Dubaj

24 míst co vidět v Dubaji

Deira

Golden Souk

Stará část Dubaje bývá mnohdy přehlížena kvůli atraktivnějším čtvrtím, pro turisty má však své kouzlo, a to především díky tradičním trhům - súkům, které se zde nachází. Za návštěvu stojí čtvrť Deira, bohatá na bazary a suky, které se zapsaly do dubajské historie, stejně tak jako zdejší lov perel. Deira a sousední Bur Dubai jsou jediné části města, která si ještě do dnešních dní zachovává jisté kouzlo arabského světa a orientu, které v ostatních částech města nenávratně mizí pod moderními mrakodrapy a velkolepými obchodními centry...

Nejlevnější ubytování v Dubaji

Golden Souk - tržiště se zlatem

Definitivně největším lákadlem Deiry je Zlatý súk neboli zlaté tržiště, ze kterého vám budou oči přecházet... Rozlohou relativně malé tržiště v srdci Deiry je naplněno stánky se zlatými šperky, přičemž se odhaduje, že v celém súku v jeden okamžik najdete přes 10 tun pravého zlata.

Krytý trh se spletitou sítí uliček je naplněn až 300 stánky se zlatými, stříbrnými, platinovými i diamantovými šperky, jejichž historie sahá až do 40. let 20. století, kdy byl Zlatý trh založen.

Protože zlato je jedním z hlavních turistických lákadel Dubaje, místní vláda dost přísně dbá na kvalitu a pravost nabízených šperků, podvodů s falešnými šperky nebo přestřelenou cenou se zde opravdu bát nemusíte.

Ovšem pozor, je třeba rozlišovat mezi přestřelenou cenou a smlouváním, které je hluboce zakořeněno v arabské kultuře. Ceny za gram zlata jsou fixně stanoveny a zobrazeny na elektronických tabulích po celém tržišti, variabilní je však cena zlatníka za práci, který si právě touto položkou dává prostor ke smlouvání. Obvykle se konečná cena šperku dá srazit o 15-30% podle toho, jak moc máte smlouvání v krvi.

Ceny za gram se pohybují mezi 160 AED a 230 AED podle kvality zlata.

Vůně koření

V úzkých uličkách zde najdete pytle plné opojného koření i zboží všeho druhu. Arabský svět je proslaven výrobou kořeněných směsí a tak pytlíček koření z dubajských trhů bude jistě vítaným suvenýrem.

Uličky provoněné desítkami druhů koření od skořice přes bylinky po šafrán či kardamon se klikatí v centru Deiry jen nedaleko Zlatého trhu. Většina stánků na tržištích má otevřeno od dopoledních hodin do 23:00 nebo půlnoci s výjimkou pátku, kdy se zavírá už kolem 14:00.

Romantika u Dubai Creek

Historické čtvrti Deira a Bur Dubai odděluje široký přírodní vodní kanál Dubai Creek, podél kterého vede po každé straně promenáda. Ta na straně Deiry není tak pěkná jako naproti v Bur Dubai, ale nic vám nebrání nasednout na jednu ze stovek tradičních lodí zvaných abra a přeplout na druhý břeh. Tyto přívozy jezdí co 2 minuty po celé délce Dubai Creek a cena je více než lidová – pouhý 1 AED.

Ubytování v Deiře

Deira patří k oblíbeným čtvrtím, pokud hledáte opravdu levné ubytování v Dubaji. Úzké uličky tržiště rozšiřuje zástavba ze 70. až raných 90. let, která představuje klasickou starou arabskou metropoli, avšak se všemi výdobytky moderního světa. Narazíte zde spíše na menší lokální 2* až 3* hotely, ale i na několik levnějších značek nadnárodních řetězců.

Ceny jsou opravdu velmi příznivé a v jednodušších hotelech startují už na 1 000 Kč za noc ve 2lůžkovém pokoji. Více než kdekoliv jinde v Dubaji je nutné v Deiře číst recenze hotelů, některé z nich bývají dost špatné. Vybíráme pro vás hotely s nejlepším poměrem výkon vs. cena s dobrým hodnocením:

  • OYO 314 24 Gold Hotel – oblíbený hotel indické sítě OYO prošel v roce 2019 kompletní renovací a nabídne klasické pokoje 2-3* kvality za skvělou cenu
  • Maaeen Hotel – pokud hledáte co nejlevnější bydlení v klasickém hotelu s vlastní koupelnou, pak jste právě kápli na tu pravou volbu
  • Wave International Hotel – klasický moderní 3* hotel přímo v centru Deiry

Chystáš se do Dubaje?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Veronika Čermáková
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.