Papuchalk tlustozobý
Island

Půjčení auta na Islandu

Nechcete-li na Islandu trávit dovolenou pouze v Reykjavíku nebo platit opravdu velké částky za autobusové organizované výlety (řádově násobně vyšší než za půjčení auta), vaše první kroky po přistání povedou právě do autopůjčovny. Bez auta totiž Island nepoznáte.

Kde, kdy a jak rezervovat auto na Islandu

U rezervace aut na Islandu platí, že cena závisí hlavně na sezoně. Není příliš velký rozdíl, zda auto zabookujete 14 dní nebo 5 měsíců před cestou (i když dřívější rezervace rozhodně dává šanci na o něco nižší cenu). Ceny půjčení v zimě a v létě se často liší i trojnásobně.

K rezervaci doporučujeme využít srovnávač většiny autopůjčoven, který vám výsledky seřadí podle vašich zvolených kritérií:

Cestovatelé mívají dobré zkušenosti například s půjčovnami IceRentalCars, Europcar nebo Budget. Oblíbená je také půjčovna Geysir, která má přímo v podmínkách uvedeno, že akceptuje i debetní karty. všechny lze přitom vyfiltrovat i na výše zmíněném webu booking.com.

Ceny autopůjčoven na Islandu

Půjčení auta na Islandu nepatří mezi nejlevnější v Evropě. Cena se odvíjí od délky půjčení (čím delší, tím levnější bude denní cena půjčovného), ale hlavně podle sezóny.. Příklady cen uvádíme níže. Pro přehlednost uvádíme ceny po přepočtu na euro.

 • Týdenní půjčení léto (malé auto): od 720 EUR
 • Týdenní půjčení léto (4x4): od 940 EUR
 • Týdenní půjčení zima (malé auto): od 210 EUR
 • Týdenní půjčení zima (4x4): od 400 EUR
 • Rezervovat auto na booking.com

Na Islandu bývá o něco levnější půjčení přímo v Reykjavíku, dražší pak na letišti. Pokud si chcete aspoň na den prohlédnout i Reykjavík a spokojíte se při cestě z letiště do města s autobusem MHD, může vyjít půjčení v centru města výhodněji. Je třeba vzít v úvahu, že jednosměrná jízdenka na autobus stojí 400 Kč, takže půjčení auta by muselo být minimálně o 800 Kč levnější v centru, rozdíl se dále zvyšuje, cestujete-li ve více lidech.

Vždy čtěte detailně podmínky půjčení a především pojištění, které zjistíte i na webu Booking.com. Některé půjčovny ve výsledné ceně mají pojištění zahrnuto, jinde budete muset připlácet navíc, a to mezi 5 EUR a 20 EUR na den podle typu auta a délky zápůjčky.

Mezinárodní řidičák a další doklady

Island není součástí Evropské unie, ale ani tak si občané EU nemusí před cestou vyřizovat mezinárodní řidičák. V autopůjčovně vám uznají řidičský průkaz z jakékoliv země EU nebo EEA.

Cestovatelé z destinací mimo Evropskou unii potřebují mezinárodní řidičský průkaz.

Autopůjčovny obvykle k zapůjčení vyžadují kreditní kartu. Některé firmy auto umožní i půjčení s debetní kartou, ale buď za méně výhodných podmínek, anebo s velmi vysokým depozitem často přesahujícím i 1 000 EUR. Existují však výjimky, například v podobě autopůjčovny Geysir, která kreditní kartu nevyžaduje.

Ceny benzínu

Benzín je na Islandu dražší než v kontinentální Evropě a výrazně dražší než v Severní Americe. V průměru jsou ceny o 30% vyšší než v Evropě a zhruba o 110% vyšší než v Severní Americe.

Ceny oscilují v přepočtu na eura mezi 1,90 EUR a 2,10 EUR za jeden litr benzínu.

Jak fungují čerpací stanice na Islandu?

Hustota čerpacích stanic zdaleka není taková jako v kontinentální Evropě. Benzínky jsou ve větších městech, nikdy mimo město a málokdy na vesnicích. Zejména při delších cestách okolo Islandu tak rozhodně nejezděte na "výpary".

Pokud si zapůjčíte auto s elektrickým pohonem, není třeba se obávat. Nabíjecích míst pro elektromobily je na Islandu výrazně víc než klasických benzínek a často se nacházejí v opravdu malých městečkách daleko od civilizace.

Běžný benzín se označuje jako "95", nafta je u pump známá pod klasickým označením "Diesel". Ceny se uvádějí za litr benzinu.

Všechny čerpací stanice na Islandu jsou samoobslužné. Po té, co autem dojedete ke stojanu s benzinem, vystupte a na displeji zvolíte částku v islandských korunách, za kterou chcete načepovat.

Při tankování se přívod benzínu automaticky zastaví, jakmile dosáhnete vloženou částku.

Přejete-li si natankovat plnou nádrž, zvolte na obrazovce možnost "Full", při které se přívod benzínu zastaví až dle vašeho uvážení. V tomto případě se částka z karty strhne ihned po natankování.

Většina benzínek má i obchod s pokladnou, kde lze zaplatit benzín i v hotovosti.

Toalety na čerpacích stanicích jsou většinou bezplatné. Naopak potraviny, pití a sladkosti se na pumpách na Islandu prodávají výrazně dráž než v supermarketech (2-3x vyšší ceny).

Parkování

Parkování na Islandu opravdu není žádný problém. Ostatně v zemi s tak nízkou hustotou zalidnění ani být nemůže. Výjimkou je hlavní město Reykjavík, kde je stání v centru zpoplatněno (obvykle kolem 190 ISK na hodinu), ovšem i tady u hlavních zajímavostí najdete parkoviště zdarma.

Provoz a dopravní předpisy

Na Islandu se jezdí vpravo.

Platí zde velmi podobná pravidla jako v jiných evropských zemích. Není třeba se připravovat na žádné záludnosti.

Maximální rychlosti

Na Islandu platí následující rychlosti.

 • V obci – 50 km/h, ale na mnoha místech je rychlost snížená na 30 km/h
 • Mimo obec na zpevněných silnicích – 90 km/h
 • Mimo obec na šotolinových silnicích – 80 km/h

Rychlosti v obcích se velmi často měří, ať už policejními hlídkami nebo pevnými radary.

Kruhové objezdy

V islandských městech i na významných křižovatkách mimo města jsou velmi časté kruhové objezdy.

Pokud má kruhový objezd dva pruhy (což je zejména v Reykjavíku velmi časté), přednost má vždy vozidlo jedoucí ve vnitřním pruhu před vozidlem ve vnějším pruhu.

Na kruhovém objezdu máte povinnost používat směrovky následujícím způsobem:

 • Opouštíte-li objezd prvním výjezdem, blikáte vpravo ještě před vjezdem na kruhový objezd.
 • Vyjíždíte-li druhým výjezdem (tedy de facto jede na křižovatce rovně), blikáte vpravo zhruba od úrovně prvního výjezdu.
 • Vyjíždíte-li levým (posledním výjezdem), před vjezdem na kruhový objezd blikáte vlevo. Až v úrovni předposledního výjezdu změníte směrovku na pravou.

Přednosti v jízdě

Na Islandu platí na neoznačených křižovatkách přednost zprava. Takové křižovatky najdete zejména ve městech.

V úsecích, kde je zákonem nebo dopravním značením stanovena rychlost do 60 km/h, máte povinnost umožnit autobusu bez omezení výjezd ze zastávky.

Chodci mají na přechodech vždy přednost před motorovými vozidly.

Další pravidla

Jaké jsou další užitečné dopravní předpisy?

 • Alkohol v krvi není tolerován v žádné výši.
 • Telefonování za jízdy je striktně zakázáno a často bývá předmětem policejních kontrol.
 • Svícení je povinné po celý den (za nesnížené viditelnosti denní, za snížené viditelnosti noční).
 • Jízda mimo označenou cestu je striktně zakázána.

Hustota provozu a kvalita silnic

Dálnice na Islandu nejsou žádné.

Islandští řidiči jsou ve většině případů ohleduplní a předpisy se zde dodržují. S hustým provozem se můžete setkat v centru Reykjavíku, jinak je ale řízení na Islandu spíš relaxem a pohodou na silnicích zejících prázdnotou.

Venkovské silnice

Vzhledem k velmi řídkému osídlení Islandu je nutné počítat s velkým množstvím prašných šotolinových silnic. Dokonce i na 1 340 km dlouhé hlavní okružní silnici okolo ostrova ("Ring Road") můžete na východě země narazit na krátké nezpevněné úseky.

V této souvislosti je dobré si důsledně pročíst podmínky autopůjčoven, některé z nich totiž zakazují autům, která nemají pohon 4x4, vjezd na nezpevněné silnice. Pokud byste tento zákaz nerespektovali a v šotolinovém úseku měli nehodu nebo poškození auta, automaticky budete hradit plnou částku škody.

Důležité je také mít na paměti, že k mnoha přírodním zajímavostem se bez terénního SUV nelze dostat. Hlavním problémem nejsou ani tak šotolinové cesty, které bývají sjízdné i pro konvenční auta, ale zejména množství říčních brodů, které jsou v odlehlých oblastech Islandu velmi časté.

Obecně však lze říct, že s konvenčním autem nebudete mít problém při objezdu Islandu kolem dokola a ani při cestování po tzv. Zlatém okruhu. Informace o tom, zda je konkrétní zajímavost přístupná běžným autem nebo ne, popisujeme i v detailech míst, co vidět na Islandu.

Oficiální web road.is

Skvělým pomocníkem pro plánování cest autem po Islandu je oficiální web islandské vlády road.is, který poskytuje kompletní informace o aktuální sjízdnosti silnic, mapy zpevněných a šotolinových cest i další informace.

Dalším přehledným webem je také safetravel.is s podobnými a mnohdy lépe provedenými informacemi o cestování po Islandu.

Řízení v zimě

Svá specifika má také ježdění po Islandu během zimy. Upravují se jen opravdu ty nejdůležitější silnice ve velkých městech, a to ještě bez použití soli. Připravte se tedy na časté ježdění na udusané sněhové pokrývce. Silnice lemují oranžové vysoké tyče, jež ohraničují krajnici.

Opravdu počítejte s tím, že pokud se na Island vypravíte v zimě, takřka 100% budete řídit na sněhu. Velké procento venkovských silnic, které nevedou do trvale osídlených oblastí, ale jen k turistickým zajímavostem, je navíc v zimě zavřená. A zimou se na Islandu obvykle myslí období od října do konce května.

Mýtné

Islandské silnice, tunely i mosty jsou všechny zdarma až na jednu jedinou výjimku.

Tou je s délkou 7,5 km druhý nejdelší islandský tunel Vaðlaheiðagöng na severu země poblíž města Akureyri. Leží na hlavní Ring Road číslo 1. Za průjezd tunelem zaplatíte 1 500 ISK. Mýtné lze platit pouze online na webu veggjald.is/en/pricing

Mýto můžete zaplatit maximálně 24 hodin před plánovanou cestou a nejdéle 24 hodin po uskutečnění průjezdu. Tunel je hlídán kamerovým systémem a pokud nezaplatíte, na adresu majitele auta (tedy typicky autopůjčovny) přijde výzva k zaplacení navýšená o administrativní poplatek 400 ISK. Autopůjčovny si tento poplatek automaticky strhnou z vaší kreditní karty.

Chystáš se na Island?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 05. 05. 2024

6 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.