Průvodce ostrovem

Poutní Tinos

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Co tady objevíš?

Řecký ostrov Tinos patří do skupiny Kykladských ostrovů nedaleko hlavního města Athén. Mezi Řeky se jedná o poutní místo, které každoročně navštěvují 25. března a 15. srpna proto, aby se po kolenou plazili na kopec ke kostelu Panagia Megalochari, který skrývá figurku Panenky Marie. I proto se Tinosu přezdívá „Lourdy Egejského moře“.

Naproti tomu je Tinos z pohledu turismu spíše neobjeveným místem ve Středozemním moři, a to neprávem.

I v hlavní sezoně najdete poloprázdné pláže a silnice, které vás zavedou do scénických vesniček uprostřed hor obklopených vyzdobenými holubníky. Autentické bydlení v řeckých chatičkách na samotě u moře bude jen třešničkou na dortu.

Průvodce pro tebe napsal David Eiselt
Připrav se na
2–5 dní
Na průzkum ostrova postačí dva dny, zbytek si užijte na pláži.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Červen–září
Vyhněte se týdnu okolo 15. srpna kvůli poutníkům.
Více o počasí
Letenky od
6 000 Kč
Přímo na Tinos se nelétá. Vezměte to přes Mykonos nebo Athény.
Akční nabídky

Praktické tipy na Tinos

Zajímají tě víza, ceny nebo kultura? Další tipy najdeš v Průvodce Řecko

Zavřít boční panel

Doprava

Jak se nejlépe pohybovat ve měste a okolí

Jak na Tinos

Tinos trpí absencí letiště, vede sem proto jediná možná dopravní varianta, a to pomocí lodí.

Z Athén lze využít oba hlavní přístavy Piraeus a Rafina. Trajekty vyplouvají několikrát denně a cena zpátečních plaveb začíná na 40 €. Dostupné lodě a jejich časy vyplutí si zkontrolujete např. na letsferry.gr.

Na Tinos se levně dostanete i ze sousedního ostrova Mykonos, kam lze několikrát za rok najít akční letenky okolo 2.000 Kč. Nejlevněji sem pluje Fast Ferries, a to za 13,60 € za cestu tam i zpět.

Jak se pohybovat po Tinosu

Po vystoupení z lodi se ocitnete v přístavu města Tinos. Najdete tu jak hlavní autobusovou stanici, tak mnoho poboček autopůjčoven nabízejících jak auta, tak i skútry a čtyřkolky.

Autem/skútrem

Ideální k poznávání krás ostrova je si vypůjčit některý z individuálních dopravních prostředků. Standardní ceny se pohybují mezi 20–40 € za den dle typu a výkonu. Doporučit můžeme půjčovnu vidalis-rentacar.gr, kdy není problém vše zařídit až na místě.

Tinosem na skútru

Provoz na Tinosu je slabý, problémy však může dělat silný nárazový vítr v horách. Jezděte proto bezpečně.

Silnice na Tinosu

Autobusem

Místní autobusové linky jsou spíše pro místní obyvatele, neboť jejich frekvence příliš nezaujme a na cestě byste více čekali, než jeli.

Webové stránky dopravce s mapou a jízdním řádem najdete zde: kteltinou.gr.

Zavřít boční panel

Ubytování

Kde a za kolik přenocovat

Lokality

Pokud budete mít půjčený skútr, je ideální lokalitou oblast na jižní části ostrova, za městem Tinos. Budete mít vše důležité po ruce – taverny v Tinosu, obchody s potravinami a pláže.

Severní část ostrova nabídne sice skvělé panoramatické pohledy na pobřeží a několik hezkých pláží, je lepší však tuto oblast zařadit spíše na seznam výletů než lokalit vhodných k přespání.

Ceny

Cena ubytování na Tinosu nikterak nevybočuje z řeckého průměru. Standardně během léta zaplatíte okolo 1.200 Kč za noc a pokoj a i v případě lepších hotelů a apartmánů se nedostanete přes 2.000 Kč za noc.

Doporučujeme místo tradičních hotelů vyzkoušet soukromé chatky v řeckém stylu. Spoustu z nich navíc leží na venkově, což jen umocňuje autentičnost. Vyhledáte je na Airbnb s cenami okolo 1.000 Kč. Osobně můžeme doporučit tento airbnb.cz/rooms/19742939.

Řecká chatka

Nezapomeňte si vyzvednout slevu u Airbnb na první pobyt.

Zavřít boční panel

Co podniknout

Nejlepší výlety a aktivity

Road trip napříč ostrovem

Půjčte si skútr nebo čtyřkolku a objeďte ostrov kolem dokola. Vede tu jen jeden hlavní okružní tah, kdy se od pobřeží vydáte do mírně vyšších kopců či hor, odkud se vám vybídnou nádherné panoramatické výhledy na pobřeží i okolní Kykladské ostrovy.

Pláže

Tinos nabídne několik menších pláží podél celého ostrova, nejvíce pak na jižním pobřeží.

Ty nejlépe dostupné jsou východně od města, např. Agios Ioannis Porto, kde najdete i menší plážové restaurace s běžnými cenami (např. ledová káva za 2 €, sendvič za 4 €), kdy na základě objednávky můžete zdarma využít slunečník s lehátky.

Pláž Ioannis Porto

Po stopách víry

Tinos je poutním místem nejen katolických Řeků. Nechte se alespoň na chvíli zlákat místními kostelíky a pár z nich navštivte i přesto, že tu jste spíše kvůli letní dovolené u moře.

Co vidět a navštívit na Tinosu

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy na Tinosu

Zavřít boční panel

Monastiri

Klášter Panny Marie Andělské se nachází na samotném vrcholku hory Kechrovouni. Jeho historie se datuje přes tisíc let a je spjatá s legendou, kdy se sestře Pelagii zjevila ve snu socha Panenky Marie. Ta ji následně podle snu našla na místě, kde je dnes postaven mramorový klášter Panny Marie.

Zavřít boční panel

Falatados

Příjemná vesnička, jejíž datum založení se datuje zpět do 14. století. Hlavní dominantou je kostel Nejsvětější trojice Agios Ioannis. Vedou k němu úzké malebné uličky a na předměstí se můžete občerstvit v některé z místních taveren.

Zavřít boční panel

Volax

Asi ta nejmalebnější řecká vesnička nese jméno Volax. Nachází se v kopcích zasypaných kulatými kameny, které jsou považovány za geologický unikát.

Místní zde udržují tradiční ruční pletení košíků a kromě příjemné procházky mezi jednotlivými domky tu najdete i pramen vody, venkovní divadlo a holubí dům.

Nechybí ani tradiční taverna s řeckými pokrmy.

Taverna ve Volaxu

Zavřít boční panel

Loutra

Vesnička vystavěná v zeleném údolí působí spíše jako oáza. Loutra je domovem dvou katolických řádů – jezuitského a uršulinského – se základní školou, kam se až do roku 1980 vysílaly dívky z celého Řecka.

Zavřít boční panel

Kolimbithra

Přírodní „mořský rybník“ s dvěma písečnými plážemi se opakovaně vytváří během každého odlivu.

Menší z nich je vybavena slunečníky s lehátky, sprchami a toaletami a sousedící větší zůstává nedotčena, kdy tu lze spatřit kachny a želvy. Z obou pláží dohlédnete na malý Dračí ostrov Drakonisi.

Zavřít boční panel

Pirgos

V této vesničce nahlédnete pod sukni tomu, co udělali Tinos slavným – zpracování mramoru. Fontána, mramorové kostely, dvě muzea a umělecká škola zaměřená na výrobu mramorových soch se nachází právě v Pirgosu.

Zavřít boční panel

Panormos

Rybářské městečko dříve sloužilo jako přístav pro export mramoru, který se na Tinosu těží. Dnes se jedná o menší přístav s rybářskými loďkami a desítkou restaurací podél betonové promenády.

Loďky v Panormosu

Zavřít boční panel

Ormos Isternion

Malá rybářská osada, k níž vedou nekonečné šikany, během nichž můžete obdivovat azurové moře omývající břehy Tinosu. Jen dvě minuty chůze přes malý kopeček vás pak dělí od písečné pláže chráněné před větrem a nabízející pohled na sousední ostrov Siros.

Zavřít boční panel

Kardiani

Vesnička nacházející se nad zálivem Yannaki s panoramatickým výhledem na Kyklady. Díky bohatým podzemním vodám bývá okolí na rozdíl od zbytku ostrova plné zeleně. Kromě samotného výhledu se můžete vydat po pěší stezce dolů až k pláži Kalivia.

Kalivia

Zavřít boční panel

Tarambados

Oblast okolo vesničky Tarambados je poseta desítkami holubníků. Každý z nich je autentický s vlastní dekorací.

Holubník

Zavřít boční panel

Kostel Panagia Evangelistria

Mramorový kostel Zvěstování Panny Marie je vystavěn na vrcholku města Tinos. Během slavností je od přístavu až ke kostelu natažen červený koberec, po němž se poutníci po čtyřech plazí až k sošce Panenky Marie.

Po čtyřech

Počasí a sezóny na Tinosu

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Tinos
Na koupání během léta ideální

12 °C

12 °C

15 °C

17 °C

22 °C

27 °C

30 °C

28 °C

27 °C

22 °C

17 °C

12 °C

Počasí

Na Tinosu panují typická horká a suchá léta, která začínají vždy od poloviny května a drží se do poloviny října. V druhé části roku pak přichází chladné a deštivé zimy, kdy se teploty z letních 30 °C propadnou i k 10 °C.

V horách a na severní části ostrova bude často foukat kvůli letnímu větru Meltemi, jenž ofukuje celou část Kykladských ostrovů během léta. Pláže na jižní straně ostrova jsou většinou kryté a tolik zde nefouká.

Sezóny a kdy vyrazit

Na Tinos se vydejte prakticky kdykoli během léta. Výhodou oproti ostatním ostrovům je fakt, že ceny a obsazenost hotelů či apartmánů je nízká po celý rok.

Výjimkou jsou jen dny okolo svátku Nanebevzetí Panny Marie 15. srpna, kdy se sem sjíždí řečtí poutníci a ostrov je tak přeplněný.

Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 9 dny
Navrhni úpravu