Proudy lávy Big Island

26 míst co vidět na Big Islandu

Captain Cook Monument

Captain Cook Monument

Skrytý a těžko dostupný 8 metrů vysoký bílý pamětní obelisk smrti kapitána Jamese Cooka i po mnoha desítkách let od jeho vztyčení budí kontroverze. Památník stojí na břehu zátoky Kealakekua na místě násilné smrti slavného mořeplavce, geografa a dobrodruha Jamese Cooka. Byl zde zabit místními obyvateli 14. února 1779.

Nejlevnější ubytování na Big Island

Smrt Jamese Cooka

Tento slavný britský mořeplavec, který se do historie zapsal objevením mnoha ostrovů zejména v Pacifiku nevynikal přílišnou úctou k domorodým kmenům. Když však přistál u břehů Havaje, zprvu ho místní přijali velmi dobře, kapitán Cook a jeho posádka ovšem brzy začali pohostinnosti Havajců zneužívat a vše vyvrcholilo konfliktem jednoho ze členů posádky s několika místními muži. 

Kapitán Cook se rozhodl zajmout místního kmenového náčelníka, přičemž zastřelil jednoho z domorodců. Ti se však silně vzbouřili, svého náčelníka ochránili a vše vyvrcholilo násilnou odplatou a smrtí Jamese Cooka.

Vztyčení obelisku a kontroverze

O sto let později roku 1878 byl na břehu zátoky Kealakekua vybudován bílý obelisk na památku smrti Jamese Cooka. Vzhledem k okolnostem celého působení tohoto mořeplavce na Havaji a k násilnostem, které zde později páchal, však mezi místními monument Jamese Cooka nikdy nenašel příliš pochopení a jisté kontroverze trvají až do dnešních dní.

Jak se sem dostat

Monument leží na obtížně přístupném místě, kam nevede žádná cesta pro auto. Z obce s názvem Captain Cook však k obelisku vede značená turistická stezka, která vás provede malými políčky, bujnou hustou vegetací a nabídne i úžasné vyhlídky z útesů na širý oceán.

Celkem měří cesta 3 km jedním směrem a až na krátké velké převýšení ke konci trasy je snadná a dá se zvládnout bez problémů i méně trénovanými turisty.

Chystáš se na Big Island?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.