Chalkidiki
Chalkidiki

28 míst co vidět na Chalkidiki

Pláž Epanomi

Písčitá pláž

Epanomi

Pláž Epanomi, někdy zvaná také jako Potamos Beach podle blízkého městečka, patří mezi nejhezčí v relativní blízkosti Soluně. Nachází se na malém špičatém písčitém mysu, je obklopena dunami a leží zcela mimo jakékoliv letovisko. Právě z nejužšího bodu pláže je za hezkého počasí nádherný výhled na nejvyšší horu Řecka Olympos tyčící se na druhé straně Soluňského zálivu.

Hlavním lákadlem pláže je však starý vrak ztroskotané lodi poblíž břehu.

Koupání a zázemí pláže

Epanomi Beach svým špičatým tvarem trochu připomíná fenomenální chorvatskou pláž Zlatni rat, avšak oproti ní je značně méně navštěvovaná a odlehlá. Pláž pokrývá polohrubý, ale na chůzi příjemný bílý písek a vstup do moře je na obou stranách poměrně pozvolný. Voda zde bývá klidná a bezpečná.

Celkově pláž Epanomi měří přes 7 km a z většiny se nachází mimo zástavbu v krajině dun porostlých travinami. 

Tomu také odpovídá prakticky neexistující zázemí pláže. Občas se zde v hlavní sezoně objeví stánkaři s občerstvením, ale spíš čekejte volné prostředí s dostatkem soukromí a bez většího turistického zázemí.

Vrak lodi i jezírka s plameňáky

Jen asi 20 metrů od jižního okraje pláže narazíte na starý zrezivělý vrak lodi, přesněji vodního buldozeru, který se zde porouchal v roce 1970 a dnes vytváří ideální prostředí pro milovníky šnorchlování. Protože je na mělčině velmi blízko břehu, při jeho prozkoumávání si opravdu vystačíte jen se šnorchlem, není potřeba žádné potápěčské vybavení.

Na severní straně pláže pak minete slanovodní jezírka a mokřady, kde lze několikrát do roku pozorovat plameňáky při tahu do jiných krajin (obvykle na jaře a na podzim), celoročně třeba kormorány.

Jak se k pláži dostat?

Nejsnáze se k pláži dostanete autem, lze dojet na její východní nebo severní konec, odkud k mysu musíte po písku už pěšky, což ale nevadí, protože se jedná o hezkou procházku podél moře. Ze Soluně nejprve dojeďte do vesnice Epanomi, odkud se dá pokračovat po úzkých asfaltkách buď na jih ke kempu Akti Retzika (mapa trasy) nebo jihozápad ke kapli Agios Nikolaos (mapa trasy).

Z letiště Thessaloniki, kde si nejlépe půjčíte auto, sem dorazíte asi po 25 km.

Ze soluňského autobusového nádraží IKEA jezdí do Epanomi a v červenci a srpnu přímo k pláži jednou za 30 minut autobusová linka 69A, linka 69B pak končí v centru Epanomi. 

Chystáš se na Chalkidiki?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 19. 04. 2023

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.