Španělsko - Valencia
Španělsko

21 míst co vidět ve Španělsku

Ronda

Ronda

Historické město Ronda ve vnitrozemí Andalusie patří k nejnavštěvovanějším místům v celém Španělsku. Kromě řady historických památek, nádherným hornatým okolím a blízkostí k turistickému pobřeží Costa del Sol je známá především díky svému umístění na dvou skalních masivech oddělených hlubokou roklí. Ty spojuje ikonický kamenný most, který se řadí mezi nejznámější obrázky celého Španělska.

Puente Nuevo

Jak bylo zmíněno výše, most Puente Nuevo klenoucí se nad nejvyšším bodem rokle, po jejímž dně protéká říčka Guadalevín, patří k ikonickým španělským památkám a hlavní atrakcí Rondy. Puente Nuevo, Nový most, je nejmladší ze tří mostů nad roklí a zároveň také nejvyšší. Klene se nad 120 metrů hlubokým údolím a postaven byl mezi lety 1759 a 1793.

Z mostu se naskytnou neuvěřitelné výhledy na okolní kopcovitou krajinu, centrum Rondy i hlubokou rokli. Ikonické fotografie mostu samotného nejlépe pořídíte z vyhlídky Mirador Puente Nuevo (poloha na mapě), na kterou se dostanete po chodníku z náměstí Plaza de Maria Auxiliadora.

Další památky a zajímavosti

Ronda se však pyšní mnoha a mnoha dalšími památkami, které nesmíte minout. Podívejme se na ty nejdůležitější:

  • Býčí aréna Plaza de Toros – nádherná aréna určená k býčím zápasům byla dokončena roku 1785 a s průměrem 66 metrů se řadí mezi ty větší. Aréna má dvě patra míst k sezení s krásnou architekturou 68 oblouků a 136 sloupů. Arénu s přilehlým muzeem lze navštívit každý den, za vstup se platí 8 EUR, více na oficiálním webu.
  • Plaza del Socorro – hlavní náměstí s mnoha restauracemi a krásným kostelem Panny Marie ze Socorro
  • Puente Viejo a Puente Árabe – kromě Puente Nuevo se přes rokli klenou ještě dva starší mosty, byť ne v takové výšce a proto nejsou tak známé
  • Alameda del Tajo Ronda – hlavní městský park zakončený nádhernou vyhlídkou na okolní krajinu

Pěší turistika

Ronda je ideálním výchozím bodem po idylických kopcích a horách v okolí, objevování malých andaluských vesniček s typicky bílými domky a neobjevených zákoutí vnitrozemí Andalusie.

Značené turistické trasy v okolí Rondy hezky znázorňují například české mapy.cz. Možností je zde nepřeberně, vypravit se můžete na dlouhé celodenní pochody i krátké výlety jen na pár desítek minut.

Ubytování Ronda

Ronda je ideálním místem pro výlety z Málagy, Sevilly či Costa del Sol, ale protože je poměrně daleko od všech těchto měst, je nejlepší se v Rondě alespoň na 1 až 2 noci ubytovat. V Rondě ceny hotelů startují už cca na 1 000 Kč, což z ní činí jednu z nejlevnějších top turistických destinací v jižním Španělsku.

Jak se sem dostat

Autem

Město leží ve vnitrozemí a není napojeno na žádnou dálnici, na druhou stranu je dobře značená už z dalekých míst. Vzdálenost po silnici do Málagy činí 101 km, do Marbelly 62 km, Sevilla leží 128 km daleko a Jerez de la Frontera 115 km.

Parkování na ulici, kde jsou jen bílé čáry, je zdarma. Na modrých zónách je placené a určené zejména rezidentům.

Vlakem

Železniční spojení do Rondy je časově/cenově výhodné pouze při cestě z jihu od Algeciras, odkud vedou 3 spoje denně (cca hodinu a půl a kolem 9,50 EUR). Při cestě z Málagy je doba jízdy asi 2 hodiny a musí se přestupovat ve městě Antequera, jednosměrná jízdenka pak vyjde asi na 15 EUR.

Přímé vlaky jezdí taky do Granady (cca 3 hodiny a kolem 20 EUR).

Autobusem

Nejvýhodnější je autobusové spojení, které zajišťuje několik společností na různých trasách:

  • Málaga: 5-7x denně společnost Damas, lze koupit i přes Alsa.es, cesta trvá 1h45min a stojí kolem 11 EUR
  • Sevilla: 5-7x denně společnost Damas, lze koupit i přes Alsa.es, cesta trvá cca 2 hodiny a stojí kolem 13 EUR
  • Jerez de la Frontera: 1-2x denně společnost Comes, cesta trvá cca 2,5 hodiny a stojí kolem 13,50 EUR
  • Marbella: 3-4x denně společnost Avanza, cesta trvá cca 1h15min a stojí kolem 7 EUR
  • Estepona: 1x denně společnost Avanza, cesta trvá cca 2,5 hodiny a stojí kolem 10,50 EUR

Chystáš se do Španělska?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 24. 06. 2023

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.