Španělsko - Valencia
Španělsko

21 míst co vidět ve Španělsku

Caminito del Rey

Caminito del Rey

Vydejte se na proslulou stezku Caminito del Rey (v překladu Královská cesta, přesněji cestička) do nitra vnitrozemí Andalusie a zažijte ty nejúchvatnější výhledy, které si vryjete do paměti na velmi dlouhou dobu.

Caminito del Rey je stezka doslova připnutá na téměř kolmé desítky i stovky metrů vysoké skalní stěny, vine se úzkými roklemi nad řekami i potoky, vede skrz voňavé borovicové lesy, přes mosty i soutěsky. Prakticky po celou dobu vás bude provázet říčka Guadalhorce.

Cestě se přezdívá také stezka smrti, protože v nejkrásnějším úseku, kdy se Caminito noří mezi dva 300 metrů vysoké skalní masivy, v minulosti zahynulo několik turistů. V roce 2001 byla stezka zavřená a proběhla kompletní rekonstrukce všech chodníků dokončená roku 2015. Nyní je Caminito del Rey zcela bezpečná a vhodná pro všechny aspoň základně trénované turisty.

Náročnost a délka trasy

Cesta Caminito del Rey i s počáteční přibližovací stezkou měří cca 9 km, na úplném začátku můžete zvolit dvě trasy, z nichž ta méně frekventovaná, ale hezčí, je cca o 1,5 km delší. Samotná Caminito del Rey pak měří 8 km. Celkem vám cesta zabere cca 3 hodiny.

Trasa je pouze jednosměrná ve směru od přehrady Guadalhorce do vesnice El Chorro.

Náročnost se dá charakterizovat jako střední, většina cesty vede mírně z kopce nebo po rovině, pouze začátek je mírně do kopce. Navzdory tomu, jak děsivě na fotkách vypadá Caminito del Rey, cesta není nijak zvlášť těžká a ani nebezpečná. Chodníky a schodiště jsou opatřené zábradlími a jsou dostatečně široké.

Hlavní část Caminito del Rey začíná u přehrady a vodní elektrárny Gaitanejo, kde vám zkontrolují vstupenky a vyfasujete helmy, které musíte po celé délce nosit, zejména kvůli nebezpečí padajících kamínků.

Shuttle Bus Caminito del Rey

Protože je stezka jednosměrná, z vesnice El Chorro na začátek trasy u přehrady jezdí každý den, kdy je Caminito otevřené, kyvadlový autobus jednou za 30 minut. První spoj jede už kolem 8 ráno a jízdenku koupíte u řidiče cca za 2,50 EUR. Autobus jezdí obousměrně, auto tedy můžete zaparkovat na začátku i na konci trasy.

Přesný jízdní řád je dostupný na webu autobusové společnosti, klikněte na záložku "Lanzadera Caminito del Rey".

Mapa trasy

Kolem Caminito del Rey najdete velké množství dalších turistických tras. Přehledně zobrazeny jsou například na webu mapy.cz.

Vstupné a rezervace

Caminito del Rey je zpoplatněná cesta. Lístky se musí rezervovat online přes oficiální web www.caminitodelrey.info ideálně s 1-2měsíčním předstihem, počet vstupenek je totiž omezený. 

Cena vstupenky je stejná pro všechny věkové kategorie, pamatujte, že děti pod 8 let mají zakázaný vstup.

  • 10 EUR základní vstup
  • 18 EUR vstup s průvodcem

Využití průvodce však příliš nedoporučujeme. Na cestě není možné se ztratit a narazíte zde i na několik informačních tabulí.

Caminito del Rey je otevřené denně kromě pondělí. První vstup je možný v 9:00, poslední v 15:30.

Ubytování

Protože Královská cesta leží v poměrně odlehlé oblasti a samotný výlet trvá přes 3 hodiny, pro mnoho cestovatelů může být výhodné se ubytovat v okolí. Nejlevnější ubytování očekávejte s cenami okolo 2 000 Kč za noc ve 2lůžkovém pokoji. Doporučili bychom například tato ubytování:

Jak se sem dostat

Caminito del Rey se nachází v lokalitě Ardales v jihovýchodní Andalusii.

Budete-li mít půjčené auto, nejspíš se vypravíte z Málagy, nejbližšího velkého města. Cesta z Málagy vede po pohodlné silnici A-357 a měří zhruba 55 km. Odbočka směrem ke Caminitu je přehledně značená a parkování poblíž stezky je zdarma. Podívejte se na mapu trasy z Málagy.

Vyrážíte-li veřejnou dopravou, nejpohodlnější cesta vede vlakem RENFE z Málagy přímo do vesnice El Chorro u výstupu z Caminito del Rey, nádraží je přímo v centru obce. Vlaky z Málagy jezdí však jen 3x denně, cesta trvá asi 40 minut a stojí okolo 5 EUR. Jízdenky rezervujete na webu renfe.com.

Do El Chorro jezdí také autobus linky M-340 z města Álora, kam se dostanete frekventovaným spojením příměstské železnice linky C2.

Chystáš se do Španělska?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 13. 07. 2023

12 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.