Země ohně, ledu a elfů

Island je poměrně izolovaný ostrov nacházející se mezi Severním ledovým oceánem a Atlantikem. Leží těsně pod polárním kruhem a jeho nejbližším sousedem je Grónsko, které se nachází přibližně 1.500 km západně, a dále Faerské ostrovy ležící jihovýchodně od Islandu.

Island je země nesmírných kontrastů, což znamená, že na své si tu přijde každý. Ať už nadšeně skáčete po horách, nebo raději skočíte do přírodního bazénu vyhřívaného geotermální vodou, Island vám nabídne obojí a ještě mnohem více.

Předtím, než na Islandu přistanete, si při pozorování ostrova z letadla budete myslet, že se právě chystáte přistát na jiné planetě. Sopky, ledovce, gejzíry, geotermální prameny a doutnající země vás ohromí. Není vůbec divu, že se Island stává populární destinací pro celou škálu cestovatelů.

Průvodce pro tebe napsal Iva J
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
květen - září
Léto nabídne hodně světla a solidní teploty, zima autentický zážitek.
Více o počasí
Letenky od
7 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 4x za měsíc a ušetříš cca 38 %.
Akční nabídky

Praktické tipy na Island

Co vidět a navštívit na Islandu

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy na Islandu

Zavřít boční panel

Vrak letadla DC–3

Během přeletu amerického armádního letounu Dakota DC–3 nad Islandem v roce 1973 došlo letadlu palivo, a proto se posádka rozhodla nouzově přistát na pláži u města Vik. Členové posádky přežili a vrak letounu zde zůstal dodnes, který však neohleduplným zásahem a ničením turistů postupně ztrácí svůj punc.

Dostanete se sem od parkoviště podél silnice 1 a následně asi 3 kilometry chůze.

Zavřít boční panel

Modrá laguna

Nachází se v ideální poloze mezi letištěm Keflavík a Reykjavíkem. I když se může zdát, že je Modrá laguna přírodní úkaz, vůbec tomu tak není. Ve skutečnosti zdejší voda pochází z přebytečné vody z geotermální elektrárny. To nic nemění na faktu, že pokud máte rádi lázně, určitě si Modrou lagunu zamilujete.

Vstupné začíná na 6 990 ISK, asi 1 500 Kč a kupujte jej předem online na bluelagoon.com. V ceně je celodenní koupání, drink na baru zdarma, čistý ručník, bahenní zábal a šatní skřínky.

Zavřít boční panel

Reykjavík

Hlavní a zároveň největší město Islandu, kde se koncentruje kultura celého Islandu.

Za návštěvu stojí kostel Hallgrímskirkja a v nedávné době postavená koncertní síň Harpa. Určitě se také projděte po nejrušnější třídě v Reykjavíku – Laugavegur.

Zavřít boční panel

Landmannalaugar

Landmannalaugar je místo nacházející se na úpatí Duhových hor v národním parku Fjallabak, které zapůsobí opravdu na každého. Různé odstíny barev hor vypadají, jako byste se ocitli na jiné planetě.

V Landmannalaugar se nezapomeňte smočit v přírodním termálním bazénu. 

Zavřít boční panel

Zlatý okruh

Golden Circle je velice populární turistická trasa nedaleko od Reykjavíku zahrnující masivní vodopád Gullfoss, gejzíry Strokkur a Geysir a národní park Þingvellir.

Co je podstatné, Zlatý okruh má přibližně 100 km a zvládnete jej objet za jediný den.

Zavřít boční panel

Hornstrandir

Hornstrandir je poměrně izolovaná přírodní rezervace nacházející se v Západních fjordech. Nadchne vás především svojí dramatickou krajinou a nabízí nespočet možností pro túry. 

Zavřít boční panel

Mývatn

Jezero Mývatn se nachází v severní části Islandu ne příliš daleko od města Akureyri.

V létě zde můžete zpozorovat mnoho druhů ptáků. V okolí jezera můžete také najít přírodní lázně podobné Modré laguně, vodopád Dettifoss (nejmohutnější v Evropě) nebo Hverarond, kde vám doslova země bublá pod nohama.

Zavřít boční panel

Skaftafell

Ledovou jeskyni Skaftafell můžete navštívit pouze v zimě, kdy nehrozí tání ledu. Za ideálních podmínek budete mít šanci pozorovat hru světla s ledem.

Návštěva je možná pouze s průvodcem. 

Počasí a sezóny na Islandu

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Reykjavík
Kosti si prohřejte v termálních pramenech

2 °C

3 °C

3 °C

6 °C

10 °C

12 °C

14 °C

13 °C

11 °C

7 °C

4 °C

3 °C

Počasí

I když se Island nachází v těsné blízkosti polárního kruhu, jeho klima je na tuto zeměpisnou šířku mírné, hlavně díky tomu, že je ostrov omýván Golfským proudem, který způsobuje, že teploty od června do konce srpna běžně v jihozápadní části ostrova dosahují 14 °C a v zimě se teploty drží při nule. Kvůli neustálému větru se však může zdát, že je o něco chladněji, než ukazuje teploměr.

Na Islandu se v zimě slunce na obloze moc neohřeje. Zato můžete spatřit polární záři, která je běžně k vidění od října do března. Na začátku léta naopak můžete pozorovat nekonečně dlouho zapadající a vycházející půlnoční slunce.

Sezóny a kdy vyrazit

Nejrušnějšími měsíci jsou červenec a srpen hlavně díky teplejšímu počasí a dlouhým dnům. Většina muzeí a jiných turistických atrakcí je otevřena právě v letních měsících.

Pokud je však vaším hlavním cílem spatřit polární záři nebo například lyžovat, není žádný problém se na Island vydat i mezi říjnem a dubnem. Počítejte však s tím, že pokud vyrazíte v listopadu nebo v prosinci, denního světla si příliš neužijete.

Skvělé akce na Island

ušetříš až 64%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 48%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 46%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 65%
Akce starší 2 týdnů
69 starších akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu