Průvodce státem
Island
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Doprava na Islandu

Jak na Island

V zásadě existují pouze dvě možnosti, jak se dopravit na Island – vlastním autem v kombinaci s trajektem nebo letadlem.

Pokud zvolíte cestu vlastním autem, budete mít tu výhodu, že ušetříte na dopravě po Islandu. Připravte se na dlouhou cestu. Samotná plavba trajektem z Dánska na východní pobřeží Islandu trvá 48 hodin a trajekt vyplouvá jednou za týden. Pojedete přes Faerské ostrovy, kde je možné si udělat zastávku. Lístek na trajekt se vyplatí koupit s větším předstihem. Informace najdete na smyrilline.com, počítejte však s cenou okolo 2.000 € za auto a dvě osoby.

Cesta letadlem na mezinárodní letiště Keflavík vám zabere výrazně méně času a pravděpodobně za letenku zaplatíte méně než za samotný lístek na trajekt. V současné době míří na Island hned dvě přímé linky z Prahy, a sice ČSA i Wizz Air, v hlavní letní sezoně lze očekávat ceny kolem 5.500 až 6.000 Kč, mimo prázdnin však i výrazně nižší. 

Na Island se přímo létá i z Katowic, Vratislavi (obojí Wizz Air), Drážďan, Norimberka (obojí Germania) nebo z Berlína (WOW Air).

Cena zpáteční letenky na Island se většinou pohybuje nad hranicí 8.000 Kč, ale akční letenky se objevují poměrně často, takže můžete najít zpáteční letenku za 3.000 Kč nebo klidně i méně. Nastavte si hlídače letenek, ať vám žádná akce neunikne.

Jak se nejlépe dopravovat

Prakticky jediný způsob, jak pořádně poznat ostrov, je autem. Veřejná doprava funguje jen mezi městy a frekvence není příliš velká.

Půjčení auta

Na Islandu se stejně jako u nás jezdí vpravo. Hustota provozu je zde poměrně řídká a do dopravní zácpy se opravdu nedostanete. Síť silnic není příliš hustá, což je dáno terénem a řídkým osídlení Islandu.

Okolo celého ostrova se táhne jedna hlavní silnice Route 1, jinak také nazývaná „Ring road“, která je populární mezi cestovateli, protože se po ní dá Island objet během pár dní a po cestě můžete obdivovat krásy islandské krajiny. Některé její části však jsou štěrkové, proto je třeba si dát pozor.

Centrem Islandu nevede žádná asfaltová silnice, pouze štěrkové horské cesty, které bývají otevřené jen v letní sezoně. Skvělý web k silnicím na Islandu s webkamerami pro stav vozovek je www.road.is.

Okružní silnice okolo Islandu

Jelikož většina cestovatelů se na Island dopravuje letecky a veřejná doprava je poměrně omezená, jeví se půjčení auta jako nejlepší možná alternativa, jak ve více lidech cestovat po Islandu. Toho jsou si vědomi i majitelé autopůjčoven, takže možností, kde si půjčit auto, existuje spousta. Využijte přehledné srovnání cen dealerů.

Pokud si během sezóny půjčíte auto na 8 dní včetně pojištění, můžete čekat ceny od 14.000 Kč do 43.000 Kč. Záleží na typu a stáří auta. Předtím, než si půjčíte auto, byste si měli naplánovat, kam se s ním chcete vydat. Cestování autem po Islandu není jako cestování po evropských silnicích. Pokud chcete podniknout road trip po „Ring road“ během léta, postačí vám pronajmout si starší typ auta s pohonem na dvě kola. Jestliže se plánujete vydat mimo hlavní silnici, počítejte s tím, že je nutné si pronajmout auto s pohonem na všechny čtyři kola.

Předtím, než se vydáte mimo hlavní silnici, byste si měli na internetu ověřit, v jakém stavu je cesta, kterou chcete jet. Obecně jsou horské cesty úzké, hrozí sesuvy půdy a často musíte projíždět vodním tokem.

Cena benzinu se pohybuje okolo 40 Kč za litr.

Ovce na Islandu

Letecká doprava

Na Islandu funguje také vnitrostátní letecká doprava, kterou je nejlepší využít především v zimě, kdy se cesta autem kvůli sněhu může zkomplikovat. Náklady na dopravu letadlem jsou přirozeně vyšší, než kdybyste využili jiné dopravní prostředky, a zpáteční letenka z Reykjavíku do Akureyri vás běžně vyjde na 3.400 Kč. Na vnitrostátních letech operuje aerolinka Air Iceland, kterou se mimo větší islandská města můžete dostat i do odlehlejších oblastí Islandu, na ostrov Grimsey, na Fareské ostrovy nebo do Grónska. Všechny vnitrostátní lety odlétají z letiště Reykjavík přímo v centru města, nikoliv z mezinárodního Keflavíku.

Železniční síť na Islandu prakticky neexistuje. Pokud chcete využít veřejnou dopravu, je mimo letecké dopravy dostupná doprava pouze autobusem, viz níže.

Autobusy

Jediný způsob veřejné dopravy po Islandu jsou autobusy. Z Reykjavíku operuje celoročně místní autobusová společnost Straetó, která mimo jiné zajišťuje i městskou dopravu po Reykjavíku a přilehlých městech. Jízdní řády a destinace můžete najít na straeto.is.

V letní sezoně můžete také využít autobusovou společnost Reykajvik Excursions – re.is, která se zaměřuje na turistické destinace, takže se tak můžete dostat do míst, kam jinak běžně autobusy nejezdí. Navíc k tomu dostanete v autobuse zajímavý komentář o Islandu. Za lístek z Reykajívku do Landmannalaugar zaplatíte přibližně 1.600 Kč. V rámci Reykjavik Excursions si také můžete koupit jízdenku na více dní pro určitou oblast, což vás vyjde levněji, pokud plánujete více využívat autobus.

Taxi je na Islandu drahé a za jeden kilometr zaplatíte přibližně 60 Kč. Cena taxi z letiště do centra Reykjavíku vás tak vyjde přibližně na 2.700 Kč.

Země ohně, ledu a elfů

Island je poměrně izolovaný ostrov nacházející se mezi Severním ledovým oceánem a Atlantikem. Leží těsně pod polárním kruhem a jeho nejbližším sousedem je Grónsko, které se nachází přibližně 1.500 km západně, a dále Faerské ostrovy ležící jihovýchodně od Islandu.

Island je země nesmírných kontrastů, což znamená, že na své si tu přijde každý. Ať už nadšeně skáčete po horách, nebo raději skočíte do přírodního bazénu vyhřívaného geotermální vodou, Island vám nabídne obojí a ještě mnohem více.

Předtím, než na Islandu přistanete, si při pozorování ostrova z letadla budete myslet, že se právě chystáte přistát na jiné planetě. Sopky, ledovce, gejzíry, geotermální prameny a doutnající země vás ohromí. Není vůbec divu, že se Island stává populární destinací pro celou škálu cestovatelů.

Průvodce pro tebe napsal Iva J
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
květen - září
Léto nabídne hodně světla a solidní teploty, zima autentický zážitek.
Více o počasí
Letenky od
6 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 4x za měsíc a ušetříš cca 38 %.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu