Papuchalk tlustozobý
Island

Polární záře na Islandu

Spatření nebeské hry barev známé jako polární záře či aurora borealis je pro mnoho cestovatelů celoživotním snem.

Jedním z nejlepších míst pro pozorování polární záře je právě Island. Leží dostatečně na severu, ale zároveň ne za polárním kruhem. Pokud se totiž nacházíte moc daleko za polárním kruhem, aurora borealis opět slábne.

Island zkrátka leží na ideálním místě a i přes drsné zimní počasí láká v tomto období mnoho turistů z celé Evropy.

V tomto článku nebudeme popisovat, jak a proč polární záře vzniká, ale kdy a za jakých podmínek ji na Islandu spatřit.

Barvy polární záře

Aurora borealis je úžasný a pokaždé jedinečný jev. Někdy se po obloze rozlije silně zelená barva dlouhé minuty stojící namístě, jindy se na nebi divoce roztančí odstíny temně červené, fialové či jen jemně nazelenalé barvy.

Polární záře je prostě pokaždé jinak barevná, jinak sytá i jinak pohyblivá. Faktem však je, že Island je vedle Norska nejlepším místem v Evropě s nejsytějšími polárními zářemi.

Kdy vyrazit – nejvhodnější měsíce

Úspěch při pozorování polární záře záleží na mnoha faktorech, přičemž většinu z nich nemůžeme nijak ovlivnit. Tím jediným, který ovlivnit lze, je výběr správného termínu cesty na Island za polární září.

Důležitá prerekvizita k pozorování je samozřejmě tma. Polární záře je celoročním a celodenním jevem, ale lidské oko ji může spatřit pouze během noci. Vzhledem k tomu, že během léta na Islandu noc v temné podobě neexistuje, musíte vyrazit v zimě. 

První měsíc, kdy je malá šance na pozorování, je konec srpna, naopak posledním je pak konec dubna. V těchto měsících je však ještě více světla než tmy, takže šance bude pořád poměrně malá.

Nejlepším obdobím je přelom října/listopadu a února/března. Tma je sice největší na konci listopadu a v prosinci, ovšem v těchto měsících je také často zataženo po dlouhé dny a navíc se vám kvůli temnotě a drsným podmínkám (mráz, vítr, sníh) dost zužuje program na zbytek dne.

Naopak ke konci února či října už je večer a v noci dostatečná tma, zároveň budete mít i slušnou šanci na jasnou oblohu a navíc si během dne užijete dostatek světla i slušného počasí k objevování Islandu.

Faktory ovlivňující polární záři

Kromě temnoty pozorování polární záře ovlivňují ještě další významné faktoru:

  • Solární aktivita – k dostatečně silné polární záři je nezbytná dostatečná sluneční aktivita. Tu popisuje tzv. Kp-index, který indikuje narušení magnetického pole Země slunečním větrem, což způsobuje právě polární záři. Kp-index se udává na stupnici od 0 (žádná aktivita) do 9 (intenzivní solární bouře). Zatímco pro spatření záře na Islandu stačí aktivita na úrovni 3, třeba pro spatření v kontinentální Evropě musí být na úrovni 7 až 8.
  • Aktuální počasí – základním předpokladem je jasná obloha a nulová přítomnost mraků ve spodní a střední vrstvě (oblaka ve vysoké vrstvě, tzv. "High Clouds", nevadí)
  • Světelné znečištění – k tomu má Island se svým jediným velkým městem ideální předpoklady. Pokud je navíc silná solární aktivita (Kp-index vyšší než 5) a jasno, záři můžete spatřit klidně z Reykjavíku.

Půjčit auto na Islandu

Weby pro předpověď polární záře

Velkým pomocníkem při lovu polárních září budou stránky přímo se zaměřující na předpovídání aurory borealis. Asi nejpřehlednějším webem pro pozorování záře na Islandu jsou přímo stránky islandské meteorologické společnosti en.vedur.is.

Přehledně totiž zobrazují předpověď střední a nízké vrstvy mraků (low and mid-level clouds), která je pro pozorování zásadní. Na výše uvedeném webu je zeleně označená zatažená obloha, zatímco bíle jasná.

V pravém horním rohu pak zjistíte předpověď Kp-indexu zprůměrovanou na celý den (Kp-index se může výrazně lišit i v rámci jednoho dne). Pokud je vyšší než 3, šance na pozorování je slušná, pokud vyšší než 5, je prakticky jistota objevení polární záře. Samozřejmě pokud bude jasno a tma.

Kam přesně na Islandu vyrazit?

Mnoho cestovatelů se ptá, kde je přesné konkrétní a to "jediné pravé" místo k pozorování polární záře. Je to jednoduché: žádné konkrétní místo neexistuje. Je třeba být dostatečně flexibilní a být připraven klidně na několik set kilometrů dlouhou cestu autem za jasným počasím.

Zkrátka a dobře, pokud je dostatečně vysoká sluneční aktivita (3 a víc), hlavní je jasná obloha, která může být jen nad malou částí ostrova. Velmi obecně lze říct, že o trošku větší šance na jasnější počasí je v západní a severozápadní části Islandu, kde je navíc naprosto minimální světelné znečistění. Ovšem jak už bylo řečeno, za jasné oblohy můžete auroru spatřit klidně z Reykjavíku.

Chystáš se na Island?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 11. 11. 2023

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.