Proudy lávy Big Island

26 míst co vidět na Big Islandu

Thurston Lava Tube

Thurston Lava Tube

Lávový tunel Nahuku, zvaný častěji jako Thurston Lava Tube, je mimořádnou šancí vidět pozůstatky sopečné činnosti i pod zemským povrchem. Nahuku patří k nejlépe dostupným lávovým tunelům na světě a pokud navštívíte Volcanoes National Park, určitě jej nesmíte vynechat.

Nejlevnější ubytování na Big Island

Lávové tunely vznikají proudem žhavého magmatu útrobami sopky, kdy si pod zemským povrchem razí cestu horninami. Žhavá láva svým proudem vytvoří pevné stěny a stropy a tyto lávové tunely po odtoku posledních zbytku tekuté rozžhavené lávy zůstávají i po tisíce let na svém místě. Mohou měřit několik desítek metrů i několik desítek kilometrů.

Trek pro pěší tunelem

Thurston Lava Tube je přístupný veřejnosti a v délce zhruba 200 metrů osvětlený a vybavený informačními tabulemi. Povrch tvoří pevná skála a chůze tunelem je snadná. Výška tunelu se po celé jeho přístupné délce pohybuje kolem 6 metrů. Po cca 200 metrech končí osvětlený úsek a s baterkou lze pokračovat ještě asi dalších 50 metrů dál do temného nitra sopky.

Okolí lávového tunelu obklopuje hustý deštný prales, skrz který vede krátká přístupová stezka od silnice.

Vstupné

Do lávového tunelu se neplatí žádné dodatečné vstupné, zaplatit musíte jen vjezd/vstup do národního parku, více detailů zde.

Chystáš se na Big Island?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.