Průvodce státem

Island

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Země ohně, ledu a elfů

Island je poměrně izolovaný ostrov nacházející se mezi Severním ledovým oceánem a Atlantikem. Leží těsně pod polárním kruhem a jeho nejbližším sousedem je Grónsko, které se nachází přibližně 1.500 km západně, a dále Faerské ostrovy ležící jihovýchodně od Islandu.

Island je země nesmírných kontrastů, což znamená, že na své si tu přijde každý. Ať už nadšeně skáčete po horách, nebo raději skočíte do přírodního bazénu vyhřívaného geotermální vodou, Island vám nabídne obojí a ještě mnohem více.

Předtím, než na Islandu přistanete, si při pozorování ostrova z letadla budete myslet, že se právě chystáte přistát na jiné planetě. Sopky, ledovce, gejzíry, geotermální prameny a doutnající země vás ohromí. Není vůbec divu, že se Island stává populární destinací pro celou škálu cestovatelů.

Průvodce pro tebe napsal Iva Jůzová
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
květen - září
Léto nabídne hodně světla a solidní teploty, zima autentický zážitek.
Více o počasí
Letenky od
6 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 4x za měsíc a ušetříš cca 38 %.
Akční nabídky

Praktické tipy na Island

Zavřít boční panel

Kultura a lidé

Historie, lidé, jazyk a svátky

Historie v kostce

Island začal být osidlován v 9. století, kdy na ostrov přišli irští mniši a poté vikingové z Norska. Islandské tradice čerpají především z doby mezi 10. a 13. stoletím, kdy byl ustanoven parlament (nejstarší na světě) a byla sepsána většina islandských ság. Poté byl Island po dlouhou dobu pod nadvládou nejprve Norska a pak Dánska, a to až do roku 1944, kdy byla vyhlášena Islandská republika.

Lidé

Vikingští předci a izolovanost ostrova po celá staletí utvářeli Islanďany a jejich kulturu. Islanďané přikládají velký význam tradicím a rodinným poutům, jsou to velice houževnatí, ale zároveň vřelí lidé.

Islanďané věří na elfy a troly (ne úplně všichni, ale hodně z nich ano). Nejdřív si budete myslet, že je to vtip, ale pak zjistíte, že to myslí opravdu vážně. Elfové jsou dobří, pokud to vy s nimi myslíte dobře. Jakmile se pokusíte o nějakou nekalost, pomstí se vám.

I přes poměrně velkou rozlohu, má Island zhruba 32x méně obyvatel než Česká republika, tedy zhruba jako Ostrava.

Svátky

Nejdůležitějšími svátky pro Islanďany jsou Vánoce a Velikonoce. Kromě toho mají volno také jeden den v druhé polovině dubna, kdy slaví příchod léta, a 17. června, kdy je Den nezávislosti.

Kultura

Islanďané jsou na svou kulturu patřičně hrdí. Literatura má na Islandu dlouhou tradici, ať už se setkáte s tisíc let starými ságami, nebo s moderní islandskou literaturou.

Island produkuje nejvíce hudebníků na osobu na světě a není proto divu, že hudba je pro Islanďany tak důležitá součást života. V nedávné době se islandští interpreti proslavili po celém světě, mezi nimi jmenujme například Björk a Sigur Rós.

Islanďané také milují své bazény vyhřívané geotermální vodou. Bazény však nejsou pro většinu z nich k plavání, spíše narazíte na místní relaxující ve vířivkách.

Jazyk

Úředním jazykem ostrova je islandština, kterou mluví naprostá většina obyvatel. Islanďané jsou na svůj jazyk patřičně hrdí, a proto se také islandština od dob osidlování ostrova norskými Vikingy téměř nezměnila. Nicméně anglicky se na Islandu domluvíte naprosto bez problémů.

Minislovníček:

 • Dobrý den – Góðan dag,
 • Na shledanou – Bless,
 • Děkuji – Takk,
 • Ano – Já,
 • Ne – Nei,
 • Promiňte – Afsakið, Fyrirgefðu,
 • Na zdraví! – Skál!,
 • Kde je … ? – Hvar er … ?,
 • Nerozumím – Ég skil ekk,
 • Papuchalk mi vzal sendvič – Lundi tók samlokuna mína.

Turismus

Stoupající popularita Islandu mezi cestovateli a jeho řídké osídlení způsobuje, že především v letních měsících počet návštěvníků ostrova téměř dosahuje počtu místních obyvatel. V praxi to znamená, že mnohem více než islandštinu uslyšíte angličtinu a další jazyky. Přesto je turistický ruch na Islandu stále mírný.

Turistické služby jsou na vysoké úrovni a je z čeho vybírat, ať už se rozhodnete pro sledování velryb, půjčení auta nebo třeba jízdu na islandském koni. Informační centra fungují perfektně a navíc vám také velice rádi poradí v hotelech, hostelech nebo kempech.

Turistická mapa Islandu

Geografie

Island leží na rozhraní evropské a severoamerické tektonické desky, což je nejvíce patrné v Þingvellir, kde můžete vidět, jak se od sebe obě tektonické desky oddělují. Samotný ostrov vznikal sopečnou činností na dně Atlantického oceánu, až nabyl dnešní podoby. Vulkanická a geotermální aktivita je patrná téměř na každém kroku, ať už se procházíte po vyhřívaných chodnících Reykjavíku, nebo zrovna pozorujete ze země vyvěrající gejzír. Nepřekvapí, že Island je proto přezdíván „země ohně a ledu”.

Island je asi 1,3x větší než Česko.

Západ ostrova, kde se také nachází Reykjavík, je nejhustěji osídlen a v samotném Reykjavíku žije 60 % obyvatel Islandu.

Islandská krajina je typická tím, že v ní nenajdete téměř žádné lesy, protože většina z nich byla v minulosti vykácena. V dnešní době existují snahy o obnovu zalesnění ostrova.

Zavřít boční panel

Peníze a ceny

Měna, ceny a denní rozpočty

Islandská koruna

Měnou Islandu je islandská koruna, která se v islandštině nazývá króna. Mince existují v hodnotách 1, 10, 50 a 100 a bankovky v hodnotách 500, 1000, 2000, 5000 a 10 000.

Islandská koruna

Směnárny a platby kartou

Směnáren, kde vám prodají islandské koruny, v Česku moc nenajdete. Z toho si hlavu nedělejte, protože na Islandu najdete bankomat na každém rohu. Nevyměňujte si peníze v hotelech, kde si ve většině případů účtují extra poplatky.

Platba kartou je na Islandu ideální řešení. Island je jednou ze zemí, kde byly téměř na všech místech mince a bankovky nahrazeny platebními kartami. Kartou tak naprosto běžně můžete zaplatit v autobuse nebo v kempu uprostřed divoké přírody.

Kolik co stojí

Finanční krize v roce 2008 zasáhla Island mnohem více než jiné země. Návštěvníci ostrova se však mohou radovat, protože díky krizi islandská koruna výrazně oslabila a ceny klesly téměř o polovinu. Přesto musíte počítat s tím, že za potraviny ze supermarketu zaplatíte zhruba 2,5x více než v Česku a v restauraci si připlatíte přibližně 3x více.

Příklady cen:

 • Lístek veřejnou dopravou – 400 ISK
 • Taxi z letiště do centra Reykjavíku (50 km) – 14 000 ISK
 • Jídlo v levnější restauraci – 2000 ISK
 • Půllitr točeného piva – 1000 ISK
 • Bochník chleba v supermarketu – 350 ISK
 • Mléko v supermarketu – 150 ISK
 • Lahev vína v supermarketu – 2500 ISK
 • Dvoulůžkový pokoj v 3* hotelu/noc – 10000 ISK–30000 ISK
 • Výlet lodí s pozorováním velryb – 9000 ISK

Spropitné a smlouvání

Nechávání spropitného v restauracích a barech není na Islandu příliš běžné. Je to dáno tím, že platy zaměstnanců jsou celkem vysoké a veškeré poplatky za služby už jsou zahrnuty v ceně. Pokud přesto chcete nechat nějaké spropitné, můžete se setkat s tím, že bude zdvořile odmítnuto nebo naopak s úsměvem přivítáno.

Smlouvání nemá na Islandu žádnou tradici, pokud byste se snažili smlouvat s Islanďanem, dostali byste ho akorát do nepříjemné pozice. Ceny v obchodech jsou pevné a smlouvat můžete leda na bleším trhu.

Jak ušetřit

Island je drahá země, ale přesto existují způsoby, jak celkem značně ušetřit.

Na ubytování nejvíce ušetříte, pokud budete přespávat v hostelech nebo kempech, jichž najdete na Islandu spoustu. Kempovat můžete i mimo kempy, dejte si však pozor na to, abyste si stan nepostavili na něčím pozemku. Pokud se rozhodnete pro spaní ve stanu, připravte se na celkem nízké noční teploty. Mnohé hostely na Islandu a další ubytovací zařízení nabízejí slevu, pokud si přinesete vlastní spacák.

Stanování na Islandu

Pokud vám nevadí stopovat, Island je ideální země, kde se tímto způsobem přepravovat. Pokud cestujete ve více než 2 lidech, rozhodně se vyplatí půjčit si auto.

Rozhodně více na všech položkách ušetříte, pokud budete cestovat na Island mimo sezonu, tedy cca od září do června. Ceny ubytování mimo sezonu mohou být až o polovinu levnější.

Ceny jídel v restauracích nejsou příliš přívětivé. Stravujte se raději v rychlých občerstveních. Nejlevnější možností je možnost nakoupit suroviny v supermarketu a pustit se do vaření.

Vyhýbejte se alkoholu. Až do roku 1989 platila částečná prohibice na alkohol a dnes jsou všechny alkoholické nápoje zatíženy vysokou daní. Koupě pár plechovek piv v obchodě tak může znamenat citelný zásah do vašeho rozpočtu.

Zavřít boční panel

Doprava

Silniční, železniční i letecká doprava

Jak na Island

V zásadě existují pouze dvě možnosti, jak se dopravit na Island – vlastním autem v kombinaci s trajektem nebo letadlem.

Pokud zvolíte cestu vlastním autem, budete mít tu výhodu, že ušetříte na dopravě po Islandu. Připravte se na dlouhou cestu. Samotná plavba trajektem z Dánska na východní pobřeží Islandu trvá 48 hodin a trajekt vyplouvá jednou za týden. Pojedete přes Faerské ostrovy, kde je možné si udělat zastávku. Lístek na trajekt se vyplatí koupit s větším předstihem. Informace najdete na smyrilline.com, počítejte však s cenou okolo 2.000 € za auto a dvě osoby.

Cesta letadlem na mezinárodní letiště Keflavík vám zabere výrazně méně času a pravděpodobně za letenku zaplatíte méně než za samotný lístek na trajekt. V současné době míří na Island hned dvě přímé linky z Prahy, a sice ČSA i Wizz Air, v hlavní letní sezoně lze očekávat ceny kolem 5.500 až 6.000 Kč, mimo prázdnin však i výrazně nižší.

Na Island se přímo létá i z Katowic, Vratislavi (obojí Wizz Air), Drážďan, Norimberka (obojí Germania) nebo z Berlína (WOW Air).

Cena zpáteční letenky na Island se většinou pohybuje nad hranicí 8.000 Kč, ale akční letenky se objevují poměrně často, takže můžete najít zpáteční letenku za 3.000 Kč nebo klidně i méně. Nastavte si hlídače letenek, ať vám žádná akce neunikne.

Jak se nejlépe dopravovat

Prakticky jediný způsob, jak pořádně poznat ostrov, je autem. Veřejná doprava funguje jen mezi městy a frekvence není příliš velká.

Půjčení auta

Na Islandu se stejně jako u nás jezdí vpravo. Hustota provozu je zde poměrně řídká a do dopravní zácpy se opravdu nedostanete. Síť silnic není příliš hustá, což je dáno terénem a řídkým osídlení Islandu.

Okolo celého ostrova se táhne jedna hlavní silnice Route 1, jinak také nazývaná „Ring road“, která je populární mezi cestovateli, protože se po ní dá Island objet během pár dní a po cestě můžete obdivovat krásy islandské krajiny. Některé její části však jsou štěrkové, proto je třeba si dát pozor.

Centrem Islandu nevede žádná asfaltová silnice, pouze štěrkové horské cesty, které bývají otevřené jen v letní sezoně. Skvělý web k silnicím na Islandu s webkamerami pro stav vozovek je www.road.is.

Okružní silnice okolo Islandu

Jelikož většina cestovatelů se na Island dopravuje letecky a veřejná doprava je poměrně omezená, jeví se půjčení auta jako nejlepší možná alternativa, jak ve více lidech cestovat po Islandu. Toho jsou si vědomi i majitelé autopůjčoven, takže možností, kde si půjčit auto, existuje spousta. Využijte přehledné srovnání cen dealerů.

Pokud si během sezóny půjčíte auto na 8 dní včetně pojištění, můžete čekat ceny od 14.000 Kč do 43.000 Kč. Záleží na typu a stáří auta. Předtím, než si půjčíte auto, byste si měli naplánovat, kam se s ním chcete vydat. Cestování autem po Islandu není jako cestování po evropských silnicích. Pokud chcete podniknout road trip po „Ring road“ během léta, postačí vám pronajmout si starší typ auta s pohonem na dvě kola. Jestliže se plánujete vydat mimo hlavní silnici, počítejte s tím, že je nutné si pronajmout auto s pohonem na všechny čtyři kola.

Předtím, než se vydáte mimo hlavní silnici, byste si měli na internetu ověřit, v jakém stavu je cesta, kterou chcete jet. Obecně jsou horské cesty úzké, hrozí sesuvy půdy a často musíte projíždět vodním tokem.

Cena benzinu se pohybuje okolo 40 Kč za litr.

Ovce na Islandu

Letecká doprava

Na Islandu funguje také vnitrostátní letecká doprava, kterou je nejlepší využít především v zimě, kdy se cesta autem kvůli sněhu může zkomplikovat. Náklady na dopravu letadlem jsou přirozeně vyšší, než kdybyste využili jiné dopravní prostředky, a zpáteční letenka z Reykjavíku do Akureyri vás běžně vyjde na 3.400 Kč. Na vnitrostátních letech operuje aerolinka Air Iceland, kterou se mimo větší islandská města můžete dostat i do odlehlejších oblastí Islandu, na ostrov Grimsey, na Fareské ostrovy nebo do Grónska. Všechny vnitrostátní lety odlétají z letiště Reykjavík přímo v centru města, nikoliv z mezinárodního Keflavíku.

Železniční síť na Islandu prakticky neexistuje. Pokud chcete využít veřejnou dopravu, je mimo letecké dopravy dostupná doprava pouze autobusem, viz níže.

Autobusy

Jediný způsob veřejné dopravy po Islandu jsou autobusy. Z Reykjavíku operuje celoročně místní autobusová společnost Straetó, která mimo jiné zajišťuje i městskou dopravu po Reykjavíku a přilehlých městech. Jízdní řády a destinace můžete najít na straeto.is.

V letní sezoně můžete také využít autobusovou společnost Reykajvik Excursions – re.is, která se zaměřuje na turistické destinace, takže se tak můžete dostat do míst, kam jinak běžně autobusy nejezdí. Navíc k tomu dostanete v autobuse zajímavý komentář o Islandu. Za lístek z Reykajívku do Landmannalaugar zaplatíte přibližně 1.600 Kč. V rámci Reykjavik Excursions si také můžete koupit jízdenku na více dní pro určitou oblast, což vás vyjde levněji, pokud plánujete více využívat autobus.

Taxi je na Islandu drahé a za jeden kilometr zaplatíte přibližně 60 Kč. Cena taxi z letiště do centra Reykjavíku vás tak vyjde přibližně na 2.700 Kč.

Zavřít boční panel

Jídlo

Typická jídla, nápoje a ceny

Islandská kuchyně

Stejně jako v ostatních skandinávských kuchyních, se i v islandské příliš nepoužívá koření a bylinky. Místní kuchyně tak není proslulá výraznými chutěmi. V posledních letech se jí však dostává čím dál tím větší pozornosti. Potraviny, s nimiž se setkáte nejčastěji, budou různé druhy ryb a mořských plodů, jehněčí maso, brambory a skyr (kysaný mléčný výrobek).

Ryby a mořské plody se na Islandu připravují na nesčetně způsobů. Můžete se například setkat se sušeným rybím masem. Island je také nechvalně proslulý pro svoje národní jídlo „hákarl“ neboli kvašené žraločí maso, které se zapíjí kmínovou pálenkou. Pokud se odvážíte ochutnat, čekejte velice specifický zápach a chuť tohoto jídla.

Kromě ryb se v restauracích můžete běžně setkat s jehněčím a také velrybím masem, konkrétně s plejtvákem malým, což vzbuzuje mnohé kontroverze.

Z mléčných produktů určitě stojí za zkoušku skyr, což je zakysaný mléčný produkt podobný jogurtu. Stejně jako jogurty ho na Islandu konzumují v neochucené formě (bílý) nebo s různými ovocnými příchutěmi. V nedávné době se usadil i na policích českých supermarketů.

Islandská kuchyně

Jak se stravovat jako místní

Velice populární a hlavně levný způsob stravování jsou již zmíněné hot dogy neboli „pylsur“. Stánky s nimi najdete v centru Reykjavíku i na benzinové pumpě na kraji města. Na výběr máte z různých druhů náplní. Nejlépe uděláte, když si objednáte „eina með öllu“, tedy „jeden se vším“. Připravte se, že za jeden hot dog zaplatíte přibližně 70 Kč.

Na Islandu najdete také spoustu rychlých občerstvení a bister, kde se dá najíst dobře za relativně nízkou cenu. Vybírat můžete mezi hamburgery, asijskou kuchyní nebo si můžete dát „vikinský“ kebab.

Islanďan bez kávy je jako losos bez vody. Ve městech najdete mnoho útulných kaváren, kde kromě dobré kávy můžete vyzkoušet islandské zákusky nebo si dát něco menšího na zub a pozorovat přitom, jak za oknem prší.

Pylsur

Obvyklé ceny v restauracích

Na Islandu mnoho podniků funguje přes den jako kavárna, večer jako restaurace a v pozdějších hodinách jako bar, proto v jednom podniku můžete strávit klidně celý den. V takových podnicích můžete narazit na nižší ceny. Stravování v klasických restauracích může být však velice nákladné. Za hlavní chod v restauraci většinou zaplatíte mezi 500 a 700 Kč.

Počítejte, že za pivo v restauraci nebo baru zaplatíte zhruba 200 Kč, za sklenku vína zaplatíte ještě víc. V hotelech a penzionech jsou obvykle nabízeny snídaně, které však často nejsou součástí ceny za ubytování. Běžně si tak můžete za snídani připlatit 250–300 Kč.

V Reykjavíku najdete nemálo restaurací, kde si opravdu pochutnáte na jídlech připravených z lokálních potravin. Za zmínku stojí například restaurace Dill, Kex, Icelandic Fish and Chips nebo Fiskfelagid.

Zavřít boční panel

Aktivity

Městská turistika, pláže i nákupy

Ať už trávíte na Islandu týden nebo měsíc, vždy budete mít pocit, že je to málo. Island je rájem cestovatelů, kteří chtějí zažít dobrodružství, nebo se kochat překrásnou krajinou. Ať už je důvod pro vaši návštěvu jakýkoli, určitě stojí za to podniknout následující výlety nebo aktivity:

Ledovcové lezení

Do národního parku Skaftafell se vydejte, pokud si chcete vyzkoušet lezení po ledovci s průvodcem. Výhodou je, že s ledovcovým lezením nemusíte mít žádné předchozí zkušenosti.

Road trip kolem dokola

Díky tomu, že kolem Islandu se táhne jedna silnice, střed Islandu je těžko dostupný a veřejná doprava není příliš rozšířená, je skoro nezbytností podniknout okružní jízdu po Islandu. Na cestu vám vystačí 8 dní, ale můžete si ji klidně rozložit třeba do tří týdnů. Po cestě je totiž co obdivovat.

Horké prameny, geotermální laguny a bazény

Na Islandu se setkáte s geotermální aktivitou na každém kroku, ať už se zrovna sprchujete, nebo si chcete zaplavat v přírodním horkém pramenu. Po náročném treku není nic lepšího než zůstat na čerstvém vzduchu, ponořit se do teplé vody a prostě jen tak relaxovat. To Islanďané moc dobře ví, a tak nedají dopustit na své venkovní geotermální bazény, které najdete jak ve velkých městech, tak i v těch nejzapadlejších vesničkách. Pokud si chcete popovídat s místními, určitě do některého bazénu vyrazte. Navíc budete překvapeni, jak málo za vstup do bazénu zaplatíte. Samozřejmě také můžete navštívit lázně jako Modrá laguna nebo Mývatn, kde už si ovšem za vstup připlatíte trochu víc. Poslední a tou nejlevnější variantou je najít přírodní geotermální jezírko, které se nachází například v Landmannalaugar, z čehož budete mít určitě skvělý zážitek a ještě k tomu naprosto zdarma.

Horké prameny

Treky

Pro mnoho cestovatelů je to právě nespočet treků, co je táhne na Island. Pokud se vydáte na trek, počítejte s tím, že během pár hodin se vám krajina bude měnit před očima. Mezi nejlepší a nejznámější treky patří trek Laugavegur měřící 55 km, kdy procházíte Duhovými horami, až se dostanete do Thorova údolí, neboli Þórsmörk. Tento trek si můžete prodloužit o několik dní s tím, že vyjdete ze Skógar a 23 km budete procházet mezi ledovci. Dále naleznete spoustu treků v Západních fjordech, které nejsou tak známé, proto tu narazíte na mnohem méně cestovatelů.

Langevegur

Polární záře

Polární záři můžete na Islandu běžně pozorovat od září do dubna, tedy v měsících, kdy je největší tma. Když vám zrovna vyjde počasí a nebe bude jasné, máte velikou šanci, že polární záři spatříte. Polární záři je možné spatřit i v Rekyjavíku, ale její jas bude značně omezen kvůli mnoha světlům, proto se vyplatí vyrazit mimo Reykjavík a nemusíte ani jezdit příliš daleko.

Island - polární záře

Pozorování velryb

Nemusíte být „velrybí nadšenci“, abyste ocenili výlet na lodi za těmito pozoruhodnými savci. Především během léta máte největší šanci spatřit velryby, které hledají potravu u břehů ostrova. Můžete tak spatřit kosatku, plejtváky nebo keporkaka. Existuje mnoho společností, které nabízejí denní výlety za velrybami.

Zavřít boční panel

Na co si dát pozor

Kriminalita a další nástrahy

Zdraví

Před odletem si nezapomeňte uzavřít kvalitní cestovní pojištění a rozhodně nesázejte na Evropský průkaz zdravotního pojištění či dokonce pojistku k platební kartě.

Pokud se chystáte vyrazit do hor, vždy zkontrolujte předpověď počasí, která se však může měnit každou hodinu, ne-li minutu. Vždy mějte vhodné vybavení pro aktuální počasí a zbytečně neriskujte. Pokud cestujete v zimě, mějte připravené teplé a nepromokavé oblečení.

Vždy čtěte cedule a řiďte se jimi.

Upozornění na horké prameny

I když jsou na Islandu i v létě celkem nízké teploty, mějte připravený opalovací krém.

Pití vody z kohoutku je naprosto bezpečné a voda z kohoutku je na Islandu velice čistá. Občas z ní můžete cítit síru, která je v geotermální horké vodě, ale ne v té studené. Nechte vodu proto chvíli odtéct.

Kriminalita

Island je jedna ze zemí s nejnižší kriminalitou na světě, proto se není třeba téměř ničeho obávat.

Riziko katastrof

Přírodní katastrofy na Islandu jdou ruku v ruce s krásou krajiny. Kvůli tenkému zemskému povrchu se nejčastěji můžete setkat s vulkanickou činností nebo zemětřesením, které často erupci sopky předchází. Závažnější vulkanická činnost je na Islandu zaznamenána v průměru jednou za pět let a v současnosti je aktivních 30 sopek. Vyplatí se sledovat online předpovědi vulkanické činnosti.

Důležité kontakty

V případě nouze volejte 112.

V Reykjavíku se můžete obrátit také na český honorární konzulát: +354 511 7011

Zavřít boční panel

Víza a povinnosti

Vízum, očkování a celní předpisy

Vízum

Island je součástí Schengenského prostoru. Proto při cestě do země nepotřebujete vízum.

Pokud na Islandu pobýváte déle než 3 měsíce, je třeba se registrovat na úřadě státní správy skra.is.

Další dokumenty

Ke vstupu na Island vám bude stačit pouze platný občanský průkaz nebo cestovní doklad. Pokud cestujete s dítětem, ujistěte se, že má také platný cestovní doklad.

Očkování

Na Island nepotřebujete žádné speciální očkování kromě očkování, která jsou běžná v Česku.

Celní předpisy

Na Island můžete dovézt pouze omezené množství alkoholu. Dovoluje se 1 litr lihovin, 1 litr vína a 6 litrů piva nebo jiné kombinace, viz mzv.cz. Dále můžete dovézt maximálně 200 kusů cigaret. Dovoz potravin je omezen na maximálně 3 kg a přísně zakázán dovoz masných výrobků. Dovoz a vývoz hotovosti se omezuje na maximálně 10.000 EUR.

Co vidět a navštívit na Islandu

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy na Islandu

Zavřít boční panel

Modrá laguna

Nachází se v ideální poloze mezi letištěm Keflavík a Reykjavíkem. I když se může zdát, že je Modrá laguna přírodní úkaz, vůbec tomu tak není. Ve skutečnosti zdejší voda pochází z přebytečné vody z geotermální elektrárny.

To nic nemění na faktu, že pokud máte rádi lázně, určitě si Modrou lagunu zamilujete.

Zavřít boční panel

Reykjavík

Hlavní a zároveň největší město Islandu, kde se koncentruje kultura celého Islandu.

Za návštěvu stojí kostel Hallgrímskirkja a v nedávné době postavená koncertní síň Harpa. Určitě se také projděte po nejrušnější třídě v Reykjavíku – Laugavegur.

Zavřít boční panel

Landmannalaugar

Landmannalaugar je místo nacházející se na úpatí Duhových hor v národním parku Fjallabak, které zapůsobí opravdu na každého. Různé odstíny barev hor vypadají, jako byste se ocitli na jiné planetě.

V Landmannalaugar se nezapomeňte smočit v přírodním termálním bazénu.

Zavřít boční panel

Zlatý okruh

Golden Circle je velice populární turistická trasa nedaleko od Reykjavíku zahrnující masivní vodopád Gullfoss, gejzíry Strokkur a Geysir a národní park Þingvellir.

Co je podstatné, Zlatý okruh má přibližně 100 km a zvládnete jej objet za jediný den.

Zavřít boční panel

Hornstrandir

Hornstrandir je poměrně izolovaná přírodní rezervace nacházející se v Západních fjordech. Nadchne vás především svojí dramatickou krajinou a nabízí nespočet možností pro túry.

Zavřít boční panel

Mývatn

Jezero Mývatn se nachází v severní části Islandu ne příliš daleko od města Akureyri.

V létě zde můžete zpozorovat mnoho druhů ptáků. V okolí jezera můžete také najít přírodní lázně podobné Modré laguně, vodopád Dettifoss (nejmohutnější v Evropě) nebo Hverarond, kde vám doslova země bublá pod nohama.

Zavřít boční panel

Skaftafell

Ledovou jeskyni Skaftafell můžete navštívit pouze v zimě, kdy nehrozí tání ledu. Za ideálních podmínek budete mít šanci pozorovat hru světla s ledem.

Návštěva je možná pouze s průvodcem.

Počasí a sezóny na Islandu

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Reykjavík
Kosti si prohřejte v termálních pramenech

2 °C

3 °C

3 °C

6 °C

10 °C

12 °C

14 °C

13 °C

11 °C

7 °C

4 °C

3 °C

Počasí

I když se Island nachází v těsné blízkosti polárního kruhu, jeho klima je na tuto zeměpisnou šířku mírné, hlavně díky tomu, že je ostrov omýván Golfským proudem, který způsobuje, že teploty od června do konce srpna běžně v jihozápadní části ostrova dosahují 14 °C a v zimě se teploty drží při nule. Kvůli neustálému větru se však může zdát, že je o něco chladněji, než ukazuje teploměr.

Na Islandu se v zimě slunce na obloze moc neohřeje. Zato můžete spatřit polární záři, která je běžně k vidění od října do března. Na začátku léta naopak můžete pozorovat nekonečně dlouho zapadající a vycházející půlnoční slunce.

Sezóny a kdy vyrazit

Nejrušnějšími měsíci jsou červenec a srpen hlavně díky teplejšímu počasí a dlouhým dnům. Většina muzeí a jiných turistických atrakcí je otevřena právě v letních měsících.

Pokud je však vaším hlavním cílem spatřit polární záři nebo například lyžovat, není žádný problém se na Island vydat i mezi říjnem a dubnem. Počítejte však s tím, že pokud vyrazíte v listopadu nebo v prosinci, denního světla si příliš neužijete.

Skvělé akce na Island

ušetříš až 39%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 69%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 20%
Akce starší 2 týdnů
61 starších akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 2 měs
Navrhni úpravu