Cala Gat
Mallorca

38 míst co vidět na Mallorce

Klášter Santuari de Lluc

Klášter

Santuari de Lluc

Klášter patří mezi duchovní centra ostrova a stal se vůbec 1. klášterem na ostrově, který byl zasvěcen Panně Marii, a najdete ho na severozápadě ostrova v pohoří Tramuntana.

Rezervuj hotel na Mallorce v předstihu

Záhada sošky Madonny

První zmínky pochází již ze 13. století. Podle pověsti našel mladý pastýř v místních lesích sošku Madony a odnesl ji do kostela ve vesnici Escorca, odkud několikrát záhadně zmizela a byla vždy znovu nalezena v Llucu. 

A v místě, kde byla soška pokaždé nalezena, byla později postavena poustevna, poté kaple, kostel a nakonec celý klášter, kde dodnes můžete sošku černé Madonny spatřit. La Moreneta (černá Madonna) se vždy po bohoslužbě v bazilice otočí do malé kaple za hlavním oltářem, kde si ji můžou návštěvníci zblízka prohlédnout.

Dětský sbor Blauets

Nedílnou součástí Llucu je také dětský sbor, chlapci a dívky z něj jsou známi jako Blauets, podle svého modrého úboru (blau znamená v katalánštině modrou barvu). Počátky sboru sahají již do 14. století, ale samotná škola byla založena o 2 století později.

Dnes zde studuje cca 40 žáků v denním studiu, sbor vystupuje se salvou každý den, při nedělních mších a také při zvláštních příležitostech. Jejich velikonoční mše a zpěv Cant de la Sibilla, kterou zpívá jeden z chlapců, jsou zapsány jako nehmotné světové dědictví UNESCO.  

Ubytování

Celý klášterní komplex je velice rozlehlý, najdete zde 2 restaurace, malou pekárnu, obchod se suvenýry, baziliku, botanickou zahradu.

Jedná se o skvělou alternativu pro příjemně strávený den, pokud si chcete odpočinout od pláží a ruchu turistických středisek. V klášterním komplexu je možné se ubytovat za velmi dobré ceny od 36 EUR za noc ve dvoulůžkovém pokoji. Vhodné zejména pro ty, kteří toto místo chtějí využít jako výchozí bod pro pěší turistiku.

Ubytování lze objednat na oficiálním webu: www.lluc.net

Na skále za klášterem se tyčí železný kříž, od něhož je krásný výhled do údolí a na celý komplex. Rozhodně také nevynechejte botanickou zahradu. 

Vstupné a oficiální web

Samotný klášter a botanická zahrada jsou přístupné zdarma, malé museum pak za poplatek 4 EUR

Veškeré detaily a aktuální otevírací doby najdete na oficiálním webu kláštera www.lluc.net.

Jak se tam dostat

Klášter leží v horách asi 50 km od Palmy (viz mapa trasy). Až ke klášteru vede silnice a před vchodem je bezplatné parkoviště.

Přímo ke klášteru jezdí také autobus linky 312, který jezdí z města Inca. Tam lze přestoupit na několik dalších autobusů, které jezdí různými směry po celém ostrově nebo na vlak do Palmy.

Chystáš se na Mallorcu?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 09. 05. 2024

3 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.