Proudy lávy Big Island

26 míst co vidět na Big Islandu

Chain of Craters Road

Příroda

Chain of Craters Road

Hlavní silnice vinoucí se skrz Volcanoes National Park na 35 km překoná převýšení více než 1 200 metrů a provede vás neuvěřitelnou sopečnou krajinou od aktivních kráterů přes desítky menších vyhaslých kráterů, lávová pole se ztuhlou černou hmotou, neskutečné výhledy z vysokých útesů na oceán i rozeklané pobřeží tvořené rychle ztuhlou lávou vytvářející prazvláštní útvary.

Nejlevnější ubytování na Big Island

Silnice postavená v roce 1928 a vedoucí až do pobřežního města Kalapana byla velkou erupcí na konci 50. let přerušená právě na pobřeží, kde končí. Vracet se tak musíte stejnou cestou zpět nahoru k sopce Kilauea u návštěvnického centra národního parku. V roce 2018 při velké erupci byly zasaženy další úseky silnice, které se však postupně podařilo znovu zprovoznit. Silnice je kvalitní asfaltová s dobrým vodorovným značením a řízení zde nevyžaduje žádné speciální auta, sjízdná je pro všechny druhy vozidel.

Krátery i lávová pole

Silnice ze zalesněného vrcholu kolem kráterů Kileauea postupně mírně klesá podél mnoha vyhaslých kráterů, u kterých jsou menší vyhlídkové plošiny i pikniková místa. Ve své střední části prochází četnými lávovými poli z erupcí kráteru Napalu, většina z nich pochází ze 40. a 80. let 20. století. Na konci tohoto úseku se dostanete na hranu útesů Holi, ze kterých se naskytne neskutečná podívaná.

Jako na dlani budete mít úzký nížinatý pás podél pobřeží smíšený se zaschlými lávovými poli a vegetací prorůstající skrz hordy černé lávy a nekonečný Pacifik. Na pozadí pak zřetelně uvidíte bílý dým ze stále živé lávy vstupující do oceánu.

Hōlei Sea Arch

Silnice dorazí k oceánu, kde se před vámi naskytne podívaná, kde ústřední roli hrají přes 30 metrů vysoké útesy většinou sestavené z hrubě a drsně vypadající naráz ztuhlé černé lávy, která má naprosto odlišnou texturu od pomalu chladnoucí tekoucí lávy, přes níž jste projížděli cestou.

Hlavní dominantou útesů je lávová brána Hōlei Sea Arch, 27 metrů vysoký útvar připomínající mořskou bránu.

Cesta do Kalapany

Zde Chain of Craters Road končí. Dál pokračuje jen prašná cesta pro pěší po bývalé silnici do vesnice Kalapana, po které se můžete vypravit skrz vysychají lávové pole z kráteru Puu Oo. Až do roku 2018 jste zde mohli pozorovat živou tekoucí lávu vstupující do oceánu a vytvářející neuvěřitelné scenérie, hlavně za tmy a za šera. Po nové erupci v roce 2018 se však toky lávy změnily a v současnosti láva vstupuje do moře většinově podzemními lávovými tunely, které takovou podívanou nenabízí.

Jak už bylo řečeno v obecném popisu o národním parku Volcanoes, místní sopky patří k nejaktivnějším na světě, a tak není důvod nevěřit, že za pár let opět bude možné pozorovat tekoucí lávu vstupující do oceánu zblízka.

Chystáš se na Big Island?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.