Zpět na seznam míst co vidět na Big Islandu
Honaunau Big Island - Havaj

Pu’uhonua O Hōnaunau National Historical Park

Národní historický park v místech, kam se museli uchýlit všichni původní obyvatelé, kteří porušili posvátné právo kapu. Takovým hrozila jistá smrt a jediným vysvobozením bylo právě místo Pu’uhonua. Najdete tu kromě pevnosti spoustu historických reliktů, které přibližují život původních obyvatel Havaje. Odpočinout si můžete i na písečné pláži s lehátky, avšak s velmi komplikovaným vstupem do oceánu.

Nejlevnější ubytování na Big Island

Co vidět v Pu'uhonua parku?

Na návštěvu si vyhraďte hodinku a půl až dvě. Čeká vás asi kilometrová procházka, během níž narazíte na několik zajímavostí.

Stezka začíná ve Visitor Center, kde si můžete odskočit na bezplatné WC, koupit vstupenku nebo navštívit obchod s knihami o havajské historii a suvenýry. Vyzvednete si zde také bezplatnou mapu areálu.

Následuje procházka přes The Royal Grounds, kde nejprve projdete alejí vzrostlých kokosových palem vysazené na památku kmenových náčelníků. Hlavní součástí Royal Grounds je posvátný chrám Hale o Keawe z přelomu 16. a 17. století, v němž byli pochovávání havajští králové a významní kmenoví náčelníci. Chrám si představujte jako větší slaměnou chýši s dřevěnými vyřezávanými ornamenty. Od zbytku areálu odděluje chrám vysoká zeď z lávových kamenů.

Následuje hlavní část, oblast Pu’uhonua, v překladu "útočiště". V areálu uvidíte zbytky starobylých kamenných chrámů a staveb, ve kterých hledali útočiště obyvatelé ostrova, kteří porušili zákon, tzv. Kapu.

Kmenoví náčelníci, tzv. Ali'i, si dodržování zákonů Kapu vymiňovali krutými hrdelními tresty a jedinou šancí, jak uniknout smrti, byl právě únik do posvátných míst zvaných Pu’uhonua, které bychom s trochu představivosti mohli přirovnat k vězení. Zde po dlouhé měsíce i roky probíhala duchovní očista hříšníků, na konci které bylo udělení milosti od významných kněží a náčelníků ze třídy Ali'i a Kahuna.

Poslední součástí parku je 1871 Trail, ukázka stezky, po kterých se původní Havajné přesouvali v rámci ostrovů. Krásná procházka dlouhá zhruba 4 km vás podél dramatického pobřeží s úchvatnými výhledy zavede do bývalé vesničky Ki'iale, odkud se stejnou cestou vydáte zpět k Visitor Center.

Vstupné a otevírací doba

Park je otevřen po celý rok denně od 8:15 do západu slunce, viz aktuální otevírací doba.

Vstupné je rozděleno do několika kategorií:

Za vjezd do národního parku se platí vstupné, jehož ceny uvádíme níže.

Jak se sem dostat

Pu’uhonua O Hōnaunau leží na západním pobřeží ostrova na silnici číslo 160. Ta spojuje historický park s hlavní okružní silnicí číslo 11, park je přehledně značený ze všech významných křižovatek v širokém okolí. Žádný autobus bohužel k parku nezajíždí.

  • Naviguj: 19.4194, -155.91

Další místa na Big Islandu

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 5 měs
Navrhni úpravu