Papuchalk tlustozobý
Island

Půjčení auta na Islandu

Nechcete-li na Islandu trávit dovolenou pouze v Reykjavíku nebo platit opravdu velké částky za autobusové organizované výlety (řádově násobně vyšší než za půjčení auta), vaše první kroky po přistání povedou právě do autopůjčovny. Bez auta totiž Island nepoznáte.

Kde, kdy a jak rezervovat auto na Islandu

U rezervace aut na Islandu platí, že cena závisí hlavně na sezoně. Není příliš velký rozdíl, zda auto zabookujete 14 dní nebo 5 měsíců před cestou (i když dřívější rezervace rozhodně dává šanci na o něco nižší cenu). Ceny půjčení v zimě a v létě se často liší i trojnásobně.

K rezervaci doporučujeme využít srovnávač většiny autopůjčoven, který vám výsledky seřadí podle vašich zvolených kritérií:

Cestovatelé mívají dobré zkušenosti například s půjčovnami IceRentalCars, Europcar nebo Budget. Oblíbená je také půjčovna Geysir, která má přímo v podmínkách uvedeno, že akceptuje i debetní karty. všechny lze přitom vyfiltrovat i na výše zmíněném webu rentalcars.com.

Ceny autopůjčoven na Islandu

Půjčení auta na Islandu nepatří mezi nejlevnější v Evropě. Cena se odvíjí od délky půjčení (čím delší, tím levnější bude denní cena půjčovného), ale hlavně podle sezóny.. Příklady cen uvádíme níže.

  • Týdenní půjčení léto (malé auto): od 20 000 Kč
  • Týdenní půjčení léto (4x4): od 30 000 Kč
  • Týdenní půjčení zima (malé auto): od 8 000 Kč
  • Týdenní půjčení zima (4x4): od 17 000 Kč

Na Islandu bývá o něco levnější půjčení přímo v Reykjavíku, dražší pak na letišti. Pokud si chcete aspoň na den prohlédnout i Reykjavík a spokojíte se při cestě z letiště do města s autobusem MHD, může vyjít půjčení v centru města výhodněji. Je třeba vzít v úvahu, že jednosměrná jízdenka na autobus stojí 400 Kč, takže půjčení auta by muselo být minimálně o 800 Kč levnější v centru, rozdíl se dále zvyšuje, cestujete-li ve více lidech.

Vždy čtěte detailně podmínky půjčení a především pojištění, které zjistíte i na webu Rentalcars.com. Některé půjčovny ve výsledné ceně mají pojištění zahrnuto, jinde budete muset připlácet navíc, a to mezi 5 EUR a 10 EUR na den podle typu auta a délky zápůjčky.

Mezinárodní řidičák a další doklady

Island sice není součástí Evropské unie, ale ani tak není třeba si před cestou vyřizovat mezinárodní řidičák. V autopůjčovně vám uznají i klasický český řidičský průkaz.

Autopůjčovny obvykle k zapůjčení vyžadují kreditní kartu, často vám půjčí i na debetní, ale buď za méně výhodných podmínek, anebo s velmi vysokým depozitem často přesahujícím i 1 000 EUR. Existují však výjimky, například v podobě autopůjčovny Geysir, která kreditní kartu nevyžaduje.

Ceny benzínu a parkování

Benzín je na Islandu jen výrazně dražší než v ČR. Ceny se pohybují v průměru zhruba o 10 Kč na litr více než v Česku. Hustota čerpacích stanic zdaleka není taková jako ve střední Evropě. Na benzínky narazíte jen ve větších městech, nikdy mimo město a málokdy na vesnicích. Zejména při delších cestách okolo Islandu tak rozhodně nejezděte na "výpary".

Pokud si zapůjčíte auto s elektrickým pohonem, není třeba se obávat. Nabíjecích míst pro elektromobily je na Islandu výrazně víc než klasických benzínek a často se nacházejí v opravdu malých městečkách daleko od civilizace.

Parkování na Islandu opravdu není žádný problém. Ostatně v zemi s tak nízkou hustotou zalidnění ani být nemůže. Výjimkou je hlavní město Reykjavík, kde je stání v centru zpoplatněno (obvykle kolem 190 ISK na hodinu), ovšem i tady u hlavních zajímavostí najdete parkoviště zdarma.

Provoz a dopravní předpisy

Na Islandu se jezdí vpravo, tedy jako u nás. Platí zde velmi podobná pravidla jako v ČR a dalších evropských zemích, není třeba se připravovat na žádné záludnosti, snad až na jednu výjimku, kterou tvoří kruhové objezdy. Pokud má kruhový objezd dva pruhy (což je zejména v Reykjavíku velmi časté), přednost má vždy vozidlo jedoucí ve vnitřním pruhu před vozidlem ve vnějším pruhu.

Na Islandu platí tyto rychlosti:

  • v obci – 50 km/h, ale na mnoha místech je rychlost snížená na 30 km/h
  • mimo obec na zpevněných silnicích – 90 km/h
  • mimo obec na šotolinových silnicích – 80 km/h

Dálnice na Islandu nejsou žádné. Rychlosti v obcích se velmi často měří, ať už policejními hlídkami nebo pevnými radary. 

Na Islandu platí stejně jako v ČR nulová tolerance alkoholu a stejně jako v ČR je zde povinné celodenní a celoroční svícení.

Islandští řidiči jsou ve většině případů ohleduplní a předpisy se zde dodržují. S hustým provozem se můžete setkat v centru Reykjavíku, jinak je ale řízení na Islandu spíš relaxem a pohodou na silnicích zejících prázdnotou.

Venkovské silnice

Vzhledem k velmi řídkému osídlení Islandu je nutné počítat s velkým množstvím prašných šotolinových silnic. Dokonce i na 1 340 km dlouhé hlavní okružní silnici okolo ostrova ("Ring Road") můžete na východě země narazit na krátké nezpevněné úseky.

V této souvislosti je dobré si důsledně pročíst podmínky autopůjčoven, některé z nich totiž zakazují autům, která nemají pohon 4x4, vjezd na nezpevněné silnice. Pokud byste tento zákaz nerespektovali a v šotolinovém úseku měli nehodu nebo poškození auta, automaticky budete hradit plnou částku škody.

Důležité je také mít na paměti, že k mnoha přírodním zajímavostem se bez terénního SUV nelze dostat. Hlavním problémem nejsou ani tak šotolinové cesty, které bývají sjízdné i pro konvenční auta, ale zejména množství říčních brodů, které jsou v odlehlých oblastech Islandu velmi časté.

Obecně však lze říct, že s konvenčním autem nebudete mít problém při objezdu Islandu kolem dokola a ani při cestování po tzv. Zlatém okruhu. Informace o tom, zda je konkrétní zajímavost přístupná běžným autem nebo ne, popisujeme i v detailech míst, co vidět na Islandu.

Oficiální web road.is

Skvělým pomocníkem pro plánování cest autem po Islandu je oficiální web islandské vlády road.is, který poskytuje kompletní informace o aktuální sjízdnosti silnic, mapy zpevněných a šotolinových cest i další informace.

Dalším přehledným webem je také safetravel.is s podobnými a mnohdy lépe provedenými informacemi o cestování po Islandu.

Řízení v zimě

Svá specifika má také ježdění po Islandu během zimy. Upravují se jen opravdu ty nejdůležitější silnice ve velkých městech, a to ještě bez použití soli. Připravte se tedy na časté ježdění na udusané sněhové pokrývce, kterou lemují oranžové vysoké tyče, jež ohraničují silnici.

Opravdu počítejte s tím, že pokud se na Island vypravíte v zimě, takřka 100% budete řídit na sněhu. Velké procento venkovských silnic, které nevedou do trvale osídlených oblastí, ale jen k turistickým zajímavostem, je navíc v zimě zavřená. A zimou se na Islandu obvykle myslí období od října do konce května.

Mýtné

Islandské silnice, tunely i mosty jsou všechny zdarma až na jednu jedinou výjimku. Tou je s délkou 7,5 km druhý nejdelší islandský tunel Vaðlaheiðagöng na severu země poblíž města Akureyri. Leží na hlavní Ring Road číslo 1. Průjezd tunelem stojí 1 500 ISK a mýtné lze zaplatit pouze online na webu veggjald.is/en/pricing

Mýto můžete zaplatit maximálně 24 hodin před plánovanou cestou a nejdéle 24 hodin po uskutečnění průjezdu. Tunel je hlídán kamerovým systémem a pokud nezaplatíte, na adresu majitele auta (tedy typicky autopůjčovny) přijde výzva k zaplacení navýšená o administrativní poplatek 400 ISK. Autopůjčovny si tento poplatek automaticky strhnou z vaší kreditní karty.

Chystáš se na Island?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 19. 03. 2023
Navrhni úpravu

1 komentář

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele martuc
martuc
před rokem

Ahoj, každý si asi najde sám, jen jsem chtěl poznamenat, že ceny půjčovného aut v textu potřebují OPRAVIT.

Včera jsem si nakombinoval na léto letenku a bylo legrační, jak jsem rozmýšlel jestli přes Londýn nebo Dusseldorf.

Cvičně jsem si pak totiž zkusil výpůjčku auta a cena za nejmenší Hyundai i10.... 34 tisíc!

Jasně, je to v sezóně a na 10 dní. Tak snižuji na 7 dní a už jen 24K = dostat se blízko k 10 tisícům znamená duben (ale u tohoto nejmenšího prdítka, jehož pohyb na ostrově bude omezený terénem/podmínkami půjčovny)

Nestěžuji si, jen mne to DOST ZASKOČILO.