Benátky
Benátky

24 míst co vidět v Benátkách

Bazilika sv. Marka

Bazilika

Bazilika sv. Marka

Benátky jsou plné samých „nej“, což deklaruje i Bazilika sv. Marka na stejnojmenném náměstí. Jedná se o nejznámější ukázku sakrální byzantské architektury na evropském kontinentu. Pro svou okázalou honosnou fasádu vyskládanou zlatými mozaikami se bazilice dostavěné již v roce 1092 přezdívá „chrám zlata“, což ještě více podtrhne bohatě (pře)zdobený interiér. Bazilika sv. Marka patří k nejvýznamnějším památkám v celé Itálii.

Nejlevnější ubytování v Benátkách (Booking.com)

Počátky baziliky

Kostel sv. Marka zde vyrostl již v letech 828-832 po té, co se benátští kupci v egyptské Alexandrii zmocnili ostatků sv. Marka a pohřbili je v nově vzniknuvším kostele. Od té doby je ostatně sv. Marek Evangelista považován za patrona Benátek. Kostel byl vypálen roku 976 při povstání a znovu postaven v letech 1063-1094 už jako na honosná bazilika inspirovaná stylem kostela Svatých apoštolů v byzantské Konstantinopoli.

Architektura a podoba baziliky

Významná část současné baziliky skutečně pochází už z roku 1094, ovšem během 14. století byla provedena drobná přestavba s gotickými prvky a roku 1801 byl kostel barokně přestaven. I tak ale v sobě nese značnou část původního románskobyzantského slohu, který určujte tvář baziliky dodnes.

Kostel stojí na půdorysu rovnoramenného kříže jako trojlodní chrám. Výraznou dominantou je střecha tvořena pěti mohutnými kupolemi.

Dolní patro baziliky tvoří 5 oblouků s bohatou výzdobou mozaik, soch a antických sloupů, přičemž vstup do kostela střeží mohutná bronzová brána.

Celkové rozměry baziliky jsou úctyhodných 77 metrů na délku, 63 metrů na šířku a 45 metrů do výšky.

Neuvěřitelný interiér vás oslní

Pokud vám přijde bazilika zvenčí nádherná a překrásně zdobená, pak vám její interiér vyrazí dech. Pyšní se mimořádně bohatou sochařskou, malířskou a hlavně mozaikovou výzdobou. Stěny a stropy baziliky jsou vyzdobeny mozaikami z barevných kostiček na ploše přes 4 200 m2! Většina mozaik pochází ze 13. století.

Nejvýznamnější částí vybavení baziliky je však pozlacená část hlavního oltáře ze 12. století (upravená ve 14. stol.) zvaná Pala d'Oro.

Zvonice svatého Marka

K bazilice náleží také nejviditelnější symbol Benátek, Zvonice sv. Marka, tyčící se do výšky 98 metrů. Zvonice byla postavena až více než 500 let po dokončení samotného chrámu (1514) a protože leží mimo hlavní budovu baziliky, zpracovali jsme pro ní detailního miniprůvodce.

Vstupné a otevírací doba

Bazilika se řadí k nejvýznamnějším italským památkám, proto se připravte v sezoně až na hodinové fronty ke vstupu. Máte však možnost online rezervace vstupu, pro kterou je vyčleněná speciální a výrazně kratší fronta (obvykle maximálně 30 minut). Tuto možnost vysoce doporučujeme, byť je za příplatek 3 EUR, protože v určitých dnech je možné, že bez rezervace se dovnitř vůbec nedostanete.

Pro turistickou veřejnost je bazilika otevřená v časech 9:30–17:15 (poslední vstup 16:45). V neděli je vstup až od 14:00 vyjma malého Muzea sv. Marka, které je i v neděli přístupné od 9:30.

Vstupné do baziliky je stejné pro všechny věkové kategorie vyjma dětí pod 6 let, pro které je zdarma:

Pro věřící je vstup zdarma ze severní strany baziliky (vchod Porta dei Fiori), nicméně nebudete mít šanci zblízka si prohlédnout zlatý oltář Pala d'Oro.

Chystáš se do Benátek?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 07. 11. 2022

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.