu se stejně jako u nás jezdí vpravo. Hustota provozu je zde poměrně řídká a do dopravní zácpy se opravdu nedostanete. Síť silnic není příliš hustá, což je dáno terénem a řídkým osídlení Islandu.

Okolo celého ostrova se táhne jedna hlavní silnice Route 1, jinak také nazývaná „Ring road“, která je populární mezi cestovateli, protože se po ní dá Island objet během pár dní a po cestě můžete obdivovat krásy islandské krajiny. Některé její části však jsou štěrkové, proto je třeba si dát pozor.

Centrem Islandu nevede žádná asfaltová silnice, pouze štěrkové horské cesty, které bývají otevřené jen v letní sezoně. Skvělý web k silnicím na Islandu s webkamerami pro stav vozovek je www.road.is.

Pokud si na Island dovezete vlastní auto trajektem, není třeba řešit žádné papírování, je to jako byste přejížděli hranice třeba do Rakouska či Německa.

Detailní informace o řízení na Islandu, cenách autopůjčoven i provozu a silnicích najdete v kapitole Půjčení auta

Turistické autobusy

V letní sezoně můžete také využít turistické autobusové společnosti, největší a nejznámější jsou Reykajvik Excursions nebo Grayline. Ty se zaměřují na pořádání výletů nebo i pravidelných spojů, do kterých běžné linkové autobusy nejezdí, což je většina atraktivních míst.

Destinace, kam lze vyrazit autobusem z Reykjavíku:

 • Zlatý okruh – ceny od 9 000 ISK
 • Landamannalaugar – ceny od 14 000 ISK
 • Þórsmörk – ceny od 15 000 ISK
 • Modrá laguna – ceny od 7 000 ISK
 • Jižní pobřeží – mnoho variant od kratších půldenních po 12hodinové výlety s rozličnými cenami mezi 12 000 ISK a 25 000 ISK
 • ...a další

Jízdní řády turistických autobusů i odkazy na koupi jízdenek najdete také na webu nat.is.

Linkové autobusy

Běžné autobusy veřejné dopravy provozuje na Islandu jediná společnost Straetó, která jezdí jak dálkové spoje, tak MHD v Reykjavíku či Akureyri. Autobusy se vyplatí používat snad jen v Reykjavíku, kde funguje běžný systém MHD se zhruba 30 linkami, které mají klasické městské intervaly kolem 15 minut ve všední dny a 30 minut o víkendech.

Ceny jízdenek v Reykjavíku jsou relativně vysoké. Musíte si nejprve koupit kartičku KLAPP (seznam prodejců) za 1 000 ISK, což je zároveň přednabitá částka, kterou už můžete využívat k placení jízdného. Existují jen dva typy jízdenek:

 • Single – přestupní na 75 minut: 490 ISK / 1 zóna (celý Reykjavík leží v 1 zóně)
 • Měsíční: 8 000 ISK

Kartičku vždy přiložíte při nástupu ke čtečce, při výstupu už nepřikládáte. Dobíjení kartičky je komplikované a lze provést pouze přes web klappid.is v sekci "My Pages". Mobilní aplikace Klapp funguje jen po registraci s islandským telefonním číslem.

Zatím je stále možné platit jízdné i v hotovosti u řidiče, avšak pouze v přesné hodnotě.

Ceny jízdenek v meziměstské dopravě se počítají podle zón, tj. 490 ISK krát počet zón. Je však velmi málo pravděpodobné, že využijete linkové autobusy při cestách po Islandu. Obvykle míjí turistické zajímavosti a když už kolem některých projíždí, jedou jen 1x, maximálně 2x denně, a to ještě ne vždy každý den.

Jízdní řády autobusů mimo Reykjavík najdete na webu straeto.is. Například cesta z Reykjavíku do 2. největšího města Akureyri vede přes 22 zón, tzn. za jízdenku zaplatíte 10 780 ISK. Cesta na letiště Keflavík autobusovou linkou 55 pak vyjde na 1 960 ISK.

Letecká doprava

Na Islandu funguje také vnitrostátní letecká doprava, kterou je nejlepší využít především v zimě, kdy se cesta autem kvůli sněhu může zkomplikovat. Náklady na dopravu letadlem jsou přirozeně vyšší, než kdybyste využili jiné dopravní prostředky, a zpáteční letenka z Reykjavíku do Akureyri vás běžně vyjde na 3 400 Kč.

Na vnitrostátních letech operuje aerolinka Air Iceland Connect (dceřiná společnost Icelandairu), kterou se mimo větší islandská města můžete dostat i do odlehlejších oblastí Islandu  nebo do Grónska. Všechny vnitrostátní lety odlétají z letiště Reykjavík přímo v centru města, nikoliv z mezinárodního Keflavíku.

Letenky s Icelandairem, resp. Air Iceland, lze zakoupit výhodně i přes náš vyhledávač letenek, aerolinka létá na těchto trasách:

Důležitou regionální aerolinkou je také Norlandair, který provozuje lety z Reykjavíku (RKV) na malá letiště Bildudalur (BIU) a Gjögur (GJR) na poloostrově Westfjords s cenami zpátečních letenek kolem 160 EUR.

Létá také z Akureyri na ostrov Grímsey a na malá severní letiště Thorshofn a Vopnafjordur s cenami zpátečních letenek okolo 120 EUR. Letenky koupíte pouze na webu www.norlandair.is/en.

Navíc létá z Reykjavíku i malá aerolinka Eagle Air, a to na letiště Húsavík na severu ostrova, na letiště Höfn na dalekém jižním pobřeží a také na souostroví Vestmannaeyjar. Ceny zpátečních letenek jsou však přemrštěné a začínají cca na 300 EUR. Letenky zakoupíte pouze na webu www.eagleair.is.

Trajekty

V rámci Islandu fungují 4 veřejné trajekty přepravující jak samostatné pěší, tak auta.

 • na souostroví Vestmannaeyjar z přístavu Landeyjahöfn: několikrát denně jezdí společnost Herjólfur
 • na ostrov Grímsey z přístavu Dalvík: denně v létě, 3x týdně v zimě jezdí společnost Samskip
 • na ostrov Hrísey z přístavu Dalvík: 2x týdně jezdí společnost Samskip
 • na ostrov Hrísey z přístavu Árskógssandur: každé dvě hodiny jezdí společnost Fyfar
 • poloostrovy Snæfellsnes a Westfjords se zastávkou na ostrově Flatey spojuje společnost Seatours

Další pravidelné trajekty jezdí z města Ísafjörður na poloostrov Hornstrandir, viz informace v detailu místa.

Chystáš se na Island?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 20. 06. 2022
Navrhni úpravu

3 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele Reni85
Reni85
před 10 měs

Ahoj, vedeli by ste mi odporucit pozicovnu aut, u ktorej si rezervujem auto cez debetnu kartu? O Blue Car Rental viem. Dakujem.

Avatar uživatele janicek
janicek
před 10 měs

Neviem na koľko to je aktuálne ale napríklad tu je zoznam takých pozicovni: https://www.pozicanie-auta.sk/po...ou-kartou/

Avatar uživatele Miloš Machů
Miloš Machů
před 10 měs

My měli v listopadu 2019 půjčeno od IceRentalCars a naprostá spokojenost.