Comino
Malta

25 míst co vidět na Maltě

Hagar Qim

Archeologické naleziště

Hagar Qim

Megalitické chrámy z mladší doby kamenné patří k nejvýznamnějším památkám na Maltě. Hagar Qim patří k nejzachovalejším svého druhu v celé Evropě.

Hledat ubytování na Maltě

V areálu Hagar Qim najdete přesněji čtyři menší chrámy, respektive jejich pozůstatky. Stavby se datují zhruba do doby 3600 až 3000 let př.n.l.

Působivost chrámu podtrhuje fakt, že se nachází ve zcela nezastavěné oblasti na mírném svahu poblíž moře. Celý areál je zapsán na seznamu UNESCO spolu s dalšími chrámy ve městě Tarxien poblíž Valletty.

Chrám Hagar Qim

Hlavním bodem areálu je přes 5 500 let starý chrám Hagar Qim, který najdete hned u vstupu. Archeologické pozůstatky jsou kryté velkým baldachýnem, aby na nepříznivě nepůsobily povětrnostní vlivy.

V chrámu Hagar Qim můžete obdivovat největší monolit použitý při stavbách megalitických chrámů na Maltě. Měří 6 metrů a váží přes 57 tun.

Chrám Mnajdra

Od chrámů Hagar Qim vede pohodlný asi 500 metrů dlouhý chodníček z kopce směrem k moři.

Na jeho konci stojí pozůstatky menšího chrámu Mnajdra a otevírají se odsud krásné výhledy na moře.

Vstupné a otevírací doba

Otevřeno je denně od 10:00 do 18:00. Aktuální informace najdete na oficiálním webu: heritagemalta.mt/hagar-qim-and-mnajdra.

Za vstup se platí následující částky.

  • 10 EUR dospělí, 
  • 7,50 EUR senioři a mladiství (12-17 let), 
  • 5,50 EUR děti.

Vstupenka platí do areálu Hagar Qim i Mnajdra.

Jak se tam dostat

Hagar Qim leží jen pár metrů od hlavní silnice podél jižního pobřeží poblíž městečka Qrendi. Sledujte ukazatele, které vás na "Hagar Qim" dovedou už od Valletty či letiště. U vchodu je bezplatné parkoviště.

Stejně jako k vyhlídce na jeskyni Blue Grotto se sem dostanete autobusovými linkami 74 a 201. Z Valletty jede linka 74, z letiště nebo města Mdina pak 201 (ta nejede o víkendu). Zastávku najdete jen pár desítek metrů od vstupu a jmenuje se "Hagar".

Ceny jízdenek a další informace o autobusech na Maltě najdete v kapitole Doprava.

Chystáš se na Maltu?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele jantomsa
naposledy aktualizováno 21. 11. 2023

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.