Funchal

29 míst co vidět na Madeiře

Funchal

Město, Katedrála, Botanická zahrada, Pevnost, Muzeum, Oblázková pláž

Funchal

Funchal je hlavní a s více než 110 000 obyvateli i největší město Madeiry, které vás pohltí svou koloniální atmosférou.

Město leží v široké zátoce na jihovýchodě ostrova a kvůli hornatému okolí šplhá od moře po kopci až do míst, za která díky terénu dál prostě nemůže.

Funchal je tvořen 4 základními celky – historickým centrem uprostřed, Starým městem (Zona Velha) na východě, turistickou oblastí s hotely a na západě a obytnými čtvrtěmi v prstenci okolo.

10 nejlepších hotelů ve Funchalu

Centrum a Staré město pochází z dob první kolonizace, která začala na Madeiře v roce 1424. Proplétat se tu budete úzkými uličkami se starými rybářskými a měšťanskými doby se silnou koloniální atmosférou.

Památky a zajímavosti

Samotné historické centrum města a jeho nejbližší okolí není rozlehlé a projít se dá pěšky za jeden půlden. Ve Funchalu nevynechte tyto památky a zajímavá místa:

 • Mercado dos Lavradores – každodenní farmářské a rybářské trhy konající se ve velké tříposchoďové tržnici. Nakoupíte tu čerstvé ovoce a zeleninu, ryby, květiny či výrobky z proutěného zboží,
 • Katedrála  – hlavní funchalská katedrála z roku 1514 možná svým strohým vnějškem stylu manuelské gotiky a menším vzrůstem nezaujme na první pohled, ale bohatě zdobený interiér v mudéjarském slohu a zejména dřevěný maurský strop z cedrového dřeva už rozhodně za návštěvu stojí, 
 • Jardim Botanico – krásná velká zahrada s upravenými záhony francouzského stylu i divokými porosty a jezírky, 
 • Jardim Tropical Monte Palace – druhou botanickou zahradou je Jardim Tropical okolo letohrádku Monte Palace u vrchní stanice kabinové lanovky a je jedním z nejnavštěvovanějších míst Funchalu. Naskytnou se odtud také krásné výhledu na celé město a oceán. Další informace přinášíme v samostatném detailu místa,
 • Parque de Santa Catarina – největší městský park se sochou mořeplavce Kryštofa Kolumba a známou budovou madeirského casina, 
 • Pevnosti – ve městě se nacházejí dvě významné pevnosti ze 16. století - Fortaleza do Pico na kopci nad historickým centrem a Fortaleza São Tiago přímo u moře ve Starém městě
 • Museo CR7 – sportovní fanoušci nevynechají muzeum Cristana Ronalda, rodáka z Madeiry, oficiální informace na museucr7.com

Ubytování ve Funchalu

Funchal jako největší město nabízí také nejvíce možností ubytování od velmi levných apartmánů a penzionů s cenami kolem 800 Kč za noc pro 2 po dražší klasické hotely, avšak i u nich často narazíte na ceny pod 1 000 Kč za noc ve dvoulůžkovém pokoji.

Funchal je ideálním místem pro ubytování před odletem či po příletu nebo chcete-li být přímo v centru dění a na výlety vyrážet veřejnou dopravou. Přinášíme vám tipy na levná a dobře hodnocená ubytování:

Pláže a koupání

Přímo ve Funchalu najdete dvě větší veřejné pláže, obě jsou pokryté velkými oblázky. Pro zobrazení polohy na mapě klikněte na název pláže.

Větší a delší je Praia Formosa na západním okraji města, menší pak Praia São Tiago poblíž historického centra. Na obě pláže je vstup zdarma, pláž Formosa je vybavena půjčovnami lehátek.

Mnohem populárnější jsou však ve Funchalu dva plavecké bazény pod otevřeným nebem přímo u moře. Voda v nich je vyhřívaná a můžete si užívat kompletních služeb od převlékáren přes sprchy po stánky s občerstvením. Z obou je také upravený přístup po schodech do moře.

Za vstup se platí 5,20 EUR.

 • Complexo Balnear do Lido - mapa
 • Complexo Balnear do Punta Gorda - mapa

Doprava a MHD

Jak se pohybovat po Funchalu?

Autobusem

Městskou hromadnou dopravu po Funchalu obstarává asi 20 linek autobusů.

Zastávky jsou přehledně značené s jízdními řády a mapou linek. Matoucí může být, že některé spoje MHD Funchal a meziměstských autobusů SAM mají stejné označení linky, i když se jedná o různé dopravce a linky jedou úplně někam jinam.

Funchalská MHD jezdí se žlutými autobusy.

Systém jízdenek využívá kartičky GIRO, na které si můžete dobíjet stále dokola další jízdenky.  První koupě kartičky stojí 0,50 EUR + cena zvolené jízdenky.

Kartičku tedy nevyhazujte! Kartu koupíte v automatech či stáncích s prodejem jízdenek, ty jsou ale většinou jen v centru. Lze jí však koupit i u řidiče celkem za 1,95 EUR (0,50 EUR za kartičku + 1,45 EUR jedna jízda). Kartu můžete dobíjet znovu pouze v automatech nebo u prodejních stánků. V takovém případě vyjde jízdné takto:

 • 1 jízda - 1,45 EUR
 • 1 jízda při dobití 10 jízdenek - 1,35 EUR
 • 1denní (platí jen v kalendářní den) - 4,50 EUR
 • 3denní - 11,50 EUR

Jízdenky platí pouze ve žlutých autobusech MHD v rámci Funchalu, ne pro cesty mimo město.

Jízdní řády, aktuální ceny jízdenek i mapy tras najdete na oficiálním webu horariosdofunchal.pt.

Lanovkou

Ve Funchalu jsou v provozu dvě visuté kabinkové lanovky. Jedna vede z centra přímo k Monte Palace a Jardim Tropical, druhá spojuje dvě botanické zahrady: Jardim botanical a Monte Palace s Jardim Tropical.

 • Teleférico do Funchal – přes 3200 metrů dlouhou cestu z centra na kopec Monte zvládne za 15 minut a překročí 560 výškových metrů. Zpáteční jízdné je za 18 EUR, jednosměrné za 12,50 EUR, více informací na madeiracablecar.com.
 • Teleférico do Jardim Botanico – 1600 metrů dlouhá lanovka spojuje dvě botanické zahrady. Zpáteční jízdné vyjde na 14 EUR, jednosměrné za 9,25 EUR, více informací na telefericojardimbotanico.com.

Autem

Parkování ve Funchalu je na parkovištích vždy zpoplatněné, pozor na to, že v automatech se dá obvykle platit jen mincemi.

Ceny stání se pohybují mezi 1,50 EUR na hodinu až po zvýhodněné ceny kolem 6,50 EUR na celý den.

Ve Funchalu kromě klasických taxíků působí i aplikace Uber.

Chystáš se na Madeiru?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 19. 06. 2024

2 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.