Průvodce ostrovem

Nespoutaný Mykonos

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Co tady objevíš?

Řecký Mykonos náleží do skupiny ostrovů zvané Kyklady ležících uprostřed Egejského moře nedaleko Athén. Mezi ostatními ostrovy doslova vyniká.

Nejen díky romantickým zákoutím starého města Chora a impozantním větrným mlýnům, které se staly symbolem ostrova, ale především díky své divoké party povaze, kdy se Mykonosu dá přezdívat „řecká Ibiza“, se stal vyhledávaným a velmi populárním letoviskem mezi Evropany.

Přes den idylický slunný ostrov s mnoha menšími zátokami a písečnými plážemi se po soumraku probouzí do nočního nespoutaného života plného klubů a diskoték. Takový je ostrov Mykonos.

Průvodce pro tebe napsal David Eiselt
Připrav se na
1–7 dní
Za turistikou vyrazte na pár dní, za dovolenou na týden.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Červen–září
Ideální k dovolené u moře, kdy slunce svítí a hřeje.
Více o počasí
Letenky od
5 000 Kč
Běžná cena letenek. Levnější budou odlety z Německa.
Akční nabídky

Praktické tipy na Mykonos

Zajímají tě víza, ceny nebo kultura? Další tipy najdeš v Průvodce Řecko

Zavřít boční panel

Doprava

Jak se nejlépe pohybovat ve měste a okolí

Jak se dostat na Mykonos

Letecky

Na Mykonos můžeme na rozdíl od okolních ostrovů pohodlně doletět. Během letní sezony seženeme přímé letecké spojení na letiště Mykonos z okolních letišť v Mnichově, Berlíně a Vídni. Typická cena je během letních měsíců okolo 5–7.000 korun za zpáteční letenku, a to s Voloteou a Eurowings.

České cestovky vypravují přímé lety též z Prahy. Na tyto lety však samostatné letenky nekoupíme.

Kdo již cestuje po Řecku, využije frekventovaných přeletů mezi Athénami a Mykonosem, kdy letenky seženete do 50 € za přelet.

Lodí

Alternativní spojení ostrova s okolí představují trajekty a speed boaty. Nejčastěji je využijete z Athén, odkud trvá plavba trajektem asi 5,5 hodiny a rychlým člunem pak necelé 3 hodiny. Ceny se pohybují mezi 20 a 60 € za plavbu. Porovnejte varianty na: letsferry.gr a následně zakupte lístek přímo u lodní společnosti.

Trajekt Mykonos

Mykonos je také častou zastávkou plaveb po Středozemním moři napříč řeckými ostrovy. Z přístavu do města pojedete shuttle autobusy lodní společnosti.

Jak se dopravovat po Mykonosu

Ostrov je relativně malý a pokud neplánujete náročné přesuny napříč ostrovem v podobě „beach–hoppingu“, vystačíte si s vlastními nohami.

Z letiště či přístavu na hotel a zpět vás s největší pravděpodobností dopraví zdarma minibus. Tuto službu nabízí vesměs všechny typy ubytování po ostrově.

Pěšky

V hlavním městě Chora a jeho nejbližším okolí zapomeňte na cokoli, co má kola. Vjezd do města je zakázán, což však k relativně malým vzdálenostem vůbec nevadí. Užijte si romantické řecké uličky.

Autobusem

Na Mykonosu, ač se to může zdát nereálné, funguje veřejná doprava. Autobusových linek je sice pár a jezdí jen během léta, poslouží však k základnímu průzkumu ostrova i k přesunům z letiště do Chory a přístavu.

V Mykonosu najdete dvě hlavní autobusové stanice, a to Fabrica na jižní straně města a druhou v severní části u Starého přístavu.

Z Fabrica se jezdí do:

 • Ornos,
 • Agios Ioannis,
 • Platis Gialos,
 • Psarou,
 • Paranga,
 • Paradise,
 • Super Paradise.

Ze Starého přístavu pojedete do:

 • Tourlos,
 • Agios Stefanos,
 • Nový přístav (New Port),
 • Super Paradise,
 • Ano Mera,
 • Elia-Kalo Livadi,
 • Kalafatis.

Po cestě vám samozřejmě řidič zastaví na dalších zastávkách, které bývají označeny vývěskou. Jízdné činí okolo 1 € a platí se řidiči při nástupu.

Webové stránky dopravce: mykonosbus.com.

Na čtyřkolce/skútru

Kdo by se chtěl podívat na druhou stranu ostrova či podniknout výlet do města Ano Mera, nechť využijete rychlejší dopravní prostředky. Půjčovny čtyřkolek a skútrů tu jsou na každém rohu. Jejich ceny se pohybují od 25 do 50 € za den.

Vypůjčení vám rádi zprostředkují i na recepci hotelu.

Čtyřkolky na Mykonosu

Provoz je relativně slabý, může houstnout jen během večera na hlavních silnicích vedoucích do města.

Pamatujte na to, že do města Mykonosu se nedá vjet. Záchytná parkoviště jsou na severu u autobusové stanice Fabrica a severu u Starého přístavu.

Lodí

Jediná vnitroostrovní lodní linka funguje mezi Starým a Novým přístavem. Asi osmiminutová plavba stojí 2 €.

Zavřít boční panel

Ubytování

Kde a za kolik přenocovat

Lokality

I přesto, že je Mykonos velmi malý ostrov, lze jej alespoň z pohledu ubytovacích lokalit rozdělit do několika částí:

Chora a okolí – Hlavní město zvané též jako „Mykonos Town“ poslouží především pro ty, kteří mají Mykonos jen jako přestupní stanici a nezdrží se tu déle než dvě noci. V uličkách historického centra najdete vše, včetně mnoha klubů, které jsou v noci rozhodně slyšet. Lepší je zvolit hotel na „předměstí“ v docházkové vzdálenosti do centra či k jedné z autobusových stanic, odkud budete dojíždět na větší pláže.

Ornos – Letovisko najdete na jihozápadní části ostrova. Je relativně blízko k letišti i historickému centru. Dvě pláže nabídnou možnosti jak pro odpočinek a slunění, tak i k vodnímu vybití formou kitesurfingu. V městečku je plno restaurací, bude tu živo.

Platis Gialos – Pokračujeme od Ornosu po jižním pobřeží více na východ a první hlavní lokalitou je Platis Gialos. V zátoce najdete 3 větší písečné pláže a místo patří ke klidnějším částem ostrova.

Paradise Beach – Známá zátoka díky místnímu klubu Super Paradise Beach Club už naznačuje tomu, že tu bude živo.

Elia – Letovisko s nejdelší pláží na ostrově. V docházkové vzdálenosti k druhé menší pláži Agrari.

Kalafati – Poslední větší letovisko v jižní části ostrova, vhodné k vodním sportům.

Přes malé vzdálenosti napříč jednotlivými letovisky je prakticky jedno, kde budete ubytovaní. Během mého dvoudenního pobytu v červenci jsem zvolil nejlevnější alternativu kousek za Mykonosem, a to 2* hotel Magas za 2 700 Kč na noc.

Magas Hotel Mykonos

Ceny

Mykonos rozhodně patří k těm dražším destinacím. Vydáte-li se sem v průběhu července a srpna, s rezervováním hotelu doslova neváhejte. Na poslední chvíli, pokud nějaký volný hotel najdete, se s největší pravděpodobností nedostanete pod 5.000 Kč.

I v případě nákupu v předstihu počítejte spíše s cenou 3.000 Kč za noc a pokoj pro dvě osoby. Porovnejte si ceny hotelů ve vašem termínu.

Mimo letní prázdniny jsou ceny o poznání přívětivější. Ubytování vyjde zhruba na polovic.

V ceně ubytování bývá zahrnuta i doprava z letiště či přístavu a zpět.

Ušetřit pak můžete stanováním ve vyhrazených kempech či změnou ostrova. Setrvejte tu na jednu či dvě noci a po zbytek dovolené u moře přeplujte třeba na sousední ostrov Tinos.

Mykonos nebývá často ani v hledáčku cestovních kanceláří, proto pokud už se nějaké zájezdy na Mykonos objeví, většinou s cenou 20.000 Kč a více.

Zavřít boční panel

Co podniknout

Nejlepší výlety a aktivity

Výlet na ostrov Delos

Malý neobydlený ostrov s mnoha antickými památkami zapsaný na seznam světového dědictví UNESCO by měl být na seznamu vašich aktivit během pobytu na Mykonosu.

Ze Starého přístavu v centru Chory vyplouvají denně lodě na Delos. Lístek stojí 17 € a poplatek za vstup na ostrov činí 5 €.

Kitesurfing

Využijte stálý vítr ke kiteboardingu. Skvělé místo pro tento sport najdete na severní pláži u Ornosu. Je zde i škola a půjčovna kajtovacího vybavení.

Noční život

Mykonosu můžete klidně přezdívat jako řecká Ibiza. Ostrov patří k nejdivočejším a místní party jsou proslulé v celé Evropě.

Ostrov má ještě jednu typickou vlastnost. Mykonos si přivlastnila gay komunita a velmi často tu najdete páry stejného pohlaví, pro něž jsou typické i místní kluby.

Západy slunce

Ano, v Choře u starých větrných mlýnů se každý večer sbíhá hlouček turistů pozorujících místní romantické západy slunce. I to může být důvod se sem vydat a litovat rozhodně nebudete.

Západ slunce na Mykonosu

Pláže

Desítky pláží jsou podél celého pobřeží ostrova. Ať už autobusem nebo na zapůjčené čtyřkolce či na skútru, zkuste objet alespoň některé z nich. Na mapě jsou označeny řecky jako Agia, například Agia Paradise.

Pláže, které byste měli znát:

 • Agios Ftelia a severní Ornos – ideální pro vodní sporty díky návětrné straně,
 • Agioa Stefanos – Kousek severně od přístavu. Zabaví při čekání na loď,
 • Agia Anna – K vykoupání uprostřed města Chora,
 • Megali Ammos – Příjemná větší pláž jižně od Chory v docházkové zóně,
 • A další desítka pláží na jižním pobřeží ostrova, například: Ornos, Psarrou, Platis Gialos, Agrari, Elia, Kalafatis, Kalo Livadi, Kalafati, Frangia atd.

Nudismus si užijete na nudaplážích Paradise, Super Paradise a Paranga.

Pláž Ornos

Potápění

V okolí ostrova se nachází spousta potápěčských spotů. Poraďte se v některém z místních diving center.

Co vidět a navštívit na Mykonosu

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy na Mykonosu

Zavřít boční panel

Malé Benátky

Benátky prostě nechybí nikde na světě a jejich slávu si užijete i na Mykonosu. Malý úsek domků na útesech omílaných mořským vlnobitím představuje „Little Venice“.

Zavřít boční panel

Větrné mlýny

Pět větrných mlýnů je ikonou Mykonosu. Svou krásu vám poodhalí zejména při západu slunce. Buďte tu proto brzy, ať si ulovíte v davu turistů to správné místo pro vychutnání těchto romantických chvilek.

Západ slunce u mlýnů

Zavřít boční panel

Mykonos Town

Město Chora vás omámí bílými domky s modrými okenicemi v úzkých uličkách, které projdete křížem krážem. Kromě obchůdků se suvenýry tu najdete desítky taveren.

Taverna

Zavřít boční panel

Mlýn Boni

Jediný mlýn svého druhu, který je určen pro veřejnost. Za malý poplatek si prohlédněte historii řeckých větrných mlýnů, kde v prvním patře najdete místo pro vážení mouky, v druhém se uchovávají zásoby a v třetím najdete samotné mechanické ústrojí mlýnu.

Dojdete sem pěšky a odměněni budete i parádním výhledem na historické centrum.

Výhled na Mykonos

Zavřít boční panel

Ano Mera

Jediné obydlené místo ve vnitrozemí ostrova představuje malá vesnička Ano Mera. Leží asi 7 km od města Mykonosu a rozprostírá se okolo náměstíčka, kterému vévodí řecké taverny a klášter Panagia Tourliani.

Zavřít boční panel

Ornos

Městečko na úzkém pruhu pevniny před západním výběžkem nabídne jak sportovní vyžití na severní části pláže, která je vhodná především ke kitesurfingu, tak i prostor pro odpočinek na pláži jižní.

Nachází se zde spousta restaurací, taveren i samoobsluh.

Zavřít boční panel

Elia

Nejdelší pláž na Mykonosu. Nabídne slunečníky, lehátka, bary, taverny i sportovní aktivity.

Dostanete se sem ze Starého přístavu autobusem nebo z Platys Gylos lodí.

Zavřít boční panel

Kalafati

Velkou písečnou pláž na návětrné straně uvítají především příznivci vodních sportů. Kalafati však nepohrdnou ani klidnější povahy prahnoucí po slunění a odpočinku.

Počasí a sezóny na Mykonosu

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Mykonos
Na koupání během léta ideální

13 °C

13 °C

15 °C

16 °C

21 °C

25 °C

26 °C

25 °C

23 °C

21 °C

17 °C

15 °C

Počasí

Počasí na Mykonosu nikterak nepřekvapí. Léta tu jsou horká a suchá s maximálními teplotami okolo 30 °C a naopak zimy budou chladné a relativně deštivé, kdy teploty klesají až zhruba k 10 °C.

Pro řecké ostrovy je také typický letní vítr Meltemi, který fouká od severu k jihu zhruba od půlky června do poloviny září.

Sezóny a kdy vyrazit

Nejlepší čas pro běžnou turistiku je od poloviny května do začátku prázdnin a od konce prázdnin do poloviny října. Vyhnete se největšímu přílivu turistů a ceny za ubytování budou podstatně nižší.

Hlavní sezonou je pak samozřejmě červenec a srpen.

Skvělé akce na Mykonos

ušetříš až 66%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 67%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 79%
Akce starší 2 týdnů
3 starší akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 15 dny
Navrhni úpravu