Zpět na seznam míst co vidět na Maltě
Mdina

Mdina

Mdina (tzv. "Tiché Město") je právem považována za nejkrásnější město Malty a patří k nejnavštěvovanějším místům. Při cestě kolem města Ir-Rabat je historická Mdina nepřehlédnutelná, jelikož celé město stojí na druhém nejvyšším bodě Malty, v nadmořské výšce kolem 200 metrů. Kořeny Mdiny sahají až zhruba do roku 4000 př. n. l., poprvé opevněna byla Féničany v roce 700 př. n. l. Když se Malta dostala pod kontrolu Římanů, v Mdině vyrostly první paláce a začal její rozmach. Svůj název, který přetrvává do současnosti, získalo město od sicilských Arabů, kteří Maltu ovládali v 1. století n.l.

Až do roku 1565 byla Mdina hlavní město Malty. Naprostá většina budov Mdiny pochází ze 16. století, protože v tu dobu zasáhlo Maltu silné zemětřesení a z původních starověkých památek nezbylo nic.

Středověká Mdina je, ač malá rozlohou, plná historických památek. Mezi nejvýznamnější patří opevnění a hradby, Benediktinský klášter, městské brány, katedrála sv. Pavla a katakomby nebo paláce Falzon či Vilhena. Podívejte se na seznam všech památek i se vstupným či otevírací dobou například na web malta.com.

Jak se sem dostat

Mdina leží v centrální části ostrova ve městě Ir-Rabat a míří sem silniční ukazatelé z celé Malty. Do samotného historického jádra je vjezd autům zakázán, ovšem na příjezdových trasách najdete vždy bezplatná parkoviště, která však v letní sezoně mohou být přeplněná.

Město je však dobře dostupné autobusovou dopravou. Do Mdiny jezdí hned 8 autobusových linek, každá z nich s intervalem 30-60 minut. 

Ceny jízdenek a další informace o autobusech na Maltě najdete v kapitole Doprava.

  • Naviguj: 35.8855, 14.4033

Další místa na Maltě

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele jantomsa
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 29 dny
Navrhni úpravu