Black Beach

18 míst co vidět na Lanzarote

Timanfaya

Národní park

Sopky Timanfaya

Národní park Timanfaya patří rozhodně k nejexotičtějším krajinám v evropských zemích. Rozlehlá krajina rudo-černých sopečných kuželů, kterých tu napočítáte desítky, holé vyschlé pláně a stará lávová pole mnohem spíš než zemský povrch připomínají planetu Mars.

Vypravte se do Ohňových hor, Montaňas del Fuego, jak se mezi místními této krajině přezdívá, a zažijte výlet do nadpozemského světa.

Jak sopky změnily ráz ostrova...

Oblast Timanfaya byla vytvořena teprve nedávno. Tedy nedávno v rámci časového horizontu planety Země. Ohromné sopečné erupce, které v historii lidstva patřily vůbec k těm největším, zachvátily ostrov Lanzarote mezi lety 1730 až 1824. Zcela přeměnily ráz krajiny takřka třetiny celého ostrova, pod nánosy lávy a nových hor, které erupce vytvořily, zůstalo 11 vesnic, po kterých dnes nenajdete ani stopu.

Naštěstí většina jejich obyvatel tehdy stihla utéct na východní pobřeží a následně na jiné ostrovy.

Díky unikátní neporušené krajině, ve které dominují temně rudé a černé barvy, se národní park Timanfaya dostal na seznam biosférických rezervací UNESCO.

Turistika a Ruta de los Volcanes

Středobod národního parku je ikonická "Cesta vulkánů", Ruta de los Volcanes, klikatící se centrem Timanfaye skrz oblast s největším počtem sopečných kráterů a také místo, které je nejrozmanitější. Červené hladké svahy sopek zde střídají černočerná zvrásněná vyschlá lávová pole a široké pláně s dalekými výhledy.

Na Ruta de los Volcanes nemůžete vjíždět vlastním autem, ale pouze turistickými mikrobusy národního parku. Návštěvnické centrum se nachází jen asi kilometr od silnice LZ-67 spojující obce Yaiza a Mancha Blanca. 

Lze se po Timanfaya pohybovat pěšky?

Ne, srdce národního parku je dostupné pouze autem k návštěvnickému centru a pak turistickým autobusem. Jediná část přístupná pěšky je pobřežní linie, po které vede dálková turistická trasa Ruta del Litoral.

Vstupné do národního parku

Za projížďku po Ruta de los Volcanes si musíte v návštěvnickém centrum nebo online na oficiálním webu koupit vstupenku za 12 EUR, děti do 12 let za 6 EUR.

Chcete-li procestovat Lanzarote křížem krážem, zauvažujte nad zvýhodněným vstupným:

Za pěší výlet po pobřežní Ruta del Litoral vstupné platit nemusíte.

Timanfaya zdarma

Chcete-li jen nasát atmosféru a nepotřebujete-li vidět největší koncentraci sopečných kráterů na Ruta de los Volcanes, stačí se projet autem po silnici LZ-67, která vede napříč východním okrajem národního parku a vjezd na ní není zpoplatněn.

Zastavovat můžete podél cesty na fotopauzy u parkovišť nebo prašných cest, které se často od hlavní silnice odpojují.

Ubytování Timanfaya

V národním parku žádné ubytovací kapacity nehledejte, ale po jeho okrajích najdete spoustu apartmánů a penzionů v obci Yaiza na jihu nebo Tinajo na severu. Ceny jsou však vyšší než ve větších městech a pohybují se mezi 2 500 a 3 500 Kč na noc.

Jak se sem dostat?

K cestě do národního parku Timanfaya je třeba si půjčit auto. Veřejná doprava sem nezajíždí a zastávka autobusu není ani nikde poblíž (nejbližší v 7 km vzdálené obci Yaiza).

Chystáš se na Lanzarote?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 26. 11. 2023
Navrhni úpravu

1 komentář

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

D. Uhrová
před rokem

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, zda- li je možné vstoupit do parku přes platební bránu pěšky směrem k autobusům na projížďku parkem. Nebudeme na ostrově pojízdní autem a budeme pravděpodobně ubytovaní v nedaleké vesničce Yaza :).

Děkuji za odpověď.

S pozdravem,

Danuše Uhrová.