Zpět na seznam míst co vidět na São Miguel
Ribeira Seca

Vila Franca do Campo

Jedno z největších měst na ostrově, Vila Franca do Campo, leží na jižním pobřeží a patří mezi velmi populární atrakce, ale místa pro ubytování. Osada vybudovaná v 15. století byla po nějakou dobu největším a hlavním městem ostrova, ale po velkém zemětřesení roku 1522 byly všechny úřady přesunuty do Ponta Delgady. 

Vila Franca do Campo nabídne zajímavé památky, pěkné historické centrum, ale i přírodní krásy na pevnině i v moři. Okolí města zdobí ananasové a pomerančové plantáže.

Poblíž přístaviště na východním konci města se můžete vykoupat a zarelaxovat na hezké pláži Praia Vinha D'Areia s černým sopečným pískem.

Poutní místo Nossa Senhora da Paz

K nejznámějším památkám na celých Azorech patří poutní místo Ermida de Nossa Senhora da Paz, tedy kaple Panny Marie míru. Ta stojí na kopci nad městem a naskýtá se odsud překrásný výhled na celé pobřeží.

Kaple s ikonickým bílým schodištěm zdobeným typickými "azulejos", tedy obrazy z modrých kachlíků, byla vybudována v roce 1764 na místě, kde údajně viděl během 16. století pastýř zjevení Panny Marie.

Vstup na schodiště i do kaple je zdarma, interiér však bývá často zavřený a otevírá se jen při církevních obřadech.

Ke kapli se dostanete autem po značené dlážděné ulici, která vede z centra města i od dálnice.

Ostrůvek Ilhéu de Vila Franca

Necelých 400 metrů od pobřeží nad mořskou hladinu vystupuje pozůstatek bývalé sopečné kaldery v podobě malého ostrůvku, jehož tvar připomíná prsten. Severní okraj kaldery je však přerušený a lodí se tak vplout přímo do nitra bývalého kráteru.

Mělké a velmi klidné vody kaldery lákají ke koupání a šnorchlování. I díky skoro úplně uzavřenému kráteru, do kterého proudí mořská voda jen úzkou průrvou, zde bývá nejteplejší voda z celého ostrova São Miguel nepočítáme-li termální prameny.

Budete-li mít aspoň půl dne času, určitě doporučujeme ostrůvek navštívit a vykoupat se zde. Jde rozhodně o jedno z nejhezčích koupacích míst na São Miguel.

Protože je ostrov chráněnou přírodní rezervací, přístup na něj je omezen na 400 návštěvníků denně (maximum v jeden okamžik může být 200 lidí) a navštívit jej lze pouze od poloviny června do poloviny října.

Na ostrůvek vyplouvají oficiální trajekty z centrálního přístaviště Vila Franca, a to jednou za hodinu od 10:00 do 17:00 (poslední návrat z ostrova v 18:10).

Zpáteční jízdenka na loď stojí 11,20 EUR a i z důvodu omezeného počtu návštěvníků určitě doporučujeme rezervovat alespoň několik dní předem přes oficiální web: bilheteira.cnvfc.net

Ubytování Vila Franca

Ve městě si vyberete z poměrně široké škály od malých rodinných penzionů s cenami kolem 1 500 Kč za noc po luxusnější hotely od 3 500 Kč na noc výš.

K nejoblíbenějším levným ubytováním patří apartmán Pousada da Vila přímo v centru města, z běžných hotelů se lze ubytovat v hezkém Vinha da Areia Beach Hotel *** přímo u pláže nebo v luxusnějším resortu Pestana Bahia Praia Nature & Beach Resort ****.

Velmi stylové bydlení nabídne hotel Convento de São Francisco v bývalém klášteře sv. Františka v centru města.

Jak se do Vila Franca dostat?

Město je skvěle dostupné autem po dálnici z Ponta Delgady, odkud sem dojedete po 25 km a slabé půlhodince (mapa trasy).

Díky velikosti města je ale Vila Franca také jedním z vhodným cílů, pokud si auto nechcete půjčovat. Dostanete se sem poměrně frekventovaným autobusovým spojením z Ponta Delgady, a to cca 12x denně ve všední dny a 6-8x denně o víkendech. Oficiální jízdní řád byl naposledy aktualizován v roce 2013, proto bude třeba detailní informace zjistit až na místě.

  • Naviguj: 37.7191, -25.4333

Další místa na São Miguel

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 25 dny
Navrhni úpravu