Průvodce ostrovem

Poutní Tinos

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Co tady objevíš?

Řecký ostrov Tinos patří do skupiny Kykladských ostrovů nedaleko hlavního města Athén. Mezi Řeky se jedná o poutní místo, které každoročně navštěvují 25. března a 15. srpna proto, aby se po kolenou plazili na kopec ke kostelu Panagia Megalochari, který skrývá figurku Panenky Marie. I proto se Tinosu přezdívá „Lourdy Egejského moře“.

Naproti tomu je Tinos z pohledu turismu spíše neobjeveným místem ve Středozemním moři, a to neprávem.

I v hlavní sezoně najdete poloprázdné pláže a silnice, které vás zavedou do scénických vesniček uprostřed hor obklopených vyzdobenými holubníky. Autentické bydlení v řeckých chatičkách na samotě u moře bude jen třešničkou na dortu.

Průvodce pro tebe napsal David Eiselt
Připrav se na
2–5 dní
Na průzkum ostrova postačí dva dny, zbytek si užijte na pláži.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Červen–září
Vyhněte se týdnu okolo 15. srpna kvůli poutníkům.
Více o počasí
Letenky od
6 000 Kč
Přímo na Tinos se nelétá. Vezměte to přes Mykonos nebo Athény.
Akční nabídky
Zavřít boční panel

Monastiri

Klášter Panny Marie Andělské se nachází na samotném vrcholku hory Kechrovouni. Jeho historie se datuje přes tisíc let a je spjatá s legendou, kdy se sestře Pelagii zjevila ve snu socha Panenky Marie. Ta ji následně podle snu našla na místě, kde je dnes postaven mramorový klášter Panny Marie.

Zavřít boční panel

Falatados

Příjemná vesnička, jejíž datum založení se datuje zpět do 14. století. Hlavní dominantou je kostel Nejsvětější trojice Agios Ioannis. Vedou k němu úzké malebné uličky a na předměstí se můžete občerstvit v některé z místních taveren.

Zavřít boční panel

Volax

Asi ta nejmalebnější řecká vesnička nese jméno Volax. Nachází se v kopcích zasypaných kulatými kameny, které jsou považovány za geologický unikát.

Místní zde udržují tradiční ruční pletení košíků a kromě příjemné procházky mezi jednotlivými domky tu najdete i pramen vody, venkovní divadlo a holubí dům.

Nechybí ani tradiční taverna s řeckými pokrmy.

Taverna ve Volaxu

Zavřít boční panel

Loutra

Vesnička vystavěná v zeleném údolí působí spíše jako oáza. Loutra je domovem dvou katolických řádů – jezuitského a uršulinského – se základní školou, kam se až do roku 1980 vysílaly dívky z celého Řecka.

Zavřít boční panel

Kolimbithra

Přírodní „mořský rybník“ s dvěma písečnými plážemi se opakovaně vytváří během každého odlivu.

Menší z nich je vybavena slunečníky s lehátky, sprchami a toaletami a sousedící větší zůstává nedotčena, kdy tu lze spatřit kachny a želvy. Z obou pláží dohlédnete na malý Dračí ostrov Drakonisi.

Zavřít boční panel

Pirgos

V této vesničce nahlédnete pod sukni tomu, co udělali Tinos slavným – zpracování mramoru. Fontána, mramorové kostely, dvě muzea a umělecká škola zaměřená na výrobu mramorových soch se nachází právě v Pirgosu. 

Zavřít boční panel

Panormos

Rybářské městečko dříve sloužilo jako přístav pro export mramoru, který se na Tinosu těží. Dnes se jedná o menší přístav s rybářskými loďkami a desítkou restaurací podél betonové promenády.

Loďky v Panormosu

Zavřít boční panel

Ormos Isternion

Malá rybářská osada, k níž vedou nekonečné šikany, během nichž můžete obdivovat azurové moře omývající břehy Tinosu. Jen dvě minuty chůze přes malý kopeček vás pak dělí od písečné pláže chráněné před větrem a nabízející pohled na sousední ostrov Siros.

Zavřít boční panel

Kardiani

Vesnička nacházející se nad zálivem Yannaki s panoramatickým výhledem na Kyklady. Díky bohatým podzemním vodám bývá okolí na rozdíl od zbytku ostrova plné zeleně. Kromě samotného výhledu se můžete vydat po pěší stezce dolů až k pláži Kalivia.

Kalivia

Zavřít boční panel

Tarambados

Oblast okolo vesničky Tarambados je poseta desítkami holubníků. Každý z nich je autentický s vlastní dekorací.

Holubník

Zavřít boční panel

Kostel Panagia Evangelistria

Mramorový kostel Zvěstování Panny Marie je vystavěn na vrcholku města Tinos. Během slavností je od přístavu až ke kostelu natažen červený koberec, po němž se poutníci po čtyřech plazí až k sošce Panenky Marie.

Po čtyřech

Počasí a sezóny na Tinosu

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Tinos
Na koupání během léta ideální

12 °C

12 °C

15 °C

17 °C

22 °C

27 °C

30 °C

28 °C

27 °C

22 °C

17 °C

12 °C

Počasí

Na Tinosu panují typická horká a suchá léta, která začínají vždy od poloviny května a drží se do poloviny října. V druhé části roku pak přichází chladné a deštivé zimy, kdy se teploty z letních 30 °C propadnou i k 10 °C.

V horách a na severní části ostrova bude často foukat kvůli letnímu větru Meltemi, jenž ofukuje celou část Kykladských ostrovů během léta. Pláže na jižní straně ostrova jsou většinou kryté a tolik zde nefouká.

Sezóny a kdy vyrazit

Na Tinos se vydejte prakticky kdykoli během léta. Výhodou oproti ostatním ostrovům je fakt, že ceny a obsazenost hotelů či apartmánů je nízká po celý rok.

Výjimkou jsou jen dny okolo svátku Nanebevzetí Panny Marie 15. srpna, kdy se sem sjíždí řečtí poutníci a ostrov je tak přeplněný.

Skvělé akce na Tinos

Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 55%
Akce starší 2 týdnů
Akce starší 2 týdnů
Akce starší 2 týdnů
4 starší akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 9 měs
Navrhni úpravu