Braniborská brána v Berlíně
Berlín

28 míst co vidět v Berlíně

Letiště Tempelhof

Letiště, Park

Tempelhof

Řadíte se k milovníkům letectví, historie či staveb, které v průběhu času zcela diametrálně účel své existence? Pak při návštěvě Berlína nesmíte minout bývalé letiště Tempelhof, mimořádné místo, které psalo historii města.

Nejlevnější ubytování v Berlíně (Booking.com)

Letecký most do Západního Berlína

Letiště Tempelhof výraznou měrou psalo historii krátce po Druhé světové války v letech 1948-1949 během pozemní blokády Berlína sovětskými vojsky. Protože se nacházelo v Západní zóně, stalo se jedinou spojnicí a zásobovacím místem Západního Berlína se světem.

Během nejrušnějších dní z letiště Tempelhof startovalo nebo přistávalo letadlo každých 90 sekund.

Monumentální terminál

Pozornosti neunikne ani monumentální letištní budova, která byla v době dokončení stavby roku 1942 největší souvislou budovou na světě podle zastavěné plochy. Letiště totiž bylo vybráno jako hlavní vzdušný přístav pro megalomanský projekt Adolfa Hitlera na hlavního město světa Germanii a tomu musel být přizpůsoben i terminál, na svou dobu obrovský a velmi moderní.

Od letiště k veřejnému parku

Během Studené války letiště sloužilo jako vojenské, po roce 1985 se opět obnovily i civilní lety, avšak létaly sem jen menší letadla, zejména na obchodních trasách. Většinu provozu převzala letiště Tegel a Schönefeld.

Vzhledem k tomu, že se letiště nachází prakticky v centru obytné zóny, kvůli nemožnosti jeho rozvoje a nadměrné hlukové zátěže bylo rozhodnuto o jeho uzavření, ke kterému došlo roku 2008.

Od té doby naprostá většina letištní plochy včetně přistávací a vzletové dráhy slouží jako veřejný volně přístupný park, který si rychle získal oblibu mezi místními. Veřejně přístupná je i hlavní část letištního terminálu.

Poloha a doprava

Letiště Tempelhof leží na jižním okraji širšího centra Berlína a je dobře dostupné veřejnou dopravou:

  • Metro U-Bahn – stanice Platz der Luftbrücke (linka U6)
  • Autobusy – zastávka Platz der Luftbrücke (linky 104, 248)

Chystáš se do Berlína?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Lajnhart
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.